Niin se aika rientää: muun muassa nämä pelit täyttävät 20 vuotta tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Niin se aika rientää: muun muassa nämä pelit täyttävät 20 vuotta tänä vuonna

Aika tuntuu rientävän nopeasti, ja välillä huomaa ajattelevansa, että vasta eilenhän se ensimmäinen Halo-peli julkaistiin, tai vasta hetki sitten istuttiin kavereiden kanssa pelaamassa Runea. Toiset taas voisivat vannoa, että eivät koskaan nousseet siitä NESin äärestä kuin korkeintaan hakemaan lisää juotavaa tai naposteltavaa.

Tahdoimme sitä tai emme, aika rientää, ja teknologia kehittyy. Pelisarjat kasvavat moniosaisiksi ja saavat uusia tarinoita ja sankareita. Vuonna 2021 tulee kuluneeksi kaksikymmentä vuotta siitä, kun moni klassikoksi mieltämämme videopeli sai julkaisunsa.

Muun muassa nämä videopelit julkaistiin vuonna 2001:

  • Halo
  • Silent Hill 2
  • Max Payne
  • Runescape
  • Grand Theft Auto III
  • Burnout
  • Tony Hawk’s Pro Skater 3
  • Final Fantasy X
  • Luigi’s Mansion
  • Return To Castle Wolfenstein
  • Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty
  • Harry Potter ja viisasten kivi
  • Jak and Daxter: The Precursor Legacy
  • Tekken 4
  • Crash Bandicoot: The Wrath of Cortex
  • 007: Agent Under Fire

Kauhu ei tunne yksinoikeuksia – Silent Hill 2 Remake hiipii vihdoin Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhu ei tunne yksinoikeuksia – Silent Hill 2 Remake hiipii vihdoin Xboxille

Kauhun ystäville kuuluu hyviä uutisia ja ehkä myös pieni varoitus sydämelle. Amerikkalaisen peliluokituslautakunnan ESRB:n tuore merkintä paljastaa, että Silent Hill 2 Remake on viimein tulossa myös Xbox Series X/S -konsoleille. Konami ei ole vielä virallisesti vahvistanut asiaa, mutta kun peli jo näkyy ESRB:n sivuilla, voidaan käytännössä puhua vain siitä, milloin eikä jos.

Peli oli alun perin vuoden ajan Sonyn yksinoikeus PlayStation 5:lle, joten Xbox-fanit ovat saaneet odottaa kärsivällisesti tai kauhuelokuvien tapaan purra kyntensä loppuun. ESRB on luokitellut pelin “Mature 17+” -kategoriassa, mikä ei liene yllätys, sillä luvassa on verta, väkivaltaa, rumaa kieltä ja, no, kaikkea muuta mitä kunnon psykologiselta painajaiselta sopii odottaa.

Silent Hill 2 Remake on kehuttu modernisointi vuoden 2001 klassikosta, ja sen on tehnyt puolalainen Bloober Team. Arvostelijat ovat ylistäneet studion työtä ja peli on saanut jopa täydet viisi tähteä, sekä myynyt noin 2,5 miljoonaa kappaletta, mikä nostaa koko sarjan myynnit jo kymmeneen miljoonaan.

Lisäsisältöä ei kuitenkaan kannata odottaa. Ääninäyttelijä, joka esittää pelin hahmoa Mariaa, on vihjannut, ettei häntä ole pyydetty takaisin nauhoituksiin, joten fanien toive lisäluvusta Born From a Wish saattaa jäädä tällä erää haaveeksi.

Mutta tärkeintä on, että sumuinen Silent Hill odottaa pian myös Xbox-pelaajia. Ja kun se ovi kerran aukeaa, kukaan ei tiedä, mitä sen takaa löytyy.

Halo testiohjelma laajenee Kommentit pois päältä artikkelissa Halo testiohjelma laajenee

Halo-fanit saavat hieraista silmiään! Legendaarinen Microsoftin pelisarja näyttää olevan matkalla myös PlayStationille. Datakaivaja gruntdotapi paljasti, että PlayStation 4-, 4 Pro-, 5- ja 5 Pro -konsolit on lisätty Halo-pelien julkiseen testiohjelmaan, jota kutsutaan nimellä Insider Console Flighting. Aiemmin ohjelma oli varattu vain Xboxin eri versioille.

Tämä lisäys ei todennäköisesti ole sattumaa. Pian Halo: Combat Evolved -uudelleenjulkaisun julkistamisen jälkeen tehty muutos vihjaa, että PlayStation-pelaajat saattavat pian päästä kokeilemaan sarjan klassikkoa, ehkä jo tulevassa betassa.

Datakaivajien mukaan Xboxin rajapinnasta löytyi jo aiemmin merkintöjä kahdesta Halo-pelistä, joilla on PlayStation-yhteensopivuus. Toinen niistä on nyt tunnistettu Combat Evolvediksi, mutta toinen saattaa liittyä huhuttuun moninpeliprojektiin nimeltä Project Eker.

Halo-studiot ovat myös kommentoineet huhuja tekoälyn käytöstä kehitystyössä. Tiimin mukaan tekoälyä hyödynnetään vain pienissä tuotannon apuvaiheissa, sillä ihmisten luovuus on edelleen se, mikä tekee Halosta Haloa.

Jos tämä kehitys jatkuu, PlayStationin ohjaimet saattavat pian lämmetä tutun sinivihreän haarniskan tahtiin ensimmäistä kertaa koskaan.