Nintendo ja Genki törmäyskurssilla CES 2025 -messuilla Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo ja Genki törmäyskurssilla CES 2025 -messuilla

CES 2025 -messuilla nähty Genkin valmistama -mockup aiheutti kohun, joka johti -lakimiesten vierailuun yrityksen messuosastolla. Tilanne sai alkunsa, kun esitteli ”Switch 2” -malliaan ja kertoi sen perustuvan laitteeseen, jonka yritys oli väitetysti nähnyt. Pian Genki kuitenkin myönsi, että mockup pohjautui vuotoihin eikä todelliseen laitteistoon.

Nintendo torppaa väitteet

Nintendo julkaisi nopeasti lausunnon, jossa se kiisti kaiken yhteytensä Genkin mockupiin. Japanilaislähteet raportoivat, että Nintendo korosti mockupin olevan epävirallinen ja ettei se ole toimittanut laitteistoa Genkille. Genkin mukaan yritys ei ollut allekirjoittanut salassapitosopimusta (NDA) Nintendon kanssa, joten heillä ei ole syytä huoleen mahdollisista oikeudellisista seuraamuksista.

Vuodot ja spekulaatiot jatkuvat

Vaikka Genkin mockup herätti mielenkiintoa, monet sen yksityiskohdat perustuivat aiempiin vuotoihin. Näihin lukeutuvat huhut suuremmasta näytöstä, magneettikiinnityksellä varustetuista Joy-Con-ohjaimista, sekä laitteiston teknisistä ominaisuuksista, kuten 12GB RAM-muistista ja 256GB tallennustilasta. Lisäksi Switch 2:n odotetaan tukevan AI-pohjaista kuvien parannustekniikkaa ja olevan taaksepäin yhteensopiva nykyisten Switch-pelien kanssa.

Nintendo on luvannut paljastaa Switch 2:n viimeistään maaliskuun 2025 loppuun mennessä. Julkaisua odotetaan kuitenkin aikaisintaan huhtikuussa 2025. Fanit ja pelialan toimijat odottavat malttamattomina lisätietoja tästä seuraavan sukupolven konsolista, joka lupaa viedä Nintendon pelikokemuksen uudelle tasolle.

Huhu: Nintendo Switch 2 ennakkotilaukset alkavat pian Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Nintendo Switch 2 ennakkotilaukset alkavat pian

:n julkaisu lähestyy, ja kiinnostus uutta konsolia kohtaan kasvaa päivä päivältä. Nintendo on vahvistanut, että ensi viikolla järjestetään erityinen Nintendo Direct -esitys, jossa odotetaan paljastettavan ennakkotilaustietoja.

Tunnettu restock-seuraaja Matt Swider (The Shortcut) uskoo, että :n ennakkotilaukset alkavat keskiviikkona 2. huhtikuuta 2025 klo 17.00 Suomen aikaa. Hänen mukaansa suurimmat jälleenmyyjät, kuten Walmart, Amazon, Best Buy, GameStop ja Target, alkavat tuolloin ottaa tilauksia vastaan. Tämä strategia muistuttaa alkuperäisen Switchin lanseerausta, jolloin ennakkotilaukset avattiin juuri Nintendo Directin jälkeen.

Swiderin mukaan Nintendo Switch 2:n hintalappu tulee olemaan 399 euroa, mikä on 50 euroa enemmän kuin Switch OLED -mallin julkaisuhinta ja 100 euroa enemmän kuin alkuperäinen Switch. Tätä hintaa ovat tukeneet myös muut luotettavat lähteet.

Vaikka Switch 2:n tuotantomääristä ei ole vielä virallista tietoa, moni miettii, toistuuko PS5:n ja Xbox Series X:n lanseerauksista tuttu saatavuusongelma. Nintendo on kuitenkin tietoinen potentiaalisista varastopuutteista ja on vakuuttanut valmistautuvansa niihin. Nintendo-presidentti Shuntaro Furukawa kertoi japanilaiselle medialle, että yhtiö ottaa kaikki mahdolliset toimenpiteet käyttöön välttääkseen jälleenmyyjien ja keinottelijoiden aiheuttamat ongelmat. Toivottavasti Nintendo on varautunut ennakkoon ja pystyy tarjoamaan riittävästi konsoleita kaikille halukkaille.

Uusi Nintendo-patentti nostattaa GameCube-fanien toiveita Switch 2:sta Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Nintendo-patentti nostattaa GameCube-fanien toiveita Switch 2:sta

on jättänyt uuden FCC-patentin ”game controller” -laitteelle, mikä on saanut fanit spekuloimaan, että saattaa saada langattoman -ohjaimen.

raportoi, että kyseessä on Bluetooth-yhteydellä toimiva ohjain, ja fanien tekemät analyysit viittaavat siihen, että laitteen tarran sijainti vastaa GameCube-ohjaimen takaosaa C-Stickin takana.

Tämä on herättänyt toiveita siitä, että GameCuben klassikkopelit voisivat vihdoin saapua -palveluun. Toistaiseksi NSO on tarjonnut vain -, -, -, - ja -pelejä, mutta GameCube-kirjastoa ei ole vielä nähty.

Mitä tiedämme Switch 2:sta?

Nintendo paljasti Switch 2:n virallisesti tammikuussa, mutta jätti monia yksityiskohtia kertomatta. Se tiedetään, että konsolissa on taaksepäin yhteensopivuus, uutena ominaisuutena mukana on toinen USB-C-portti, sekä Joy-Con-ohjaimissa on uusi mystinen painike ja mahdollisesti magneettikiinnitys, joka mahdollistaa niiden ylösalaisin asentamisen

Analyytikot arvioivat Switch 2:n hinnan olevan 400–500 dollaria, ja julkaisuajankohdaksi on väläytetty kesäkuuta. Lisää tietoa on luvassa Nintendo Direct -lähetyksessä 2. huhtikuuta.