Netflixin Splinter Cell: Deathwatch on virallista pelicanonia Kommentit pois päältä artikkelissa Netflixin Splinter Cell: Deathwatch on virallista pelicanonia

Netflixin uusi animaatiosarja Splinter Cell: Deathwatch liittyy virallisesti pelisarjan tarinaan. Sarjan tapahtumat seuraavat päähenkilö Sam Fisherin jalanjälkiä ja sijoittuvat pelien luomaan maailmaan, vaikka jotkut yksityiskohdat on sovitettu televisiomuotoon.

Sarjassa nähdään jo eläkkeelle jäänyt, mutta edelleen taitava Sam, jonka avainasemassa oleva liittolainen Anna Grímsdóttir eli Grim on ottanut vastuuta Fourth Echelonista. Tapahtumat käynnistyvät vuosia Samin vetäytymisen jälkeen, ja menneisyyden liittolaiset ja viholliset palaavat mukaan kuvioihin. Myös Chaos Theory -pelin merkittävä hahmo Douglas Shetland on mukana, vaikka hän onkin kuollut vuosikymmeniä aiemmin.

Showrunner Derek Kolstad, tunnettu muun muassa John Wick -elokuvista, lupaa, että sarja on uskollinen pelien henkeen. Vanhojen tapahtumien kulku voi hieman poiketa alkuperäisestä, mutta lopputulos pysyy uskollisena peleille, jotta pitkäaikaiset fanit eivät pety.

Vaikka sarja seuraa pelien canonia, sen katsominen ei edellytä, että katsoja olisi pelannut pelejä viimeisen vuosikymmenen aikana. Silti tutut elementit, kuten ikoniset yövision kolmilinssilasit, tuovat pelimaailman tunnelmaa myös uusille katsojille.

Splinter Cell: Deathwatch julkaistaan Netflixissä 14. lokakuuta, ja se tarjoaa vanhoille ja uusille faneille yhdistelmän tuttuja elementtejä ja uusia käänteitä Sam Fisherin seikkailuista.

Splinter Cell: Deathwatch tekee paluun – kausi 2 tulossa Netflixiin Kommentit pois päältä artikkelissa Splinter Cell: Deathwatch tekee paluun – kausi 2 tulossa Netflixiin

Salaiset agentit ja räjähdykset ovat pian taas täällä, sillä Netflixin animaatiosarja Splinter Cell: Deathwatch saa toisen kauden. Sarjan luoja Derek Kolstad paljasti IGN Fan Fest: Fall Edition -tapahtumassa, että tuotanto on jo täydessä vauhdissa, vaikka julkaisupäivää ei vielä ole.

Ensimmäinen kausi päättyi jännittävästi, ja Kolstad lupaa, että toinen kausi vie tarinan suurempaan mittakaavaan samalla, kun tuttu intiimi tunnelma hahmojen ja toimintakohtausten parissa säilyy. Katsojia odottavat tiukat lähitaistelut, räjähdykset ja tietenkin sarjan ikoninen päähenkilö Sam Fisher, jonka äänenä jatkaa Liev Schreiber.

Hyvä uutinen myös koirien ystäville, nimittäin kauden ensimmäisen kauden sympaattinen koira Kaiju pysyy turvassa eikä kohtaa Kolstadin John Wick -elokuvista tuttua kohtaloa.

Sarjan ensimmäinen kausi on jo katsottavissa Netflixissä, ja arvostelut lupaavat intensiivistä ja viihdyttävää agenttiseikkailua. Toisen kauden odotus on siis täydessä vauhdissa, ja fanit voivat rauhoittua tietäen, että Sam Fisher palaa vielä kerran tekemään salaisia tehtäviä ja tällä kertaa suuremmalla draamalla ja vauhdilla kuin koskaan.

Liam Hemsworth astuu noiturin saappaisiin – The Witcher saa kahden kauden päätöksen Kommentit pois päältä artikkelissa Liam Hemsworth astuu noiturin saappaisiin – The Witcher saa kahden kauden päätöksen

Netflixin The Witcher on tulossa tiensä päähän ja vaihtanut samalla sankariaan. Henry Cavillin jättäydyttyä pois sarjasta tarttui miekkaan australialainen Liam Hemsworth, joka lupaa tuoda Geralt-noituriin uudenlaista sielua ja kuivaa huumoria.

Sarjan luoja Lauren Schmidt Hissrich kertoo, että päätös oli tehty sydämellä, sillä Hemsworthin fyysinen karisma ja empaattinen ote vakuuttivat heti.

Liam pystyy yhdistämään voiman ja herkkyyden tavalla, joka tuntuu aidolta jopa hirviöitä vastaan taistellessaan. – Hissrich sanoi haastattelussa.

Cavillin jättäminen taakse ei ollut helppoa myöskään Hemsworthille.

En halunnut kopioida Henryn tulkintaa. Halusin näyttää, mitä Geraltin sielussa tapahtuu, kun hän on heikoimmillaan, – Näyttelijä kuvaili.

Hänen tulkintansa noiturista on vähemmän juro ja hieman lämpimämpi, jopa hymyilevä.

Sarjan neljäs kausi julkaistaan 30. lokakuuta, ja viides jää The Witcherin viimeiseksi. Hissrich lupaa faneille aidosti palkitsevan lopun kahdeksan vuoden ja 16 jakson mittaiselle eepokselle.

Se on ollut elämäni matka ja nyt olemme valmiit päästämään Geraltin lepäämään. – Hissrich totesi.