Nintendo järjestää maailmanlaajuisen Switch 2-tapahtumakiertueen, mikä viittaa siihen, että konsoli julkaistaan aikaisintaan vasta kesällä 2025 Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo järjestää maailmanlaajuisen Switch 2-tapahtumakiertueen, mikä viittaa siihen, että konsoli julkaistaan aikaisintaan vasta kesällä 2025

Nintendo on ilmoittanut järjestävänsä laajan kansainvälisen tapahtumakiertueen, joka kattaa useita kaupunkeja ympäri maailmaa. Kiertue alkaa huhtikuussa New Yorkista ja Pariisista, jatkuen toukokuuhun asti eri puolilla maailmaa.

Pohjois-Amerikassa tapahtumia järjestetään neljässä kaupungissa:

  • New York (4.-6. huhtikuuta)
  • Los Angeles (11.-13. huhtikuuta)
  • Dallas (25.-27. huhtikuuta)
  • Toronto (25.-27. huhtikuuta)

Euroopassa kiertue vierailee kuudessa kaupungissa:

  • Pariisi (4.-6. huhtikuuta)
  • Lontoo (11.-13. huhtikuuta)
  • Milano (25.-27. huhtikuuta)
  • Berliini (25.-27. huhtikuuta)
  • Madrid (9.-11. toukokuuta)
  • Amsterdam (9.-11. toukokuuta)

Aasian ja Tyynenmeren alueella tapahtumia järjestetään useissa kaupungeissa:

  • Tokio (26.-27. huhtikuuta)
  • Melbourne (10.-11. toukokuuta)
  • Soul (31. toukokuuta – 1. kesäkuuta)

Lisäksi tapahtumia on suunnitteilla myös Hongkongiin ja Taipeihiin, mutta näiden päivämääriä ei ole vielä julkistettu.

Tämänkaltaiset laajat tapahtumat ovat tyypillisesti edeltäneet uusien konsolien julkaisua. Kiertueen aikataulun perusteella analyytikot arvioivat mahdollisen uuden konsolin julkaisun tapahtuvan aikaisintaan kesäkuussa 2025. Nintendo ei ole kuitenkaan vahvistanut virallisesti mitään julkaisuajankohtaa.

25-vuotias RuneScape laitetaan uusiksi juuriaan myöten Kommentit pois päältä artikkelissa 25-vuotias RuneScape laitetaan uusiksi juuriaan myöten

RuneScape-kehittäjä Jagex on paljastanut vuoden 2026 roadmapin, joka lupaa ravistella 25-vuotiasta verkkoroolipeliä perusteellisemmin kuin pitkään aikaan. Muutokset käynnistyivät jo loppuvuodesta 2025, kun pelistä päätettiin poistaa kiistelty Treasure Hunter -gacha-järjestelmä. Tavoitteena on palauttaa etenemiseen reiluus ja pelillinen integriteetti.

Tammikuun 19. päivä julkaistu kaksiosainen roadmap kantaa nimeä Road to Restoration ja keskittyy sekä uuteen sisältöön että vanhan RuneScapen kunnostamiseen. Jagex haluaa päivittää vuosien varrella rapistuneita alueita, jotka muistuttavat yhä liikaa Old School RuneScapen ulkoasua, sekä parantaa erityisesti uusien pelaajien ensikokemusta.

Vuoden mittaan pelaajat saavat joka kuukausi myös elämänlaatuparannuksia. Listalla on käyttöliittymän viilausta, alkupelin tasapainotusta ja visuaalisia päivityksiä. Vuosi huipentuu Havenhythe-tarinan toiseen osaan, uuteen loppupelin pomovastukseen sekä plugin-tukeen, jonka ansiosta pelaajat voivat luoda omia työkalujaan, mikä on tuttu idea OSRS:n puolelta.

Uutta aikakautta juhlistetaan myös visuaalisesti. RuneScape sai kokonaan uuden logon, ja 25-vuotisjuhlan kunniaksi pelissä on käynnissä tapahtuma tammikuun 31. päivään asti. Palkintona on muun muassa erikoisversioita taitoviitoista ja muuta kosmeettista tavaraa.

Samaan aikaan Jagex ei ole unohtanut Old School RuneScapea, joka on noussut alkuperäistä versiota suositummaksi. OSRS saa oman tiekarttansa 25. tammikuuta Winter Summit -tapahtumassa. Vuosi 2026 näyttää siis siltä, että RuneScape ei vain elä menneellä maineellaan, vaan se yrittää tosissaan uudistua.

Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin

IO Interactive on ilmoittanut, että Hitman: World of Assassination saa vihdoin kauan kaivatun cross-progressionin. Helmikuun 3. päivä julkaistava päivitys mahdollistaa pelin etenemisen jatkamisen alustasta riippumatta oli kyse sitten konsolista, PC:stä tai mobiililaitteesta. Agentti 47 voi siis jatkaa salamurhiaan juuri siitä, mihin viimeksi jäi.

Uusi järjestelmä perustuu niin sanottuun päätiliin, joka sidotaan IOI Accountiin. Pelaajan eteneminen tallennetaan palvelimille ja kulkee mukana kaikilla alustoilla, joilla peli on ostettu. Kyseessä on merkittävä parannus etenkin niille, jotka hyppivät pelin pariin eri laitteilla.

Täydellinen vapaus tämä ei silti ole. Cross-progression ei tarkoita cross-purchasea, eli jos omistat pelin PC:llä, se ei ilmesty automaattisesti PlayStationille tai Xboxille. Sama koskee myös lisäsisältöjä, jotka täytyy ostaa erikseen jokaiselle alustalle.

Päivityksellä on kuitenkin yksi ikävä kääntöpuoli. Samalla kun cross-progression otetaan käyttöön, päättyy mahdollisuus siirtää eteneminen Hitman 2:sta Hitman 3:een. IO Interactive perustelee päätöstä järjestelmien yhteensopivuudella ja datan eheydellä. Pelaajilla on aikaa tehdä siirto vielä 3. helmikuuta asti, mutta sen jälkeen ovi sulkeutuu lopullisesti.

Viisi vuotta Hitman 3:n julkaisun jälkeen World of Assassination elää yhä vahvasti, ja kehitystyö jatkuu muun muassa co-op-tilan parissa. Samalla IO Interactive työstää James Bond -peliä sekä uutta fantasiaprojektia. Agentti 47:n tulevaisuus näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös aiempaa joustavammalta eri alustoilla.