NHL 22 -pelistä julkaistiin ensimmäinen pelivideo Kommentit pois päältä artikkelissa NHL 22 -pelistä julkaistiin ensimmäinen pelivideo

NHL 22

EA Sports on julkaissut ensimmäisen pelivideon tulevasta NHL 22 -jääkiekkopelistään. Peli ilmestyy lokakuun 15. päivä.

Peli tulee käyttämään aiemman Ignite pelimoottorin sijaan Frostbite pelimoottoria, jota käytetään myöskin FIFA, Need For Speed ja Battlefield -peleissä. Pelaajamallinnukset, animaatiot ja ilmeet ovat entistäkin tarkempia. Uusi Superstar X-Factors ominaisuus tuo huippupelaajien persoonallisuuden peliin.

Uutena ominaisuutena on myös Augmented Reality Broadcast, jonka myötä pelin statistiikat kuten aloituksessa pelaajien tiedot, sekä jäähyn saaneet näkyvät pelaajien taustalla sulavasti.

Pelaajien ilmeet reagoivat myös uudessa pelissä entistä tarkemmin ympäröiviin tapahtumiin. Pelissä tulee olemaan myös paranneltu mailaohjaus, joka on entistä realistisemman tuntuinen.

Mukana ovat tutut pelimuodot World of CHEL, Hockey Ultimate Team, Be A Pro sekä Franchise. Näistä julkaistaan lisätietoja myöhemmin. Myös uusia fanien paljon toivomia ominaisuuksia on tulossa.

Pelin kannessa nähdään tämän vuoden versiossa Toronto Maple Leafsin keskushyökkääjä Auston Matthews.

NHL 22 on parhaillaan tilattavissa ennakkoon PlayStation 5, Xbox Series X ja S, PlayStation 4 sekä Xbox One -konsoleille. Peli ilmestyy lokakuun 15. päivä.

Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti

Puolalaisstudio Bloober Teamin tuore selviytymiskauhu Cronos: The New Dawn on saanut pelaajat innostumaan heti kättelyssä. Peli julkaistiin 5. syyskuuta, ja jo kolmen päivän sisällä se möi yli 200 000 digikopiota eri alustoilla. Lisäksi peli on päätynyt yli miljoonan pelaajan toivelistalle, mikä kertoo, että kiinnostusta riittää myös niiltä, jotka vielä harkitsevat ostopäätöstä.

Bloober Team tunnetaan psykologisen kauhun taitajina, kiitos nimien kuten Layers of Fear ja The Medium. Nyt studio laajentaa repertuaariaan isompaan selviytymiskauhuun, ja alku näyttää vähintäänkin lupaavalta.

Peli on saatavilla käytännössä kaikilla alustoilla PlayStation 5:stä aina uuteen Nintendo Switch 2:een, mikä varmasti vauhdittaa myyntiä. Yhdistettynä vahvaan starttiin ja valtavaan toivelistahintaan, Cronos: The New Dawn saattaa hyvinkin jäädä elämään pitkäksi aikaa, jos sana leviää ja päivityksiä satelee.

Kauhuskenen tiiviissä julkaisukalenterissa menestys ei ole itsestäänselvyys, mutta ainakin toistaiseksi Bloober Team voi huokaista helpotuksesta, kauhu myy, ja uutuus on saanut pelaajat koukkuun.

Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan

SWAT-toimintaa ja rajua realismia yhdistelevä Ready or Not on ylittänyt 13 miljoonan myydyn kappaleen rajan eri alustoilla. Void Interactiven kehittämä peli sai heinäkuussa julkaisunsa PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, ja konsoleilla se on ehtinyt kahmia jo yli 3 miljoonaa myyntiä, joista 2 miljoonaa tuli alle kahdessa kuukaudessa.

Peli julkaistiin alun perin PC:lle early access -muodossa jo vuonna 2021, mutta konsoliversion tulo venyi sisällöllisten muutosten vuoksi. Void Interactive joutui muokkaamaan esimerkiksi gorea, paljastavuutta ja eräitä kiistanalaisia elementtejä ennen kuin Sony ja Microsoft antoivat vihreää valoa.

Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt kaikkia. Osa pelaajista syytti studioita sensuurista ja pommitti peliä negatiivisilla Steam-arvosteluilla. Kehittäjä puolestaan vakuutti, että huhut muutosten laajuudesta olivat liioiteltuja.

Kohusta huolimatta Ready or Not on osoittanut vetovoimansa ja myyntiluvut kertovat, että poliisitaktiikoihin pohjautuvalle tiukalle toimintapelille riittää yleisöä.