Neljä uutta hahmoa hyppää Street Fighter 6:n toisen pelivuoden areenalle Kommentit pois päältä artikkelissa Neljä uutta hahmoa hyppää Street Fighter 6:n toisen pelivuoden areenalle

Street Fighter 6

Capcomin kehittämä ja PAN Visionin Suomessa jakelema saa neljä uutta hahmoa osana pelin toista pelivuotta. Ensimmäisenä uutena taistelijana rintamalle astuu legendaarinen M. Bison, joka saapuu rytinällä 26. kesäkuuta 2024.

Viimeksi Street Fighter V:ssä Ryu:n käsittelemänä nähty Bison palaa nyt kostamaan ja tavoittelemaan entistä valtaansa. Hänen liikkeensä ovat tutun aggressiivisia ja hyödyntävät Psyko-voimaa, mutta mukana on myös uusia yllätyksiä. M. Bison on saatavilla pelin toisen vuoden Hahmo- ja Ultimate-passien ostajille.

Myöhemmin toisena pelivuotena pelattavaksi hahmoiksi saapuvat myös Capoeira-mestari Elena sekä kaksi ensimmäistä vierailijahahmoa Street Fighter -pelisarjassa: Terry Bogard ja Mai Shiranui. Fatal Fury -sarjan konkari Terry Bogard hyppää taisteluun syksyllä 2024 rennossa tyylillään. Toinen Fatal Fury -hahmo, Mai Shiranui, seuraa perässä talvella 2025. Viimeisenä keväällä 2025 areenalle palaa iloinen Capoeira-taistelija Elena, joka nähtiin viimeksi Street Fighter IV:ssä.

Ylistetty ja pelaajien rakastama Street Fighter 6 on tällä hetkellä kuumin taistelupeli ja virtuaalisten turnausten ykkösvalinta. Se tarjoaa viihdyttävän pelikokemuksen sekä yksinpeliin että moninpeliin hiotulla ohjauksellaan, upealla grafiikallaan, mukaansatempaavalla äänimaailmallaan ja monipuolisella hahmogalleriastaan. Pelistä löytyy jokaiselle sopiva ottelija ja pelityyli, ja tarinapelin lisäksi tarjolla on useita haaste- ja ottelutiloja sekä sivutehtäviä.

Street Fighter 6 on saatavilla :lle, :lle, /S:lle ja :lle. Pelin ikäraja on PEGI 12.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 5:lle, |S:lle ja :lle. Switch 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös Game Pass halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että PC:lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.