Nintendo haastaa 200 000 jäsenen SwitchPirates-Reddit-ryhmän oikeuteen Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo haastaa 200 000 jäsenen SwitchPirates-Reddit-ryhmän oikeuteen

Nintendo jatkaa taisteluaan järjestelmiensä ja pelien moddaajia ja emuloijia vastaan. Uusin kohde on -ryhmä , ja yhtiö pyytää oikeuden määräystä tiedonkeruuseen useilta yrityksiltä, mukaan lukien Reddit, Cloudflare, Discord, , , , ja .

pyrkii selvittämään ”Pirate Shops” -nimisiä ryhmiä ja niiden jäseniä. Yhtiö uskoo, että monet ryhmän jäsenet ovat osallisina piraattitoimintaan ja pyytää pääsyä 200 000 jäsenen tietoihin.

Nintendo on jo aiemmin nostanut oikeusjutun ryhmän moderaattoria vastaan, mutta tämä ei ole ilmestynyt oikeuteen. Nyt yhtiö pyrkii kiertämään ongelman ja saamaan haluamansa tiedot suoraan yrityksiltä.

Nintendo pyytää Googlelta pääsyä Google Drive- ja Gmail-tietoihin, mutta ei ole vielä yksilöinyt tarkempia tavoitteitaan Discordista. Redditin osalta yhtiö haluaa tarkastella SwitchPirates-yhteisön toimintaa ja sen jäsenten tietoja.

Nintendo yllätti: Star Fox saapuu Switch 2 -konsolille kesäkuussa – luvassa elokuvallinen remake klassikosta Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo yllätti: Star Fox saapuu Switch 2 -konsolille kesäkuussa – luvassa elokuvallinen remake klassikosta

Se on virallista! Viikkoja velloneet huhut osoittautuivat todeksi, kun pudotti pommin täysin ilmoittamatta jääneessä Star Fox Direct -lähetyksessä. Legendaarinen Fox McCloud tekee paluun Star Fox -pelin myötä, joka julkaistaan 2 -konsolille 25. kesäkuuta 2026.

Uusi elokuvallinen ote klassikkoon

Kyseessä on ”elokuvallinen versio” (cinematic take) kaikkien aikojen suosituimmasta Star Fox 64 -pelistä. Nintendo on päivittänyt hahmojen ulkoasua; Fox, Falco, Peppy ja Slippy näyttävät aiempaa eläimellisemmiltä ja yksityiskohtaisemmilta.

Mitä uutta on luvassa?

  • Syvempi tarina: Peli panostaa aiempaa enemmän tarinankerrontaan uusien välivideoiden ja elokuvallisten kohtausten avulla. Lähetys paljasti myös prologun, joka keskittyy Foxin isään, James McCloudiin.
  • Moninpeli ja yhteistyö: Mukana on 4-vastaan-4-taisteluita, joissa voi pelata sekä Star Fox- että Star Wolf -tiimien hahmoilla. Uusi yhteistyötila sallii kahden pelaajan ohjata samaa alusta Joy-Con 2 -ohjaimilla.
  • Tarkkuutta ohjaukseen: Peli tukee ”Mouse Mode” -tilaa tarkkaa lentämistä ja tähtäämistä varten. Myös alkuperäinen N64-ohjain on tuettu.
  • Hupaisa (tai pelottava) kamerasovellus: Kytkemällä USB-kameran konsoliin, pelaajat voivat käyttää hahmojen kasvoja filttereinä, jolloin pelihahmot matkivat pelaajan omia kasvonilkeitä reaaliajassa.

Fox McCloudin vuosi

Fox McCloud elää todellista renessanssiaan. Hahmo nähtiin äskettäin valkokankaalla The Super Mario Galaxy Movie -elokuvassa, jossa äänenä toimi kukas muu kuin Glen Powell. Nyt oma peli kruunaa sankarin paluun parrasvaloihin.

Peli tulee maksamaan digitaalisena eShopissa noin viidenkympin pintaan. Samaan aikaan fanit odottavat kuumeisesti vahvistusta huhuille Ocarina of Time -remakesta, mutta Nintendo pysyy tästä aiheesta toistaiseksi vaiti.

007 First Light myöhästyy Switch 2:lla – laatu kiireen edelle Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light myöhästyy Switch 2:lla – laatu kiireen edelle

ei saavu 2:lle ihan samaan tahtiin muiden alustojen kanssa. Pelin kehittäjä, , on vahvistanut siirtäneensä konsoliversion julkaisua kesälle ja vielä tarkemmin loppukesään.

Studion toimitusjohtaja Hakan Abrak perustelee viivästystä varsin suorapuheisesti. Peli toimii jo 2:lla, mutta se ei ole vielä tarpeeksi hyvä. Tavoitteena on välttää tilanne, jossa pelaajat kokevat kyseisen version heikommaksi kuin muut julkaisut. Lyhyesti sanottuna mieluummin myöhässä ja kunnolla kuin ajoissa ja puolivalmiina.

Pelin julkaisu on muutenkin ollut liikkeessä, sillä alkuperäinen maaliskuulle kaavailtu julkaisu siirtyi jo aiemmin toukokuulle. Switch 2 -versio jää nyt tästäkin aikataulusta jälkeen. Vertailua on tehty jopa -tapaukseen, jonka Switch 2 -versio on käytännössä kadonnut kartalta viivästysten jälkeen, mutta Abrak vakuuttaa, ettei Bond-peliä ole hylätty.

Taustalla on myös luottamusta -alustaan. Abrakin mukaan James Bondilla on erityinen asema Nintendon historiassa ja studio haluaa varmistaa, että uusi peli tekee oikeutta tälle perinnölle. Samalla IO Interactive kertoo, että on menestynyt tasaisesti Switch 2:lla, mikä tekee alustasta heille tärkeän myös jatkossa.

Vaikka odotus venyy, kehittäjät eivät halua julkaista hätäisesti tehtyä versiota. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, agentti 007 hiipii Switch 2:lle loppukesän aikana ja tällä kertaa viimeisen päälle hiottuna.