Nintendo hävisi tavaramerkkikiistan Super Mario -supermarketille Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo hävisi tavaramerkkikiistan Super Mario -supermarketille

Costaricalainen ruokakauppa on voittanut Nintendoa vastaan käydyn tavaramerkkikiistan oikeudestaan käyttää nimeä Super Mario.

San Ramónissa sijaitseva Super Mario -kauppa on saanut nimensä siitä, että se on ”super”-marketti, jonka omistaa paikallinen Don José Mario Alfaro González – tuttavallisemmin Mario.

Vaikka kauppa on toiminut Super Mario -nimellä jo vuosikymmeniä, Nintendo kiinnostui asiasta vasta kun Marion poika yritti uusia kaupan rekisteröityä tavaramerkkiä.

Carlos ”Charlito” Alfaro, joka työskentelee isänsä Marion kaupassa ja ylläpitää sen Facebook-sivua, kertoo rekisteröineensä Super Mario -tavaramerkin pian yliopistosta valmistumisensa jälkeen vuonna 2013.

Viime vuonna oli aika uusia rekisteröinti, mikä sai Nintendon puuttumaan asiaan.

”Valtava kiitos oikeudelliselle neuvonantajalleni ja kirjanpitäjälleni José Edgardo Jimenez Blancolle, joka hoiti rekisteröinnin ja myöhemmän taistelun tavaramerkkioikeudesta,”

Alfaro kirjoitti.

”Hetken harkitsimme luovuttamista – kuinka voisimme voittaa taistelun niin suurta kaupallista jättiläistä vastaan? Varsinkin kun he toimittivat valtavan määrän oikeudellisia asiakirjoja varmistaakseen voittonsa.”

”Mutta Edgardo ja minä pysyimme lujina, ja muutama päivä sitten saimme hyvät uutiset: SÚPER MARIO on tullut jäädäkseen.”

Vaikka Nintendo on rekisteröinyt Super Marion tavaramerkin maailmanlaajuisesti useissa luokissa, mukaan lukien videopelit, vaatteet ja lelut, yhtiö ei ilmeisesti ollut erikseen maininnut mitään supermarkettien nimistä.

Tämä oli Alfaron mukaan ratkaiseva tekijä Costa Rican tavaramerkkiviranomaisen, kansallisen rekisterin, päätöksessä asettua supermarketin puolelle.

Kaupan logo ei nimeä lukuun ottamatta viittaa Nintendoon millään tavalla. Se on yksinkertainen keltainen ja tummansininen suunnitelma tekstillä ”Super Mario – Su lugar de confianza” eli ”Super Mario – luottopaikka”.

”Tuo mies, jonka näette tuolla, on Don Mario, minun isäni. Hän on ollut täällä 52 vuotta ja hän on Super Mario,”

Alfaro totesi juhlistaessaan voittoa videolla.

Nintendo on tunnettu oikeustaisteluistaan tuotteidensa suojelemiseksi. Tässä kuussa Nintendon lakiasiantuntija selitti, miksi yhtiö suhtautuu entistä tiukemmin laittomaan emulointiin.

Animal Crossing: New Horizonsissa voi nyt hypätä ja jopa kävellä takaperin Kommentit pois päältä artikkelissa Animal Crossing: New Horizonsissa voi nyt hypätä ja jopa kävellä takaperin

Elämä saarella ei ole koskaan tuntunut näin ketterältä. Animal Crossing: New Horizonsin uusi 3.0-päivitys toi mukanaan ominaisuuden, jota kukaan ei osannut pyytää mutta jota moni ei enää osaa olla ilman, sillä hahmolla voi nyt hypätä, liikkua sivuttain ja jopa kävellä taaksepäin. Kyllä, aivan oikeasti.

Uusi liikkumistapa on osa 3.0-päivitystä, joka julkaistiin päivää etuajassa. Päivitys toi mukanaan myös hotellialueen, kasan uusia sisustusesineitä, massatyöstön kaltaisia elämänlaatua parantavia toimintoja sekä yhteiset Dream Island -saaret. Silti juuri pieni hyppy on saanut pelaajat innostumaan poikkeuksellisen paljon.

Toiminto aktivoidaan L-näppäimellä. Yksi painallus saa hahmon nytkähtämään paikalleen pienen hypyn kera, ja nappia pohjassa pitämällä voi liikkua täsmällisesti yhden ruudun kerrallaan haluttuun ilmansuuntaan. Tämä tekee huonekalujen asettelusta, rakentamisesta ja vaikka kivien hakkaamisesta huomattavasti tarkempaa kuin aiemmin.

Kyseessä ei ole varsinainen toimintahyppy, eikä peli ole muuttumassa toimintaseikkailuksi, mutta Animal Crossing -yhteisölle tällaiset pienet yksityiskohdat ovat iso juttu. Aiemmin vastaavaa innostusta nähtiin esimerkiksi silloin, kun selvisi, että hahmo voi istua maassa.

Lisäksi päivitys tuo mukanaan muitakin pieniä ilahduttavia yksityiskohtia, kuten lisää tallennustilaa omille kuoseille ja hotellissa vierailevat entiset asukkaat, jotka muistavat pelaajan. Animal Crossing todistaa jälleen, että joskus kaikkein suurin ilo syntyy kaikkein pienimmistä asioista.

Split Fictionin ohjaaja Josef Fares puolustaa EA:ta Kommentit pois päältä artikkelissa Split Fictionin ohjaaja Josef Fares puolustaa EA:ta

Hazelightin perustaja ja Split Fiction -ohjaaja Josef Fares ottaa puolustuksen kannan. Hänen mielestään Electronic Artsia on maalattu turhan usein pahikseksi pelialalla. Fares muistuttaa, että jokainen julkaisija tekee joskus virheitä, ja esimerkiksi Nintendo, Microsoft ja Sony eivät ole täydellisiä. Hänen mukaansa EA:lla on paljon hyviä ihmisiä, jotka ymmärtävät Hazelightin tavan työskennellä ja kunnioittavat sitä.

Fares korostaa, että Hazelightin ja EA:n yhteistyö on toiminut erinomaisesti.

Jos yhteistyö olisi huono, emme tekisi pelejämme EA:n kanssa enää. – Fares sanoi.

EA:n henkilöstö on hänen mukaansa täynnä pelaajia, ei pelkkiä pukuihin sonnustautuneita corporate-tyyppejä, ja studio tekee aina itse päätökset peleistään.

Puhuttaessa EA:n “pahiksen” maineesta, Fares viittaa yhtiön viime vuoden 55 miljardin dollarin (noin 50 miljardia euroa) hankintaan Saudi-Arabian ja yksityisen pääoman toimijoiden toimesta. Kauppa on herättänyt kritiikkiä ihmisoikeuskysymysten takia, ja esimerkiksi The Sims -sisällöntuottajia on jättänyt EA:n Creator Networkin.

Samaan aikaan Hazelight juhlii viime vuoden menestystä. Split Fiction myi ensimmäisen vuorokauden aikana 1 miljoona kappaletta ja viikon loppuun mennessä vielä toisen miljoonan. Peli rikkoi kolme maailmanennätystä: eniten pelattua paikallista co-op-peliä Steamissä, myydyin 48 tunnin aikana ja myydyin viikon sisällä julkaisemisesta. Lisäksi työn alla on elokuvaversio, jossa pääosassa nähdään Sydney Sweeney ja ohjauksesta vastaa Jon M. Chu.

Ihmiset voivat olla rauhallisin mielin, Hazelight tekee aina mitä haluaa. – Fares lopetti terävästi.