Nintendo helpottaa siirtymistä Switch 2:een – vanha Switch ei jää unohduksiin Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo helpottaa siirtymistä Switch 2:een – vanha Switch ei jää unohduksiin

Nintendo on ilmoittanut, että Switch 2:n siirtyminen tulee olemaan mahdollisimman sujuvaa kaikille. Vaikka Switch 2:n virallinen julkistaminen tapahtuu vasta huhtikuun Direct-tapahtumassa, Nintendo on jo nyt tehnyt selväksi, että uusi konsoli tukee taaksepäin yhteensopivuutta. Tämä tarkoittaa, että kaikki nykyiset Switch-pelit tulevat toimimaan myös Switch 2:ssa, mutta uusille pelaajille on myös luvassa uutta sisältöä ja parannuksia.

Nintendo on vakuuttanut, että vaikka Switch 2 on tulossa, nykyinen Switch ei jää unohduksiin. Tämän vuoksi ei ollut mitään riskiä esitellä Switch-pelien uusimpia julkaisuja. Uudessa Virtual Game Card -järjestelmässä, joka mahdollistaa digitaalisten pelien jakamisen kahden Switch-konsoleiden välillä, näkyy selkeä siirtymä uuteen konsoliin. Tämä järjestelmä helpottaa pelikokoelman siirtämistä uuteen konsoliin ilman suurempia huolia.

Nintendo näyttää ottaneen mallia Applen tavasta siirtyä uusiin laitteisiin – pelaajat voivat valita jäädä vanhaan konsoliin tai päivittää Switch 2:een, mutta he voivat silti ottaa vanhat pelinsä mukaan. Tämä lähestymistapa takaa, että niin uudet kuin vanhatkin pelaajat saavat nauttia Switchin pelitarjonnasta, eikä kukaan jää yksin pelivalikoiman kanssa.

Apple kehittää ChatGPT-tyylistä sovellusta uuden Sirin taustaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Apple kehittää ChatGPT-tyylistä sovellusta uuden Sirin taustaksi

Applella ei ole enää vain tavallista Siriä mielessä, sillä yhtiö kehittää sisäisesti ChatGPT-tyylistä sovellusta, joka auttaa luomaan seuraavan sukupolven Sirin. Sovelluksen koodinimi on Veritas, latinaksi ’totuus’, ja sen tarkoitus on testata uusia ominaisuuksia ennen kuin ne saapuvat kuluttajien laitteisiin.

Veritas pystyy keskustelemaan käyttäjän kanssa aivan kuten ChatGPT, muistaa aiemmat keskustelut ja voi käsitellä henkilökohtaista sisältöä, kuten sähköposteja, valokuvia, videoita ja musiikkia. Lisäksi se osaa suorittaa sovellusten sisäisiä toimintoja, esimerkiksi muokata kuvia suoraan chatin kautta.

Vaikka ominaisuudet kuulostavat lupaavilta, Apple ei aio julkaista Veritasta yleisölle. Päätös on linjassa yhtiön aiempien lausuntojen kanssa, joissa se on ilmaissut haluttomuutensa kilpailla suoraan AI-chatbottien markkinoilla.

Alun perin uuden, älykkäämmän Sirin piti tulla saataville keväällä, mutta julkaisu on siirtynyt ensi vuoden maaliskuuhun. Apple neuvottelee parhaillaan myös OpenAI:n, Googlen ja Anthropicin kanssa varmistaakseen, että uusi Siri tarjoaa mahdollisimman älykkään ja monipuolisen käyttökokemuksen.

Uuden Sirin lisäksi Apple aikoo integroida tekoälyä laajemmin esimerkiksi HomePod-kaiuttimiin ja Apple TV:hin, mikä lupaa älykkäämpiä kodin ja viihteen käyttökokemuksia.

BMW haastaa CarPlay- ja Android Auto -uskollisuuden Kommentit pois päältä artikkelissa BMW haastaa CarPlay- ja Android Auto -uskollisuuden

Moni autoilija vannoo Apple CarPlayn ja Android Auton nimeen, mutta BMW väittää, että rakkaus näihin järjestelmiin on liioiteltua. Yhtiön käyttäjäkokemusjohtaja Stephan Durach kutsuu yleistä käsitystä, että kuljettajat luottaisivat puhelimensa navigaatioon, myytiksi.

BMW:n mukaan sen omat tutkimukset, jotka perustuvat anonyymiin dataan noin 10 miljoonasta autosta, paljastavat toisenlaisen todellisuuden. Kuljettajat suosivat auton omaa sisäänrakennettua navigointijärjestelmää sen sijaan, että käyttäisivät CarPlayta tai Android Autoa suunnistukseen. Modernit järjestelmät ovat nettiyhteydessä, päivittyvät reaaliajassa ja tarjoavat luotettavaa liikennetietoa, ominaisuuksia, joita monet puhelinapplikaatiot eivät tarjoa yhtä saumattomasti.

Se ei kuitenkaan tarkoita, että puhelin integrointia olisi hylätty kokonaan. BMW-kuljettajat käyttävät edelleen CarPlayta, mutta pääasiassa viestintään, jolloin teksteihin voi vastata turvallisesti ilman puhelimen käsittelyä ajon aikana.

Autoteollisuus on yhä jakautunut asiasta. GM, Rivian ja Tesla luottavat omiin ohjelmistoihinsa, kun taas Aston Martin kehittää CarPlay Ultraa, joka ottaa hallintaansa kaikki auton näytöt. BMW on valinnut keskitien, standardi CarPlay toimii pääruudulla, mutta auton omat järjestelmät hoitavat navigoinnin.