Neljä uutta hahmoa hyppää Street Fighter 6:n toisen pelivuoden areenalle Kommentit pois päältä artikkelissa Neljä uutta hahmoa hyppää Street Fighter 6:n toisen pelivuoden areenalle

Street Fighter 6

Capcomin kehittämä ja PAN Visionin Suomessa jakelema Street Fighter 6 saa neljä uutta hahmoa osana pelin toista pelivuotta. Ensimmäisenä uutena taistelijana rintamalle astuu legendaarinen M. Bison, joka saapuu rytinällä 26. kesäkuuta 2024.

Viimeksi Street Fighter V:ssä Ryu:n käsittelemänä nähty Bison palaa nyt kostamaan ja tavoittelemaan entistä valtaansa. Hänen liikkeensä ovat tutun aggressiivisia ja hyödyntävät Psyko-voimaa, mutta mukana on myös uusia yllätyksiä. M. Bison on saatavilla pelin toisen vuoden Hahmo- ja Ultimate-passien ostajille.

Myöhemmin toisena pelivuotena pelattavaksi hahmoiksi saapuvat myös Capoeira-mestari Elena sekä kaksi ensimmäistä vierailijahahmoa Street Fighter -pelisarjassa: Terry Bogard ja Mai Shiranui. Fatal Fury -sarjan konkari Terry Bogard hyppää taisteluun syksyllä 2024 rennossa tyylillään. Toinen Fatal Fury -hahmo, Mai Shiranui, seuraa perässä talvella 2025. Viimeisenä keväällä 2025 areenalle palaa iloinen Capoeira-taistelija Elena, joka nähtiin viimeksi Street Fighter IV:ssä.

Ylistetty ja pelaajien rakastama Street Fighter 6 on tällä hetkellä kuumin taistelupeli ja virtuaalisten turnausten ykkösvalinta. Se tarjoaa viihdyttävän pelikokemuksen sekä yksinpeliin että moninpeliin hiotulla ohjauksellaan, upealla grafiikallaan, mukaansatempaavalla äänimaailmallaan ja monipuolisella hahmogalleriastaan. Pelistä löytyy jokaiselle sopiva ottelija ja pelityyli, ja tarinapelin lisäksi tarjolla on useita haaste- ja ottelutiloja sekä sivutehtäviä.

Street Fighter 6 on saatavilla PlayStation 5:lle, PlayStation 4:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 12.

Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian

Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.

Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.

Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.

Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.

Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen

Battlefield 6:n kiistelty Wicked Grin -asu on kokenut uuden muodonmuutoksen, ja pelaajat juhlivat nyt sen hillittyä ulkonäköä. Päivitys 1.1.3.0, osa Winter Offensive -kauden finaalia, toi mukanaan lukuisia muutoksia pelin tasapainoon ja ääniin, mutta suurin keskustelunaihe oli ehdottomasti tuo aikaisemmin räikeä ja hymyilevä asu.

Alun perin kirkkaan siniset värit ja hammashymy tekivät asusta vaikeasti sulavan, mutta nyt värimaailma on pehmeämpi ja alkuperäinen hymy poistettu kokonaan. Ainoastaan kirkkaan keltainen käsivarsinauha muistuttaa vielä päivityksen jälkeisestä ilmeestä. Monet fanit pitävät tätä voittona pelaajayhteisön vaikutusvallalle, sillä se kertoo, että kehittäjät kuuntelevat palautetta.

Wicked Grin nousi esiin pelin julkaisun jälkeen esimerkkinä siitä, että jotkut peliyhteisössä pelkäsivät Fortnite-tyylisten asujen leviävän Battlefield 6:een. Aiemmin System Override -asu, lempinimeltään “Monster Energy -asu”, herätti jo keskustelua realistisen visuaalisen tyylin vaarantumisesta. Nyt BF Studios on kuunnellut pelaajia ja hillinnyt Wicked Grinin sekä aiemman System Override -asun ilmettä.

Päivitys tuo myös uutta pelattavaa, kuten lumiset kentät ja Ice Climbing Axe -lähiaseen, mutta suuri osa keskustelua keskittyy silti kosmetiikkaan. Pelaajat ottavat muutoksen vastaan hymyillen, tosin vähän vähemmän hampaita näkyen.

Battlefield 6 julkaistiin 10. lokakuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja BF Studios jatkaa pelin tasapainottamista sekä uusien sisältöjen lisäämistä ensimmäisen kauden aikana. Pelaajien mukaan tämä on esimerkki siitä, että ääniä kuunnellaan, kunhan ne ovat tarpeeksi voimakkaita.