Netflixin Marvel-sarjojen hahmojen oikeudet palautuivat takaisin kotiyhtiölle Kommentit pois päältä artikkelissa Netflixin Marvel-sarjojen hahmojen oikeudet palautuivat takaisin kotiyhtiölle

IGN kertoo, että on saanut takaisin Netflixiltä oikeudet tehdä elokuvia Jessica Jonesista, Punisherista, Daredevilista ja Luke Cagesta.

Marvelin ja Netflixin allekirjoittama usean vuoden sopimus mahdollisti striimijätin oman pienikokoisen marveluniversumin, jossa aiemmin mainitut sankarihahmot muodostavat oman -nimisen ryhmänsä.

Striimijätti näytti jo kaikille lopun merkkejä Marvel-sisältönsä suhteen kun he 2019 vuoden lopulla ilmoittivat peruuttavansa kaikki suunnitellut jatko-osat heidän sarjoilleen.

Toistaiseksi ei ole tietoa saavatko Netflixiltä palautuneet hahmot myöhemmin oman sarjan tai elokuvan. IGN kertoo liikkeellä olevien huhujen mukaan olevan mahdollista, että Daredevil esiintyy tulevassa elokuvassa.

Huhut ovat liikehtineet siitä asti, kun Daredeviliä Netflixillä esittänyt havaittiin :n kuvauspaikalla.

Disney+ hemmottelee elokuussa sci-fi-faneja, Marvel-diggareita ja tosi-tv:n ystäviä Kommentit pois päältä artikkelissa Disney+ hemmottelee elokuussa sci-fi-faneja, Marvel-diggareita ja tosi-tv:n ystäviä

Disney+

starttaa syyskauden komeasti, elokuussa palveluun saapuu uutuuksia, jotka houkuttelevat niin jännityksen, dokumenttien kuin supersankarien ystäviä. Suoratoistopalvelun elokuun tähtenä loistaa erityisesti :n , joka vie katsojat vuoteen 2120 – aikaan, jossa ihmiskunta, kyborgit ja synteettiset robotit elävät rinnakkain, kunnes kohtalokkaat avaruusolennot sekoittavat kaiken. Sarja alkaa 13. elokuuta.

-faneille tarjolla on (1.8.), animoitu toimintasarja, jossa Wakandan salajärjestön War Dogit etsivät kadonneita vibranium-artefakteja halki historian. Samalla linjalla jatkaa Chris Hemsworthin tähdittämä (15.8.), jossa näyttelijä haastaa itsensä niin fyysisesti kuin henkisesti etsiessään keinoja elää paremmin ja pidempään.

True crime -genren ystäville julkaistaan The Twisted Tale of Amanda Knox (20.8.), joka kertoo Amanda Knoxin kamppailusta oikeuden puolesta traagisen tuomion jälkeen.

Lisäksi elokuussa saapuvat mm. hittisarjat Family Guy (kausi 23) ja sekä stand up -spesiaali (8.8.). Lapsille ja koko perheelle on luvassa uusia jaksoja sarjoista kuten , Mikki Hiiri Hupitalo ja .

Uudet mutantit tulossa! Marvelin X-Men saa nuorekkaan rebootin Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet mutantit tulossa! Marvelin X-Men saa nuorekkaan rebootin

Studios on virallisesti käynnistänyt uuden -elokuvan suunnittelun ja tällä kertaa luvassa on raikkaampi, nuorekkaampi ja aivan selvästi uuden sukupolven mutanttijengi.

Marvel-pomo Kevin Feige ja ohjaajaksi valittu Jake Schreier kertoivat, että uusi X-Men-elokuva tulee keskittymään vahvasti nuoriin hahmoihin ja heidän keskinäisiin suhteisiinsa. Tavoitteena on heijastaa sarjakuvien alkuperäistä henkeä, jossa mutantit edustavat nuorten ulkopuolisuutta, erilaisuutta ja kasvukipuja, supersankarikriiseillä höystettynä, tietenkin.

Käsikirjoittajana toimii Michael Lesslie, jonka kynästä syntyi myös Nälkäpelien uusimman elokuvan käsikirjoitus. Kyseessä ei siis ole pelkkä räiskintäfestivaali, vaan luvassa on myös tunne-elämän mutkia ja identiteettipohdintaa ja kaikki Marvelin mittakaavalla.

Uusi X-Men-elokuva nähdään vasta vuonna 2028, Avengers: Secret Warsin jälkeen. Mutta spekulaatiot käyvät kuumina, voisiko uusia mutantteja vilahtaa jo multiversumin sekoiluissa vuoden 2027 jättileffassa? Marvel ei sulje mahdollisuutta pois.

Sillä välin mutanttifanit saavat vielä kerran nähdä vanhan kaartin valkokankaalla: Patrick Stewart, Ian McKellen ja mahdollisesti Hugh Jackman tekevät paluun -elokuvassa. Mutta pian on aika siirtyä seuraavaan sukupolveen ja antaa uusien sankarien loistaa.