Nintendo jättää väliin Gamescomin – huhut Switch 2:sta kiihtyvät Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo jättää väliin Gamescomin – huhut Switch 2:sta kiihtyvät

Nintendo Switch

Nintendo on ilmoittanut jättävänsä väliin Gamescom 2024-tapahtuman, joka on merkittävä eurooppalainen pelitilaisuus. Poisjäänti ruokkii huhuja viivästyneestä Switch 2 -julkaisusta ja vuoden 2024 loppupuoliskon vaisusta pelivalikoimasta.

”Gamescom on meille tärkeä tapahtuma, mutta tänä vuonna päätimme olla osallistumatta,” kertoi Nintendon edustaja GamesIndustry.bizille. Yhtiö aikoo tarjota Switch-pelejä kokeiltavaksi muissa saksalaisissa tapahtumissa.

Vaikka Nintendo ei ole vahvistannut julkaisuaikatauluaan vuoden 2024 jälkimmäiselle puoliskolle, Gamescomista poisjäänti vahvistaa huhuja, joiden mukaan Switch 2:n julkaisua on lykätty vuoteen 2025. Tällä hetkellä Nintendon suurin tuleva julkaisu vaikuttaa olevan vuonna 2017 julkistettu Metroid Prime 4.

Silent Hill f saattaa hiipiä myös Switchille ja vanhemmille konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Silent Hill f saattaa hiipiä myös Switchille ja vanhemmille konsoleille

Konamin ja NeoBards Entertainmentin kauhupeli Silent Hill f saattaa olla matkalla myös yllättävän laajalle yleisölle. Pelin viralliselle sivulle ilmestyi maininta Nintendo Switch-, PS4- ja Xbox One -versioista, vaikka niitä ei ole koskaan virallisesti julkistettu.

Kyse voi toki olla pelkästä virheestä, mutta fanit ovat jo innoissaan. Jos tieto pitää paikkansa, edessä olisi harvinainen “takaisinporttaus” uudemmilta konsoleilta vanhemmille. Se ei kuitenkaan olisi helppo urakka, sillä Silent Hill f tunnetaan vaativasta tekniikastaan, ja aiemmat laitteet joutuisivat tekemään isoja kompromisseja toimiakseen sulavasti.

Kauhusarjan kannalta ajat ovat silti hyvät. Japanissa Silent Hill f nousi myyntilistojen kärkeen heti julkaisussaan, myyden yli 57 000 fyysistä kappaletta ensimmäisellä viikolla, mikä on paras avaus sitten vuoden 2001 Silent Hill 2:n.

Tällä hetkellä peli on virallisesti saatavilla vain PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Mutta jos huhut pitävät paikkansa, painajainen voi pian seurata myös Switchin ja PS4:n omistajia, eikä siihen välttämättä mene kauaa.

Fallout 4 saa jättipäivityksen – Bethesda varoittaa modeista ennen vuosipäiväpainoksen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout 4 saa jättipäivityksen – Bethesda varoittaa modeista ennen vuosipäiväpainoksen julkaisua

Bethesda on julkaissut kattavat tiedot Fallout 4:n tulevasta vuosipäiväpäivityksestä ja varoittaa samalla pelaajia: modit voivat rikkoutua, jos niitä ei päivitetä ajoissa. Ennen 10. marraskuuta julkaistavaa Fallout 4 Anniversary Editionia kehittäjä pyytää kaikkia poistamaan käytöstä modit, jotka muuttavat pelin päävalikkoa, muuten peli voi kaatua tai toimia väärin.

Uusi päivitys tuo peliin paljon muutakin kuin korjauksia. Creations Menu -ominaisuus tekee fanien luomien lisäsisältöjen, kuten uusien aseiden, haarniskojen ja jopa kokonaan uusien alueiden selaamisesta ja lataamisesta huomattavasti helpompaa. Bethesda myös ilmoitti, että modit ja Creation Club ovat huoltotauolla 6.–10. marraskuuta, joten uutta sisältöä ei tuona aikana voi ladata tai julkaista.

Päivitys parantaa myös pelin suorituskykyä ja vakautta. VATS-järjestelmä toimii vihdoin oikein kaikilla alustoilla, ultralaajakuvanäytöille on lisätty kunnollinen tuki, ja peli tunnistaa nyt automaattisesti oikeat näyttöresoluutiot ilman kaatumisia.

Fallout 4 Anniversary Edition sisältää kaikki kuusi virallista lisäosaa ja yli 150 Creation Clubin lisäsisältöä. Lisäksi Bethesda vihjaa uusista faniluomuksista, kuten Mojaven autiomaan pala, pakohuonekokemus ja jopa pelaajan puolison ”mielen sisäinen” versio. Fallout 4 Anniversary Edition julkaistaan 10. marraskuuta PC:lle, PlayStationille ja Xboxille, ja vuonna 2026 se saapuu ensi kertaa myös Nintendo Switch 2:lle.