Niantic sulkee Harry Potter: Wizards Unite AR-pelin Kommentit pois päältä artikkelissa Niantic sulkee Harry Potter: Wizards Unite AR-pelin

Harry Potter: Wizards Unite

Suursuositun Pokémon -pelin kaltainen : Wizards Unite -peli ollaan ajassa alas kehittäjä Nianticin toimesta. Peli loppuu toimimasta pysyvästi tammikuun 31. päivä 2022.

Peli ilmestyi alunperin kesäkuussa 2019 ja yritti ammentaa -pelin Harry Potter -kirjojen ja elokuvien suosiosta. Peli ei kuitenkaan onnistunut saavuttamaan tarpeeksi käyttäjiä, että se olisi pystynyt kattamaan kustannukset.

Peli poistuu Applen , Play Store ja Samsungin -palveluista joulukuun 6. päivä. Samalla loppuvat myös pelin sisäisten ostosten tekeminen.

julkaisi hiljattain Nintendon Pikmin -maailmaan perustuvan -AR-pelin. Firma on myös kehittämässä aiheista Transformers: AR-peliä. Yhteensä yrityksellä on yhdeksän peliä kehityksessä ja ensimmäiset niistä ilmestyvät ensi vuoden puolella.

Nintendo esitteli nipun indie-uutuuksia – tältä näytti vuoden ensimmäinen Indie World Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo esitteli nipun indie-uutuuksia – tältä näytti vuoden ensimmäinen Indie World

järjesti vuoden 2026 ensimmäisen Indie World Showcase -lähetyksensä 3. maaliskuuta. Vain 15 minuuttiin pakattu esitys esitteli joukon tulevia pelejä Nintendo Switch- ja Nintendo -konsoleille. Mukana oli kaikkea tunnelmallisista seikkailuista nopeatempoisiin räiskintöihin ja useampi peli julkaistiin saman tien.

Yksi illan erikoisimmista nimistä oli Denshattack!, jossa hurjastellaan akrobaattisella junalla neonvärein hehkuvassa tulevaisuuden Japanissa. Se saapuu Switch 2:lle 17. kesäkuuta, ja demoversio on jo testattavissa. Tunteikkaampaa osastoa edustaa My Little Puppy, jossa nelijalkaiset ystävät johdatetaan sateenkaarisillan tuolle puolen, pelin julkaisu on 29. toukokuuta.

Jatko-osien ystäville nähtiin 2: The Endless , joka tuo kauppias Willin uusiin maisemiin vielä tämän vuoden aikana. Woodo puolestaan tarjoaa rauhallista rakentelua, jossa puiset dioraamat heräävät eloon pelaajan käsissä kesällä. Toimintaa kaipaaville Minishoot’ Adventures ilmestyi heti, ja , Don’t Starve -kehittäjän uusi mätkintä julkaistiin niin ikään saman tien Switch 2:lle konsoliyksinoikeutena.

Tunnelmallisempiin elämyksiin lukeutuu The Midnight Walk, joka saapuu Switch 2:lle 26. maaliskuuta, sekä nostalginen , jonka soundtrackilta löytyy muun muassa DEVOa ja The Smashing Pumpkinsia. Lisäksi syksylle luvattiin intensiivinen Blighted, ja palkittu pulmapeli julkaistiin heti esityksen jälkeen.

Muita kalenteriin merkittäviä nimiä ovat esimerkiksi Outbound (23.4.), (toukokuu), TOEM 2 (kesä), (16.7.) sekä 90-luvun Japaniin sijoittuva (30.4.). On selvää, että Switch 2:n pelikirjasto kasvaa vauhdilla ja indie-kehittäjät ovat vahvasti mukana rakentamassa sen identiteettiä heti alusta lähtien.

Indie World Showcase nähdään tänään klo 16.00, luvassa uusia indie-helmiä Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Indie World Showcase nähdään tänään klo 16.00, luvassa uusia indie-helmiä Switchille

-fanien kalenteriin kannattaa laittaa hälytys, sillä esitetään tänään klo 16.00 Suomen aikaa. Lähetyksessä keskitytään tuleviin -peleihin, jotka ovat suuntaamassa Nintendo Switchille ja mahdollisesti myös 2:lle.

Indie World -lähetykset ovat viime vuosina nousseet yllättävän koviksi tapahtumiksi. Usein mukana on ollut sekä täysin uusia julkistuksia että tarkempia julkaisupäiviä jo aiemmin esitellyille peleille. Vaikka kyse ei ole Nintendon omista jättibrändeistä, moni todellinen yllättäjä on noussut juuri näistä esityksistä.

Indie-peleillä on yllättävän vahva asema Switchillä. Laitteella on nähty useita pienbudjettisia hittejä, jotka ovat nousseet suoranaisiksi kulttisuosikeiksi. Siksi odotukset ovat jälleen korkealla, vaikka tarkkaa ohjelmasisältöä ei ole etukäteen paljastettu.

Lähetys käynnistyy siis tänään klo 16.00, eli jos kaipaat jotain tuoretta pelattavaa valtavirran blockbusterien rinnalle, tämä esitys voi tarjota juuri sen seuraavan pienen mutta pippurisen suosikin.