Netflixin The Witcher -sarja näyttäytyy uusissa kuvissa Kommentit pois päältä artikkelissa Netflixin The Witcher -sarja näyttäytyy uusissa kuvissa

The Witcher - Netflix

Netflixin tuleva -sarjan julkaisu häämöttää ja sarjaa päästään vihdoin katsomaan tämän vuoden lopulla. Sarjan uusi traileri päästään näkemään tulevana viikonloppuna Italiassa järjestettävien Lucca Comics and Games 2019 expon yhteydessä.

Sarja perustuu puolalaisen Andrzej Sapkowskin kirjoittamaan fantasiaan, jonka pohjalle perustuu myös samaa nimeä kantava suosittu Redin kehittämä pelisarja.

Sarjan pääosassa nähdään Henry Cavill (, ) ja muissa rooleissa mm. Anya Chalotra (Wanderlust) Yenneferinä ja Freya Allan Cirin roolissa. Sarja koostuu kahdeksasta tunnin jaksosta ja sen tuottajana toimii Lauren Schmidt Hissrich (, ).

Wild Riftin AI-traileri suututti fanit – “silmiä satuttavaa rumuutta” Kommentit pois päältä artikkelissa Wild Riftin AI-traileri suututti fanit – “silmiä satuttavaa rumuutta”

juhlisti kolmatta vuosipäiväänsä julkaisemalla näyttävän uuden trailerin tai ainakin sen oli tarkoitus olla näyttävä. Tencentin julkaisema AI-generoitu video sai pelaajilta murskavastaanoton, ja lopulta yhtiö joutuikin vetämään sen pois näkyvistä Kiinassa asti.

Trailerissa hyödynnettiin tekoälyä lähes kaikessa, animaatioissa, hahmoissa ja jopa tekstissä. Tuloksena oli visuaalinen sekasotku, jossa esimerkiksi Dravenin hiusten väri vaihteli kesken kaiken ja puhe ei osunut lähellekään huulisynkkaa. Ballonit julistivat iloisesti ”3AD ANIVERSAY” ja hahmojen hampaat herättivät enemmän kauhua kuin ihailua.

Inspiraatiota oli haettu Netflixin suositusta -sarjasta, mutta lopputulos oli monen mielestä lähinnä parodia. Redditissä käyttäjät kuvailivat videota “AI-rumaksi” ja jopa “silmiä kirveleväksi”.

Tämä ei ole ensimmäinen tapaus, jossa tekoäly sisällöntuotannossa herättää vastalauseita. Useat pelitalot – kuten ja – ovat joutuneet aiemmin vastaavaan myrskyyn, kun pelaajat ja ääninäyttelijät ovat nousseet vastustamaan generatiivisen AI:n käyttöä pelialalla.

Jos tämä trendi jatkuu, fanien kritiikki saattaa jäädä ainoaksi esteeksi tekoälyn leviämiselle pelimaailmassa.

Pelinäyttelijät unohdetaan ruutukäännöksissä, harmittelee Baldur’s Gate -tähti Kommentit pois päältä artikkelissa Pelinäyttelijät unohdetaan ruutukäännöksissä, harmittelee Baldur’s Gate -tähti

Baldur's Gate 3

:n näyttelijä ja ohjaaja Aliona Baranova ei säästele sanojaan asian suhteen, jossa videopelien näyttelijät jätetään liian usein paitsioon, kun peleistä tehdään elokuvia ja sarjoja. Baranova, joka myös antaa äänen orava-Corinnalle pelissä, puhui asiasta FanX-messuilla Tampassa ja hänen viestinsä oli selvä, fanit rakastavat pelinäyttelijöitä, mutta studiot eivät näytä huomaavan sitä.

Me nähdään, miten omistautuneita fanit ovat, etenkin queer-yhteisö, mutta se ei tunnu näkyvän isoissa ruuduissa. – Baranova harmitteli.

Esimerkiksi hänen brittisarja -roolinsa on käännetty ja levitetty Kiinaan, missä kohtaukset ovat keränneet tuhansia katselukertoja.

Myös muut Baldur's Gate 3 -näyttelijät saavat valtavaa fanitukea. Jennifer Englishin lyhytelokuvan ensi-iltaan ilmestyi 60 seuraajaa ihan vain -tarinan perusteella. Baranova muistuttaa myös, miten -sarjan yhteydessä Ashley Johnson nousi IMDb:n haetuimmaksi henkilöksi, eikä hän edes näytellyt sarjan pääroolia.

Miksi tällaista ei tapahdu enemmän? Miksi esimerkiksi Doug Cockle ei ollut mukana -sarjassa? Tai miksei meitä pyydetä edes animaatioihin, kuten Arcaneen? – Baranova kysyy.

Vaikka osa sarjoista, kuten The Witcher, perustuu kirjoihin eikä peleihin, on selvää, että pelien menestys on ollut ratkaisevaa niiden olemassaololle. Baranovan viesti on yksinkertainen, mutta painava, pelinäyttelijöitä aliarvioidaan. Ja se on sääli.