Netflixin Castlevania -animaatio saa viimeisen kautensa ensi kuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Netflixin Castlevania -animaatio saa viimeisen kautensa ensi kuussa

Castlevania

on paljastanut julkaisevansa -animaatiosarjansa neljännen ja viimeiseksi jäävän kauden toukokuun 13. päivä.

Sarja perustuu Konamin klassiseen pelisarjaan ja erityisesti sen kolmanteen osaan Castlevania III: Dracula's Curse. Sarjassa seurataan Trevor Belmontia, joka yrittää pysäyttää vampyyri Vlad Dracula Tepesiä tämän kostoretkellään vaimonsa Lisan kuoleman johdosta.

Sarjan käsirjoituksesta alusta asti vastanneen Warren Ellisin kädenjälkeä ei kuitenkaan neljännellä kaudella tulla näkemään. Ellis vapautettiin tehtävästään seksuaalisten syytöksien johdosta. Ellis on kiistänyt syytökset jyrkästi.

Hiljattain Konami ilmoitti tekevänsä paluun videopelien pariin ja aikoo julkaista ensimmäisenä uusinnon vuonna 1987 ilmestyneestä NES -pelistä GetsuFumaDen: Undying Moon.

Stranger Things päättää tarinansa jyrinällä – viimeisen kauden traileri nyt julki Kommentit pois päältä artikkelissa Stranger Things päättää tarinansa jyrinällä – viimeisen kauden traileri nyt julki

Hawkinsin syksy 1987 ei lupaa rauhaa, ja miksipä lupaisikaan, kun kyse on Stranger Thingsistä. pudotti juuri virallisen teaserin sarjan viidennestä ja viimeisestä kaudesta, joka starttaa marraskuun lopulla ja päättyy uudenvuodenaattona.

Uuden trailerin voit ottaa haltuun alta:

Devil May Cry palaa – ja tällä kertaa ihan eri meiningillä Kommentit pois päältä artikkelissa Devil May Cry palaa – ja tällä kertaa ihan eri meiningillä

Netflixin saa jatkoa, mutta älä odota toistoa, sillä showrunner Adi Shankar lupaa, että toinen kausi on kuin eri sarja. Jos ensimmäinen kausi ei vielä napannut, saattaa uusi yritys osua paremmin.

Shankar kertoi faneille sosiaalisessa mediassa, että päähenkilö Dante päivittää tasonsa ja pääsee esittelemään sellaista demonintappotaituruutta, jota pelisarjan fanit ovat kaivanneet. Silti luvassa ei ole pelkkää ylivoimaa, vaan myös hahmokehitystä, koska Dante ei ole voittamaton, vaan nimenomaan kasvava ja kehittyvä sankari.

Kaikki fanit eivät kuitenkaan ole olleet tyytyväisiä. Osa on kritisoinut hahmojen, kuten Danten ja Ladyn, käsittelyä ja todennut, että sarja on mennyt vikaan hahmojen ydintarinoiden ymmärtämisessä. Tässä kohtaa on hyvä muistaa, että Shankarin versio ei ole virallista pelikanonia, vaan eräänlainen vaihtoehtoinen aikajana, jossa luovuutta voi käyttää vapaammin.

Vaikka toisen kauden julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu, sarja sai virallisen jatkotilauksen jo huhtikuussa. Ehkäpä Dante on sittenkin parhaimmillaan toisella kierroksella.