Netflix aikoo julkaista lisää interaktiivista sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix aikoo julkaista lisää interaktiivista sisältöä

Netflix on värväämässä lisää työntekijöitä työskentelemään uusien interaktiivisen sisältöjen parissa.

The Information -julkaisun mukaan yritys tavoittelisi Apple Arcade -tyyppistä palvelua. Vielä ei ole varmaan onko kyseessä Black Mirror: Bandersnatch ja You vs. Wild -tyyppisiä valintoihin perustuvia tuotoksia vai vielä enemmän pelimäisiä kokemuksia.

Bandersnatchin lisäksi Netflix on julkaissut monia peleihin perustuvia sarjoja kuten The Witcher, Castlevania sekä Dragon’s Dogma.

Witcher-kirjailija Sapkowski harmittelee videopelien luomaa ”kouluhypeä” Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher-kirjailija Sapkowski harmittelee videopelien luomaa ”kouluhypeä”

The Witcher -kirjasarjan luoja Andrzej Sapkowski on myöntänyt, että yksi hänen kirjoissaan mainitsemistaan “noituri-kouluista” oli täysin turha lisäys. Lyhyt viittaus Wolf Schooliin The Last Wish -kertomuskokoelmassa on sittemmin saanut videopeliversion tekijät CD Projektin kehittämään koko järjestelmän, johon kuuluu nyt seitsemän koulua, kuten Cat, Griffin, Bear ja Viper.

Sapkowskin mukaan alkuperäinen lause oli epämerkityksellinen ja jopa haitallinen juonen kannalta, eikä hän olisi halunnut sen kehittyvän näin isoksi osaksi sarjan lorea.

En koskaan enää viitannut mihin tahansa Witcher Gryffindoriin tai Slytheriniin. – Kirjailija kirjoitti Redditin Q&A:ssa.

Videopeliversion fanit sen sijaan ovat ottaneet koulut omakseen, ja niistä on muodostunut olennainen osa Witcher-maailmaa. CD Projektin ensimmäinen teaser The Witcher 4:stä sai fanit spekuloimaan uuden koulun, School of the Lynxin, medallionin merkitystä.

Sapkowski pohtii nyt, pitäisikö viittaus poistaa tulevista painoksista vai selventää sitä tulevissa kirjoissa, esimerkiksi noiturien medallioneiden merkityksen kautta. Uusi Witcher-kirja Crossroads of Ravens, joka esittelee nuoren Geraltin alkuvaiheita Kaer Morhenissä, julkaistaan nyt englanniksi lähes vuoden myöhässä Puolasta.

Samalla Netflixin The Witcher -sarjan neljäs kausi saa ensi-iltansa 30. lokakuuta. Sapkowskin kommentit muistuttavat, että kirjailijan visio ja videopelien laajennettu lore eivät aina kulje käsi kädessä, vaikka fanit nauttivatkin kouluhypestä.

Pelinäyttelijät unohdetaan ruutukäännöksissä, harmittelee Baldur’s Gate -tähti Kommentit pois päältä artikkelissa Pelinäyttelijät unohdetaan ruutukäännöksissä, harmittelee Baldur’s Gate -tähti

Baldur's Gate 3

Baldur’s Gate 3:n näyttelijä ja ohjaaja Aliona Baranova ei säästele sanojaan asian suhteen, jossa videopelien näyttelijät jätetään liian usein paitsioon, kun peleistä tehdään elokuvia ja sarjoja. Baranova, joka myös antaa äänen orava-Corinnalle pelissä, puhui asiasta FanX-messuilla Tampassa ja hänen viestinsä oli selvä, fanit rakastavat pelinäyttelijöitä, mutta studiot eivät näytä huomaavan sitä.

Me nähdään, miten omistautuneita fanit ovat, etenkin queer-yhteisö, mutta se ei tunnu näkyvän isoissa ruuduissa. – Baranova harmitteli.

Esimerkiksi hänen brittisarja Maternal -roolinsa on käännetty ja levitetty Kiinaan, missä kohtaukset ovat keränneet tuhansia katselukertoja.

Myös muut Baldur’s Gate 3 -näyttelijät saavat valtavaa fanitukea. Jennifer Englishin lyhytelokuvan ensi-iltaan ilmestyi 60 seuraajaa ihan vain Instagram-tarinan perusteella. Baranova muistuttaa myös, miten The Last of Us -sarjan yhteydessä Ashley Johnson nousi IMDb:n haetuimmaksi henkilöksi, eikä hän edes näytellyt sarjan pääroolia.

Miksi tällaista ei tapahdu enemmän? Miksi esimerkiksi Doug Cockle ei ollut mukana The Witcher -sarjassa? Tai miksei meitä pyydetä edes animaatioihin, kuten Arcaneen? – Baranova kysyy.

Vaikka osa sarjoista, kuten The Witcher, perustuu kirjoihin eikä peleihin, on selvää, että pelien menestys on ollut ratkaisevaa niiden olemassaololle. Baranovan viesti on yksinkertainen, mutta painava, pelinäyttelijöitä aliarvioidaan. Ja se on sääli.