New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli Kommentit pois päältä artikkelissa New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli

Indiestudio tunnetaan räväkästä tyylistään ja retrohenkisistä räiskinnöistään, kuten . Nyt studio laajentaa pelimaailmaansa uudella askeleella. on vanhan koulukunnan luolastoroolipeli, joka julkaistaan tänä vuonna :lle, konsoleille ja mobiililaitteille. Toimitusjohtaja Dave Oshryn mukaan projekti syntyi rakkaudesta klassikoihin, kuten Wizardryyn ja Ultimaan ja erityisesti mobiiliaikakauden :hen.

Dungeons of Duskia on kehitetty reilun vuoden ajan italialaisen 68K Studiosin Federico Fanellin kanssa. Oshry korostaa, että peli on tarkoituksella suoraviivainen ja helposti lähestyttävä. Taistelut käydään reaaliajassa ilman erillisiä näkymiä, ja kokonaisuus on rakennettu toimimaan erityisen hyvin käsikonsoleilla, kuten Deckillä ja ROG Allylla. Demo julkaistaan -tapahtumassa, ja sen perusteella päätetään, tarvitaanko Early Access -vaihetta vai siirrytäänkö suoraan täysjulkaisuun.

Haastattelussa Oshry ei säästele mielipiteitään pelialasta. Hänen mukaansa Steam on yhä ylivoimainen alusta, kun taas on “markkinointimusta aukko”, tosin ironisesti ilmaisjaot voivat jopa kasvattaa Steamin myyntiä. Konsoliversioiden tekeminen on hänen sanoin täyttä tuskaa, mutta niitä tehdään pelaajien vuoksi. Oman launcher-ohjelman pakottamiselle yksinpeleissä hän ei näe muuta syytä kuin datan keruun. New Blood ei tavoittele massoja.

En halua koskaan olla osa valtavirtaa. – Oshry sanoo suoraan.

Studion menestys perustuu vahvaan yhteisöön ja puskaradioon, ei suurten mediatalojen näkyvyyteen. Internetin nykytilaa hän kuvailee väsyneesti: kaikki on lyhyitä videoita ja viraalikikkailua. Silti New Blood on pysynyt pinnalla ja aikoo tehdä niin jatkossakin omilla ehdoillaan.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 :lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja Switch 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä

– ja -peleistä tunnettu tanskalainen on ilmoittanut henkilöstövähennyksistä. Syynä on studion mukaan odottamaton muutos tulevan fantasiapelin kehityksessä, kun yhteistyö ulkopuolisen kumppanin kanssa päättyi.

IO Interactive kertoi sosiaalisessa mediassa, että sen omaan pelimaailmaan perustuvan Project Fantasy -hankkeen ympärillä ollut yhteistyösopimus on päättynyt. Tämän seurauksena studio joutuu sopeuttamaan toimintaansa ja tekemään henkilöstöön liittyviä päätöksiä. Tarkkaa irtisanottavien määrää ei ole kerrottu.

Studion mukaan Project Fantasy ei kuitenkaan ole kuopattu. IO Interactive vakuuttaa olevansa edelleen täysin sitoutunut peliin ja sen maailmaan.

Tämä upea universumi tulee näkemään päivänvalon! – Studio lupasi tiedotteessaan.

Huhujen mukaan Project Fantasy olisi ollut Xboxin julkaisema peli. Vuonna 2023 esiin nousseen ja Microsoftin oikeusprosessiin liittyneen dokumentin perusteella Microsoftilla oli työn alla IO Interactiven peli, joka tunnettiin aiemmin nimellä Project Dragon ja jonka kerrottiin olevan suunnattu Xboxille ja .

Irtisanomiset eivät vaikuta liittyvän IO Interactiven tuoreeseen 007 First Light -peliin, jonka julkaisu on ollut studion mukaan menestys. Tilanne osuu kuitenkin samaan aikaan, kun Xboxin ympärillä liikkuu paljon huhuja tulevista leikkauksista, studioiden uudelleenjärjestelyistä ja mahdollisista peliperuutuksista.

Vaikka pelialalla on nähty viime vuosina paljon irtisanomisia, IO Interactive yrittää vakuuttaa pelaajille, että sen seuraava suuri fantasiaseikkailu ei ole kadonnut varjoihin. Toistaiseksi kysymys kuuluu vain, milloin tämä salaperäinen uusi maailma lopulta avautuu pelaajille?