Netflix jatkaa mobiilipeleihin panostamista – 50 peliä vuoden loppuun mennessä Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix jatkaa mobiilipeleihin panostamista – 50 peliä vuoden loppuun mennessä

Netflix Games

Suoratoistopalveluiden jätti Netflix jatkaa panostamistaan mobiilipeleihin ja aikoo kasvattaa pelivalikoimaansa 50 peliin vuoden loppuun mennessä.

Parhaillaan yritys tarjoaa tilaajilleen 18 peliä, mutta Washington Postin julkaiseman artikkelin mukaan luku tulee kasvamaan ainakin 30 pelillä tänä vuonna.

Aiemmin tänä vuonna Netflix osti Boss Fight Entertainment -pelistudion, joka tunnetaan Dungeon Boss -pelistään. Netflix omistaa myös kotimaisen Next Games studion, joka tunnetaan Stranger Things -mobiilipelistä sekä Night School Studion, joka tunnetaan Oxenfree -pelistä.

Tässä kuussa Netflix ilmoitti julkaisevansa Exploding Kittens -korttipeliin perustuvan animaatiosarjan sekä mobiilipelin.

PlayStation-ikoni Crash Bandicoot on saamassa oman animaatiosarjansa Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation-ikoni Crash Bandicoot on saamassa oman animaatiosarjansa

Crash Bandicoot 4

Netflix jatkaa videopelien muuntamista viihteeksi ja tuo ruuduille seuraavaksi tutun turvaturbon: Crash Bandicootin. Suosittu pelihahmo on saamassa oman animaatiosarjansa, joka on parhaillaan kehitteillä suoratoistojätin sisällä.

Vuonna 1996 PlayStationin maskottina debytoinut Crash Bandicoot nousi ikoniksi Naughty Dogin luoman pelitrilogian myötä. Sen jälkeen hahmo on ajanut, hypännyt ja pyörinyt monissa eri omistuksissa, nykyisin Activisionin (ja siten Microsoftin) tallissa. Vuoden 2017 N. Sane Trilogy -uusintapaketin menestys herätti sarjan uuteen kukoistukseen ja loi pohjan uusille peleille, kuten Crash Bandicoot 4: It’s About Time.

Netflixin tulevasta sarjasta ei ole vielä paljastettu tekijöitä tai juoniyksityiskohtia, mutta tämä on ensimmäinen kerta, kun Crash itse tähdittää omaa ohjelmaansa. Aiemmin hänet nähtiin sivuroolissa Skylanders Academy -sarjassa, jossa myös sisko Coco Bandicoot vilahti mukana.

Uusi sarja liittyy Netflixin kasvavaan peliaiheisten animaatioiden joukkoon, johon kuuluvat muun muassa Arcane, Tomb Raider ja tuleva Minecraft-sarja. Näyttää siltä, että Crash on viimein palaamassa ruutuun ja tällä kertaa täydessä spinnauksessa.

Splinter Cell: Deathwatch tekee paluun – kausi 2 tulossa Netflixiin Kommentit pois päältä artikkelissa Splinter Cell: Deathwatch tekee paluun – kausi 2 tulossa Netflixiin

Salaiset agentit ja räjähdykset ovat pian taas täällä, sillä Netflixin animaatiosarja Splinter Cell: Deathwatch saa toisen kauden. Sarjan luoja Derek Kolstad paljasti IGN Fan Fest: Fall Edition -tapahtumassa, että tuotanto on jo täydessä vauhdissa, vaikka julkaisupäivää ei vielä ole.

Ensimmäinen kausi päättyi jännittävästi, ja Kolstad lupaa, että toinen kausi vie tarinan suurempaan mittakaavaan samalla, kun tuttu intiimi tunnelma hahmojen ja toimintakohtausten parissa säilyy. Katsojia odottavat tiukat lähitaistelut, räjähdykset ja tietenkin sarjan ikoninen päähenkilö Sam Fisher, jonka äänenä jatkaa Liev Schreiber.

Hyvä uutinen myös koirien ystäville, nimittäin kauden ensimmäisen kauden sympaattinen koira Kaiju pysyy turvassa eikä kohtaa Kolstadin John Wick -elokuvista tuttua kohtaloa.

Sarjan ensimmäinen kausi on jo katsottavissa Netflixissä, ja arvostelut lupaavat intensiivistä ja viihdyttävää agenttiseikkailua. Toisen kauden odotus on siis täydessä vauhdissa, ja fanit voivat rauhoittua tietäen, että Sam Fisher palaa vielä kerran tekemään salaisia tehtäviä ja tällä kertaa suuremmalla draamalla ja vauhdilla kuin koskaan.