Netflixin Marvel-sarjojen hahmojen oikeudet palautuivat takaisin kotiyhtiölle Kommentit pois päältä artikkelissa Netflixin Marvel-sarjojen hahmojen oikeudet palautuivat takaisin kotiyhtiölle

IGN kertoo, että Marvel on saanut takaisin Netflixiltä oikeudet tehdä elokuvia Jessica Jonesista, Punisherista, Daredevilista ja Luke Cagesta.

Marvelin ja Netflixin allekirjoittama usean vuoden sopimus mahdollisti striimijätin oman pienikokoisen marveluniversumin, jossa aiemmin mainitut sankarihahmot muodostavat oman The Defenders-nimisen ryhmänsä.

Striimijätti näytti jo kaikille lopun merkkejä Marvel-sisältönsä suhteen kun he 2019 vuoden lopulla ilmoittivat peruuttavansa kaikki suunnitellut jatko-osat heidän sarjoilleen.

Toistaiseksi ei ole tietoa saavatko Netflixiltä palautuneet hahmot myöhemmin oman sarjan tai elokuvan. IGN kertoo liikkeellä olevien huhujen mukaan olevan mahdollista, että Daredevil esiintyy tulevassa Spider-Man elokuvassa.

Huhut ovat liikehtineet siitä asti, kun Daredeviliä Netflixillä esittänyt Charlie Cox havaittiin Spider-Man 3:n kuvauspaikalla.

Netflix perääntyi kohutusta jättikaupasta – pörssi hurrasi lähes 10 prosentin nousulla Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix perääntyi kohutusta jättikaupasta – pörssi hurrasi lähes 10 prosentin nousulla

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Wall Street tykkäsi siitä, että Netflix päätti vetää liinat kiinni Warner Bros. Discoveryn ostoaikeissa. Yhtiön osake pomppasi jälkipörssissä lähes 10 prosenttia yli 92 dollariin (noin 85 euroon), kun päätös olla korottamatta tarjousta tuli julki. Päivän päätöskurssi oli vielä 84,59 dollaria.

Taustalla on tarjouskilpailu, jossa Warner Bros. Discovery hallitus ilmoitti pitävänsä Paramount Skydancen uutta tarjousta parempana. Netflix oli joulukuussa ehtinyt napata diilin studiosta ja suoratoimintabisneksestä 27,75 dollarin (noin 26 euron) osakehintaan, mutta tällä viikolla Paramount Skydance nosti koko yhtiötä koskevan tarjouksensa 31 dollariin osakkeelta. Netflix ei lähtenyt huutokauppaan mukaan.

Warner Bros. Discoveryn paketti ei ole ihan pieni: mukana ovat muun muassa DC-supersankarit, Harry Potter -oikeudet sekä HBO-brändi. Silti sijoittajat ovat suhtautuneet epäillen siihen, oliko Netflixin järkevää laajentaa tontille, joka sisältää esimerkiksi elokuvateatterilevitystä – aluetta, joka ei ole ollut yhtiön ydinosaamista. Netflixin osake olikin laskenut reippaasti alkuperäisen kauppauutisen jälkeen.

Yhtiön toimitusjohtajat Ted Sarandos ja Greg Peters kommentoivat yhteislausunnossaan, että kauppa olisi ollut “kiva lisä oikeaan hintaan”, mutta ei “pakko saada hinnalla millä hyvänsä”. Toisin sanoen: järki voitti tunteen. Pörssin reaktiosta päätellen moni sijoittaja huokaisi helpotuksesta samaan aikaan.

Martin Scorsese piipahtaa Star Warsissa – Ohjaajalegenda esiintyy The Mandalorian and Grogu -elokuvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Martin Scorsese piipahtaa Star Warsissa – Ohjaajalegenda esiintyy The Mandalorian and Grogu -elokuvassa

Uusi traileri elokuvalle The Mandalorian and Grogu tarjoaa vilauksen galaksin ehkä yllättävimmästä vierailijasta: ohjaajalegenda Martin Scorsesestä. 83-vuotias mestari kuullaan elokuvassa ardennialaisena kauppiaana, jolla on tietoa huttiklaanista. Mukanaolo on vahvistettu Lucasfilmin ja Disneyn toimesta.

Scorsesen cameo ei ole ensimmäinen laatuaan arvostetuilta auteur-ohjaajilta, kun muistetaan, että myös Werner Herzog on nähty Star Wars -maailmassa. Silti Scorsesen hyppy mukaan tuntuu erityisen kutkuttavalta, kun ottaa huomioon hänen kuuluisat kommenttinsa Marvel-elokuvista. Vuonna 2019 The Irishman -kiertueella hän totesi, etteivät Marvel-filmit ole “cinemaa”, mikä sytytti vuosia kestäneen nettiväännön.

Scorsese on sittemmin tarkentanut, ettei hän vähättele tekijöiden osaamista, vaan kyse on hänen mukaansa taiteellisesta riskistä ja ilmaisunvapaudesta, joita franchise-koneisto harvoin sallii. Silti nyt hän astuu osaksi yhtä elokuvahistorian suurimmista franchiseista, Star Warsia. Ironia? Ehkä. Sovinnon ele? Mahdollisesti.

Elokuvan ohjaa Jon Favreau, joka on aiemminkin osoittanut arvostavansa Scorsesen perintöä. Ja jos elokuvahistoriaa katsoo pidemmälle, yhteys ei ole täysin uusi. George Lucas on vuosien varrella tukenut Scorsesen projekteja ja elokuvakoulutusta. Galaksit eivät siis ole niin kaukana toisistaan kuin voisi luulla.

The Mandalorian and Grogu saa ensi-iltansa 22. toukokuuta ja keskustelu Scorsesesta, sekä Star Warsista käy kuumana jo ennen kuin valomiekat ehtivät syttyä.