Neverwinter Nights saapuu Androidille – beta-versio jo ladattavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Neverwinter Nights saapuu Androidille – beta-versio jo ladattavissa

Alunperin BioWaren kehittämä ja sittemmin Beamdogin jatkokehittämä roolipeliklassikko Neverwinter Nights: Enhanced Edition on saapumassa Android-laitteille. Pelin beta versio on jo ladattavissa Google Play Storesta n. 11,99€ hintaan.

Peli sisältää suurimman osan alkuperäisen pelin sisällöstä ja yhteisön luomat lisäosat kuten Kingmaker, ShadowGuard ja Witch’s Wake voi ladata myöhemmin ilmaiseksi.

Geralt saapuu Sword of Convallariaan – valkoinen susi valmiina taisteluun Kommentit pois päältä artikkelissa Geralt saapuu Sword of Convallariaan – valkoinen susi valmiina taisteluun

Witcher-fanit huomio! Sword of Convallaria saa uuden erikoisvarustuksen, kun “The White Wolf” -Geralt of Rivia -skin julkaistaan 28. marraskuuta iOS:lle, Androidille ja PC:lle Steamissä. XD-studion kehittämä vuoropohjainen strategiaroolipeli tuo nyt pelaajien ulottuville legendaarisen noituri Geraltin, valmiina kohdata petoja ja vihollisia.

Skinin myötä Sword of Convallariaan tulee paitsi visuaalista ilotulitusta, myös pelillistä syvyyttä. Geraltin ikoniset aseet ja tyyli tuovat strategiapeliin tutun Witcher-tunnelman ja houkuttelevat niin sarjan konkareita kuin uusia pelaajia.

Pelaajat voivat pian varustaa sankarinsa valkoisen suden hahmolla ja viedä taistelunsa täysin uudelle tasolle. Skin on saatavilla kaikilla alustoilla, ja sen odotetaan lisäävän peliin sekä näyttävyyttä että taktista syvyyttä.

Sword of Convallaria yhdistää turn-based-strategian ja roolipelin elementit, ja uusi Geralt-skin tekee pelikokemuksesta entistä eeppisemmän. Nyt kannattaa siis virittää taistelustrategiat kohdilleen ja valmistautua kohtaamaan pelin petoja Geraltin voimin.

EA vakuuttaa säilyttävänsä luovan vapautensa Kommentit pois päältä artikkelissa EA vakuuttaa säilyttävänsä luovan vapautensa

Pelijätti Electronic Arts vakuuttaa, ettei sen luova suunta tai pelaajalähtöiset arvot katoa, vaikka yhtiö siirtyy pian uusille omistajille. EA:n sisäisessä viestissä kerrotaan, että yhtiö säilyttää luovan kontrollin myös sen jälkeen, kun noin 51 miljardin euron arvoinen kauppa vie sen pois pörssistä.

Uudet omistajat eivät ole aivan kevyttä kalustoa, sillä mukana ovat muun muassa Saudi-Arabian valtion sijoitusrahasto, pääomasijoitusyhtiö Silver Lake sekä Jared Kushnerin perustama Affinity Partners. EA:n mukaan kolmikko uskoo yhtiön visioon ja johtoon, mutta monia faneja ja työntekijöitä väite ei rauhoita.

Huolta herättää etenkin se, miten konservatiivinen omistajapohja suhtautuu EA:n peleissä näkyvään monimuotoisuuteen ja inklusiivisuuteen. The Sims–yhteisössä on jo nähty protesteja, ja jotkut sisällöntuottajat ovat eronneet EA:n verkostosta. Myös BioWaren LGBTQ-myönteiset pelisarjat, kuten Mass Effect ja Dragon Age, ovat nousseet keskustelun keskelle. Voisivatko ne olla tulevaisuudessa myyntilistalla?

EA:n toimitusjohtaja Andrew Wilson kuitenkin toistaa, että yhtiön arvot ja sitoutuminen pelaajiin pysyvät ennallaan. Kaupan on määrä toteutua vuonna 2026 jolloin selviää, pysyykö EA:n luova sydän todella sen omissa käsissä vai uusien omistajien sanelussa.