NHL 20 sai ensimmäisen trailerin – kansikuvassa Auston Matthews Kommentit pois päältä artikkelissa NHL 20 sai ensimmäisen trailerin – kansikuvassa Auston Matthews

EA Sportsin seuraava installaatio suositusta jääkiekkopelistä on saanut ensimmäisen pelitrailerinsa. Samalla EA julkisti myös pelin Pohjois-Amerikan kansikuvapelaajan, joka on tänä vuonna Auston Matthews. Matthews ponnahti NHL-skeneen vuonna 2016 ensimmäisenä valintana ja voitti samana vuonna Calder Trophyn. Nähtäväksi jää saako Suomi tänäkin vuonna oman kansikuvapelaajan. -pelin kannessa Suomessa nähtiin Patrik Laine.

Mitä uutta peliltä voidaan siis odottaa – Pelin kehittäjä EA Vancouver on kehittämässä viime vuoden peliin tuotua Real Player Motion -teknologiaa, joka saa pelaajat näyttämään entistä elävämmiltä. Signature Shots -ominaisuus puolestaan tuo tunnistettavia laukauksia pelaajille kuten Matthews, P.K. Subban ja Alexander Ovechkin. Myös syöttöjen ja kiekon haltuunottojen animaatioita on paranneltu.

Myös viime pelistä tuttu World of Chel -pelimuoto, johon nyt tuodaan vielä selviytymis tyyppinen turnausmuoto. Hockey Ultimate Team saa puolestaan FIFA:n puolelta tutun Squad Battles -pelimuodon.

NHL 20 ilmestyy syyskuun 13. päivä ja -konsoleille.

Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa

Trackmania

julkistaa suositun -ajopelin kilpailukauden 2025 paluun kahden pelaajan tiimimuodossa. Kahdeksan kuukauden mittainen kilpailukausi tarjoaa pelaajille ja seuroille mahdollisuuden osallistua virallisiin ja yhteisön järjestämiin turnauksiin ympäri maailmaa.

Trackmania World Tour 2025 käynnistyy uudistetulla kilpailujärjestelmällä, joka mahdollistaa osallistumisen kolmella eri alueella: EMEA, NCSA ja APAC. Tiimit keräävät pisteitä virallisista ja yhteisöturnauksista, joita järjestetään sekä verkossa että paikan päällä. Kauden aikana järjestetään myös kaksi maailmanlaajuista pudotuspeliturnausta, joissa 16 parasta tiimiä kilpailee 5 000 dollarin palkintopotista.

Kilpailukausi huipentuu Trackmania World Cup 2025 -tapahtumaan, jossa parhaat tiimit taistelevat maailmanmestaruudesta. Tiimit voivat rekisteröityä kilpailuun virallisella Trackmania-esports-sivustolla, ja lisätietoja turnauksista sekä säännöistä on saatavilla samasta osoitteesta.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , , , ja S -konsoleille, sekä :lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.

Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta

Prince of Persia: The Lost Crown

tuo menestykseensä nousseen : The Lost Crown -pelin iOS- ja Android-laitteille 14. huhtikuuta. Alkuperäinen versio on kerännyt kehuja konsoli- ja tietokonealustoilla, ja nyt samaa Metroidvania-tyylistä toimintaseikkailua voi kokea myös kännykällä.

Legendaarinen tarina mobiililaitteille

Peli seuraa nuorta Immortals-eliittisoturia Sargonia, joka lähtee pelastamaan siepatun prinssi Ghassanin kirotulta Mount Qaf-vuorelta. Matkalla Sargon kohtaa vaarallisia vihollisia, ratkoo monimutkaisia pulmia ja oppii uusia aikavoimia – kaikki sulavassa 2D-toimintaympäristössä, joka yhdistää nokkelan parkourin ja intensiivisen lähitaistelun.

Mobiilioptimoitu kokemus

Ubisoft Da Nangin kehittämä mobiiliversio tarjoaa:

  • 60 FPS -suorituskyvyn nykyaikaisilla laitteilla
  • Mukautuvat ohjausvalinnat (peliohjain tai kosketusnäyttö)
  • Aloittelijaystävällisiä toimintoja, kuten automaattinen parantaminen ja hidastusvalinnat haastavimpiin kohtauksiin

Prince of Persia: The Lost Crown on saatavilla , , sekä S, ja Nintendo -pelikonsoleille, että :lle. Lisäksi peli on pelattavissa Ubisoft+-tilauksella. Pelin ikäraja on PEGI 16.