Nintendo hillitsee tärinää – Switch 2 katkaisee ohjaimen rumblen ”liiallisen käytön” jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo hillitsee tärinää – Switch 2 katkaisee ohjaimen rumblen ”liiallisen käytön” jälkeen

Nintendo Switch 2:n omistajat ovat viime päivinä huomanneet yllättävän viestin ruudulla. Rumble has been turned off due to prolonged use. Eli suomeksi: tärinätoiminto on poistettu käytöstä, koska sitä käytettiin liian pitkään. Syynä ei ole bugi, vaan ilmeisesti Nintendo itse on laittanut vibroille rajat.

Monet pelaajat kertovat saavansa varoituksen jo 20 minuutin pelaamisen jälkeen, vaikka alkuun se ilmeni vasta yli tunnin jälkeen. Erityisesti peleissä, joissa tärinä on olennainen osa fiilistä, kuten Cyberpunk 2077:ssä tai Sonic Generationsin pomotaistelussa, toiminnon katkeaminen on harmittanut.

Nintendo ei ole vielä kommentoinut asiaa, mutta pelaajien keskuudessa uskotaan, että kyseessä on keino säästää Joy-Con-ohjainten akkua. Värinä nimittäin kuluttaa virtaa, ja katkaiseminen voi olla yhtiön tapa estää akun tyhjeneminen liian nopeasti, vaikkakin varsin ronskilla otteella.

Osa pelaajista on huolissaan, onko heidän ohjaimensa viallinen, kun tärinä katkeaa nopeasti. Toiset ovat löytäneet kiertotien: rumblen voi kytkeä pois päältä asetuksista kokonaan, jolloin ärsyttävä varoitus ei enää keskeytä pelaamista. Ja joillakin ominaisuus palaa takaisin hetken kuluttua kuin mitään ei olisi tapahtunut.

Tärinää kyllä riittää, ainakin keskustelupalstoilla.

Nintendo julkaisi oman kauppasovelluksensa – näyttää jopa 3DS-pelihistoriasi Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo julkaisi oman kauppasovelluksensa – näyttää jopa 3DS-pelihistoriasi

Nintendo on tuonut pelikauppansa vihdoin puhelimeen. Uusi Nintendo Store -sovellus on nyt saatavilla iOS- ja Android-laitteille, ja sen mukana tulee nostalginen yllätys. Sovellus näyttää, kuinka monta tuntia vietit peleissä aina 3DS- ja Wii U -ajoista lähtien. Kyllä, nyt voit viimein todistaa, kuinka monta iltaa kului Face Raidersin kanssa.

Sovelluksen avulla voi myös selata Nintendo-uutisia, tarkistaa My Nintendo -palkinnot ja tutkia tarjouksia Switchin ja Switch 2:n peleistä. Ostokset eivät kuitenkaan tapahdu suoraan sovelluksessa, vaan se ohjaa käyttäjän verkkosivulle tekemään varsinaisen maksun.

Julkaisu tuli pian sen jälkeen, kun Nintendo raportoi myyneensä jo 10 miljoonaa Switch 2 -konsolia 30. syyskuuta mennessä. Ja koska Pokémon Legends: Z-A -bundle ei vielä sisälly lukuihin, luvun odotetaan nousevan nopeasti.

Nintendo on samalla vauhdissa myös muilla rintamilla. Super Mario Galaxy -elokuva saa ensi-iltansa 3. huhtikuuta, ja Legend of Zelda -elokuva valmistuu vuoteen 2027 mennessä. Ennen sitä faneja hemmotellaan Metroid Prime 4: Beyond -julkaisulla joulukuun alussa ja jos uusi sovellus kertoo mitään, Samuksen seuraavat seikkailut tulevat varmasti näkymään myös pelituntitilastoissa.

Nintendo uskoo Switch 2:n rikkovan ennätyksiä – myyntiennustetta nostettiin reippaasti Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo uskoo Switch 2:n rikkovan ennätyksiä – myyntiennustetta nostettiin reippaasti

Nintendo on selvästi luottavainen uuden konsolinsa vetovoimaan, yhtiö nimittäin nosti Switch 2:n myyntiennustettaan peräti neljällä miljoonalla laitteella. Japanilaisjätti odottaa nyt myyvänsä 19 miljoonaa Switch 2 -konsolia maaliskuun 2026 loppuun mennessä, mikä olisi enemmän kuin alkuperäisen Switchin ensimmäisen vuoden myynti.

Syyskuun loppuun mennessä Nintendo oli myynyt 10,36 miljoonaa Switch 2:ta, joista 4,54 miljoonaa pelkästään viimeisellä neljänneksellä. Luvut voivat kuitenkin tuplaantua loppuvuoden aikana, sillä joulusesonki on perinteisesti ollut Nintendolle kultakaivos.

Myös pelien osalta on syytä hymyyn. Nintendo arvioi myyvänsä 48 miljoonaa Switch 2 -peliä tilikauden loppuun mennessä, ja yhteensä jopa 125 miljoonaa peliä, kun mukaan lasketaan alkuperäisen Switchin pelit. Listan kärjessä keikkuvat Mario Kart World ja Donkey Kong Bonanza, ja lokakuussa julkaistu Pokémon Legends: Z-A on odotetusti lisännyt vauhtia myyntiin.

Rahan virtaus on sen mukaista. Nintendon liikevaihto kasvoi 3,7 miljardiin euroon ja voitto 720 miljoonaan euroon syyskuun loppuun mennessä. Näyttää siis siltä, että Switch 2 on käynnistynyt kuin Mario turboboostilla eikä hidastumisen merkkejä näy.