Netflixin Witcher nousee huteran alun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Netflixin Witcher nousee huteran alun jälkeen

The Witcher

The Witcher [Netflix]

7.3 / 10
Hyvää Geralt, Yennefer, tunnelma Huonoa Sekavuus, Triss Yleisesti The Witcher tekee heikon alun jälkeen sen mitä on luvannutkin ja on tällä hetkellä parasta sarjafantasiaa mitä Netflixistä löytyy

On olemassa kahta eri syytä, miksi kriitikkojen reaktio johonkin sarjaan on kovin vaihteleva, mutta yleisön taas yksinomaan positiivinen. Yksi on se, että kriitikot saavat aika usein ennakkoon katsottavaksi sarjan kolme ensimmäistä jaksoa ja toinen taas se, että sarjan maailmaa on rakennettu muissa medioissa jo ennalta ja sen tunteminen parantaa kokemusta. Netflixin on molempia. Ensimmäinen jakso ei missään nimessä ole surkea, mutta todella keskinkertainen ja sekava se on.

Toinen jakso parantaa vähän, mutta tuo uuden, mielikuvaa rikkovan, elementin modernin pop-musiikin oloista säveltä laulavasta bardista. Kolmannen jakson parannus ei välttämättä yksin tässä vaiheessa riittäisi, sillä kahdesta ensimmäisestä ei osaisi uskoa, että ne ovat koko ensimmäisen kauden kaksi huonointa jaksoa. Kolmas jakso taas on se normaali, millä Henry Cavillin esittämän noituri Geraltin seikkailut kannetaan ensimmäisen kauden loppuun asti.

Heikkouksia sarjassa toki on ja yksi on peleistä hyvin tuttu naishahmo. Ensimmäinen vaikutelma vaatimattomasta esiintymisestä on se, että tuolta lähtee kohta pää, mutta sarja yllättää suuremman kerran hahmon esitellessä itsensä Triss Merigoldiksi. Hahmoa koskevaa keskustelua kahlatessani törmäsin jälleen täysin yhdentekevien internet-ihmisten hälyyn. Surkimusten uikutus sarjaa koskien tulee tällä kertaa oikealta laidalta, sillä joitain tuntuu häiritsevän se, että sarjan Fringilla Vigo ei ole valkoinen. Fringillaa näyttelevä Mimi Ndiweni on vakuuttava, vaikka shown varastaakin häikäisevä ja jäätävä Yennefer, jota näyttelee Anya Chalotra. Kaiken mitä Geraltin osassa muriseva jättää varastettavaksi.

Kritiikistä huolimatta, The Witcher on enemmän kuin Xena, mutta ei ihan vielä näytä sitä mihin se todella pystyy. Mikäli parista ensimmäisestä jaksosta selviää, on sarja parasta fantasiaa mitä Netflixistä löytyy ja sillä on kaikki mahdollisuudet nousta Netflixin Game of Thronesiksi.

Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen

-fanien pitkäaikainen haave animaatiosarjasta ei ole vieläkään kuopattu. Blizzardin Overwatch-pomo Walter Kong sanoo suoraan, ettei ideaa voi sulkea pois, vaikka mitään konkreettista ei ole tällä hetkellä kehitteillä.

Kongin mukaan kiinnostus animaatioon on ollut jatkuvaa jo pelin alkuajoista lähtien. Aina kun julkaisee trailereita tai tapahtumasisältöä, kommenttikentät täyttyvät samalla kysymyksellä: “milloin sarja tulee?”. Yhtiö myöntää, että kysyntää selvästi olisi, mutta toteutus ei ole yksinkertainen.

Taustalla on myös historiaa, joka selittää hidasta etenemistä. Blizzard on aiemmin yrittänyt viedä pelisarjojaan -sarjoiksi, joiden mukana olivat myös Overwatch, ja , mutta suunnitelmat kariutuivat yhtiöiden välisiin kiistoihin ja henkilöstöriitoihin.

Samaan aikaan Overwatchin tarinankerronta on ollut pitkään haastavaa. Kehittäjät ovat kertoneet, että kunnianhimoa oli aluksi liikaa. Piti samaan aikaan pyörittää live-peliä, rakentaa tarinaa ja kehittää uusia pelimoodiratkaisuja, mikä lopulta johti priorisointiin PvP-pelin suuntaan.

Vaikka animaatiosarjaa ei ole vahvistettu, Blizzard vihjaa jatkavansa tarinallisten projektien tutkimista. Toisin sanoen Overwatch-universumi ei ole laajenemassa vielä huomenna televisioon, mutta ovi on jätetty raolleen, ja fanit pitävät sitä kyllä auki vaikka väkisin.

Tomb Raiderin uusi aikakausi alkaa: Sarja Prime Videolle ja kaksi uutta peliä työn alla Kommentit pois päältä artikkelissa Tomb Raiderin uusi aikakausi alkaa: Sarja Prime Videolle ja kaksi uutta peliä työn alla

Shadow of the Tomb Raider

saa pian tuplasti huomiota, kun hahmo nähdään samaan aikaan sekä peleissä että televisiossa, mutta eri näyttelijöiden tulkitsemana. Pelipuolella uuden äänen antaa kokenut Alix Wilton Regan, kun taas Prime Videon sarjassa roolin nappaa Sophie Turner, joka muistetaan erityisesti -sarjasta.

Regan suhtautuu rooliinsa suurella kunnioituksella, mutta kehuu samalla Turnerille sopivan roolin täydellisesti. Hänen mukaansa ikoninen brittihahmo tarvitsee rinnalleen toisen ikonisen brittiläisen näyttelijän ja Turner täyttää nämä saappaat vaivatta. Vertailuja kahden tulkinnan välillä on varmasti luvassa, mutta Regan ottaa asian rennosti, eri yleisöt pitävät eri asioista ja se on täysin ok.

Pelirintamalla valmistelee seuraavaa suurta -julkaisua, , jonka on määrä ilmestyä vuonna 2027. Lisäksi tänä vuonna nähdään uusioversio klassikosta, . Molemmissa Regan toimii Lara Croftin äänenä, mikä merkitsee samalla vaihdosta aiempaan näyttelijään Camilla Luddington.

Television puolella sarjaa luotsaa Phoebe Waller-Bridge ja tuotanto panostaa vahvasti klassiseen Lara-ilmeeseen, mukaan lukien ikoniset kotelot ja seikkailuhenki. Lopputuloksena on mielenkiintoinen tilanne, jossa sama hahmo elää kahta rinnakkaista elämää eri medioissa.