Neljä uutta hahmoa hyppää Street Fighter 6:n toisen pelivuoden areenalle Kommentit pois päältä artikkelissa Neljä uutta hahmoa hyppää Street Fighter 6:n toisen pelivuoden areenalle

Street Fighter 6

Capcomin kehittämä ja PAN Visionin Suomessa jakelema saa neljä uutta hahmoa osana pelin toista pelivuotta. Ensimmäisenä uutena taistelijana rintamalle astuu legendaarinen M. Bison, joka saapuu rytinällä 26. kesäkuuta 2024.

Viimeksi Street Fighter V:ssä Ryu:n käsittelemänä nähty Bison palaa nyt kostamaan ja tavoittelemaan entistä valtaansa. Hänen liikkeensä ovat tutun aggressiivisia ja hyödyntävät Psyko-voimaa, mutta mukana on myös uusia yllätyksiä. M. Bison on saatavilla pelin toisen vuoden Hahmo- ja Ultimate-passien ostajille.

Myöhemmin toisena pelivuotena pelattavaksi hahmoiksi saapuvat myös Capoeira-mestari Elena sekä kaksi ensimmäistä vierailijahahmoa Street Fighter -pelisarjassa: Terry Bogard ja Mai Shiranui. Fatal Fury -sarjan konkari Terry Bogard hyppää taisteluun syksyllä 2024 rennossa tyylillään. Toinen Fatal Fury -hahmo, Mai Shiranui, seuraa perässä talvella 2025. Viimeisenä keväällä 2025 areenalle palaa iloinen Capoeira-taistelija Elena, joka nähtiin viimeksi Street Fighter IV:ssä.

Ylistetty ja pelaajien rakastama Street Fighter 6 on tällä hetkellä kuumin taistelupeli ja virtuaalisten turnausten ykkösvalinta. Se tarjoaa viihdyttävän pelikokemuksen sekä yksinpeliin että moninpeliin hiotulla ohjauksellaan, upealla grafiikallaan, mukaansatempaavalla äänimaailmallaan ja monipuolisella hahmogalleriastaan. Pelistä löytyy jokaiselle sopiva ottelija ja pelityyli, ja tarinapelin lisäksi tarjolla on useita haaste- ja ottelutiloja sekä sivutehtäviä.

Street Fighter 6 on saatavilla :lle, :lle, /S:lle ja :lle. Pelin ikäraja on PEGI 12.

Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä Kommentit pois päältä artikkelissa Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä

on saanut roiman lisäannoksen tykitystä uuden Trygon-päivityksen muodossa. PAN Visionin jakelema ja Focus Entertainmentin julkaisema toimintarymistely palaa jälleen Avarax-planeetalle uuden Exfiltration-PvE-tehtävän merkeissä – ja tällä kertaa vastassa on aivan uuden tason kauhu: jättimäinen Trygon.

Tämä tyranidien painajaismainen hirviö ei tyydy ryntäilemään suoraan – se käyttää häijyjä sissitaktiikoita, kaivautuu puolustuksen alta ja iskee sieltä missä vähiten odotat. Onneksi pelaajat saavat käyttöönsä myös uuden lelutulisen ystävän: Inferno-pistoolin, joka sopii täydellisesti tämän kaltaisten iljetysten paistamiseen.

Kaikki tämä tulee tarjolle ilmaiseksi, mutta kausikortin omistajat saavat vielä ekstraherkkuja kahden uuden lisäsisältöpaketin muodossa. Space Wolves Chapter Pack tuo Vanguard-luokalle uuden Champion-ulkoasun, kolme erikoista ase-skinia ja yli 50 kosmeettista kikkaretta. Imperial Fists Champion Pack puolestaan tarjoaa Tactical-luokalle oman Champion-lookin ja Plasma Incinerator -aseelle näyttävän ulkoasun.

Space Marine 2 jatkaa siitä mihin edellinen osa jäi: ihmiskunnan verisessä sodassa ihmisyyttä halveksuvia otuksia vastaan. Yksin tai kavereiden kanssa pääset upottamaan saappaasi tyranidien limaan, ja matkassa on tietenkin vanha tuttu luutnantti Titus, jonka karheana äänenä kuullaan näyttelijä Clive Standenia. Sotilasta voi muokata mieleisekseen, ja kausikortti tuo lisää tehtäviä sekä visuaalista lisuketta matkan varrelle.

Peli on saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Ikäraja on PEGI 18 – eikä syyttä.

Epic Games Store aloitti ilmaispelien jakamisen myös mobiililaitteille – ensimmäisenä zombisiltoja ja D&D-herkkua Kommentit pois päältä artikkelissa Epic Games Store aloitti ilmaispelien jakamisen myös mobiililaitteille – ensimmäisenä zombisiltoja ja D&D-herkkua

Bridge Constructor: The Walking Dead

Torstai tarkoittaa Epic Games Storessa tuttuun tapaan ilmaisia pelejä – mutta nyt on mukana myös täysin uusi pelikenttä: mobiililaitteet! Epic Games on nimittäin aloittanut viikoittaisen ilmaispelijakelun myös mobiilipuolella, :n ohella. Ensimmäisenä tarjolla on yllätyksiä niin zombien ystäville kuin Dungeons & Dragons -nörteillekin.

Tällä viikolla ilmaiseksi: ja Astarion's Champions of Renown Pack -peliin. Tarjous on voimassa Epic Gamesin mobiilisovelluksessa 10.–17. huhtikuuta 2025 Androidille ja :lle. Nappaa pelit ennen kuin aika loppuu – ja kun ne on lunastettu, ne pysyvät kirjastossasi ikuisesti!

Sillanrakennusta ja zombien kuritusta – Bridge Constructor: The Walking Dead

ClockStone Softwaren Bridge Constructor: The Walking Dead on hullunkurisen onnistunut yhdistelmä sillanrakennuspulmailua ja The Walking Deadin armotonta selviytymistaistelua. Rakenna järjettömiä virityksiä rajoitetuilla resursseilla, johdata tuttuja hahmoja kuten Daryl, Michonne ja Eugene turvaan – tai viritä heille ja walkereille kohtalokkaita ansoja, joissa fysiikkamoottori pistää ragdollit laulamaan. Tämä peli ottaa kaiken irti sekä toimintapuzzleista että post-apokalyptisestä maailmasta – ja vieläpä ilmaiseksi!

D&D-maailman tähdet yhdessä – Astarion's Champions of Renown Pack

Codename Entertainmentin Idle Champions of the Forgotten Realms vie sinut D&D-universumin syövereihin, jossa yli 140 tuttua hahmoa seikkailee automaattisesti puolestasi. Tällä viikolla Epic Games jakaa pelaajille kerrassaan hulppean Astarion's Champions of Renown Packin, joka sisältää seuraavat herkut:

  • Viisi avattavaa mestaria: Artemis, Karlach, Kalix, Astarion ja The Dark Urge
  • Eksklusiivinen ulkoasu: Tuxedo Kalix
  • Eksklusiivinen seuralainen: Rumble the Angry Flumph
  • Yhteensä 160 platinasalkkua (32 kpl per mestari) – sisältää taatusti shiny-varusteita
  • Kaksi viikon mittaista buustijuomaa: Gem Hunter ja Gold Hunter

Paketin saat, kun asennat Idle Championsin Epic Gamesin mobiilisovelluksen kautta ja kirjaudut peliin sisään.

Ilmaisviikkojen mobiililaajennus alkaa nyt

Tämä on vasta alkua – Epic Gamesin mobiilisovelluksen ilmaisviikot ovat tästä eteenpäin osa jokaviikkoista pelitarjontaa, aivan kuten PC:llä. Kannattaa siis pysyä hereillä ja tarkistaa torstaisin, mitä uutta on jaossa niin taskuruudulle kuin tietokoneellekin.