Nintendo julkaisi kolme uutta Switch -konsolipakettia Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo julkaisi kolme uutta Switch -konsolipakettia

on julkaissut kolme uutta -konsolipakettia, jotka ovat nyt saatavilla kaupoissa. Paketit tarjoavat erilaisia pelikokemuksia sekä 12 kuukauden Nintendo Online -jäsenyyden, mikä tuo lisäarvoa jokaiselle pelaajalle.

ja -paketit

Valittavana on kaksi erityyppistä konsolia eri peleillä. Jos kaipaat rentouttavaa saarielämää, Animal Crossing: New Horizons -paketit ovat saatavilla kahdessa eri -mallissa: Coral (Isabelle Aloha Edition) ja Turquoise (Timmy & Tommy Aloha Edition). Molemmissa on esiasennettu peli sekä vuoden mittainen -jäsenyys.

Nintendo Switch Lite on suunniteltu kannettavaa pelaamista varten ja sopii täydellisesti matkustamiseen tai rentoutumiseen missä tahansa. Se on yhteensopiva kaikkien kannettavaa pelaamista tukevien Nintendo Switch -pelien kanssa, kuten , ja pian julkaistava .

Jos taas kaipaat liikuntaa ja hauskaa urheilua, Nintendo Switch Sports -paketti tarjoaa monipuolista liikunnallista viihdettä. Tämä konsolipaketti sisältää Neon Blue/Neon Red Joy-Con -ohjaimet, esiasennetun Nintendo Switch Sports -pelin sekä Leg Strap -lisävarusteen, joka tuo uutta ulottuvuutta jalkapallon pelaamiseen. Pelissä on mukana kahdeksan urheilulajia, kuten lentopallo, sulkapallo, koripallo, keilailu ja golf.

12 kuukauden Nintendo Switch Online -jäsenyys

Kaikki konsolipaketit sisältävät vuoden mittaisen Nintendo Switch Online -jäsenyyden, joka mahdollistaa moninpelin verkossa, turvallisen pilvitallennuksen ja pääsyn laajaan klassikkopelien kirjastoon, joka sisältää pelejä Nintendo Entertainment Systemistä, Super Nintendosta ja Game Boysta. Lisäksi jäsenet saavat erikoistarjouksia ja eksklusiivisia pelikokeiluja.

Nyt on täydellinen hetki sukeltaa värikkääseen pelimaailmaan ja nauttia Nintendo Switchin monipuolisista mahdollisuuksista!

The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin Kommentit pois päältä artikkelissa The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin

on viimein esitellyt kunnolla tulevan : Ocarina of Time -remaken ja samalla vahvistanut pelille julkaisupäivän. Nintendo 2 tehty uusioversio saapuu 5. marraskuuta.

Ja kyllä, Nintendo on siis julkaisemassa yhden vuoden suurista peleistään samassa kuussa Grand Theft Auto 6 kanssa. Rohkeutta ei ainakaan puutu.

Vuoden 1998 Nintendo 64 -klassikko on rakennettu Switch 2 kokonaan uudelleen. Uudistettu 3D-grafiikka antaa pelille varsin erilaisen ilmeen verrattuna aiempiin -peleihin, mutta alkuperäisen seikkailun rakenne vaikuttaa pysyneen hyvin pitkälti ennallaan.

Mukana on kuitenkin myös nykyaikaisempia pelimekaniikkoja. Link pystyy nyt hyppäämään ja syöksymään manuaalisesti, esineiden välillä voi vaihtaa nopeasti ja tähtäämiseen voidaan käyttää liikeohjausta. Myös Hyrulen maailmaa on hieman laajennettu. Esimerkiksi Castle Towniin on luvassa uusia alueita ja kauppojen yhteyteen minipelejä.

Yksi hauskimmista uudistuksista liittyy luonnollisesti pelin nimeen. Ocarinaa soittaessa kappaleita ei tarvitse enää näppäillä perinteisillä painikeyhdistelmillä, vaan Linkin soittamia melodioita voi oikeasti hyräillä.

Jos virtuaalinen ocarina ei riitä, Nintendo tarjoaa lisäksi fyysisen Ocarina-lisälaitteen, jolla kappaleita pääsee soittamaan itse.

Uutena ominaisuutena mukana on myös Threads of Time -niminen valikko, joka toimii eräänlaisena tehtäväkirjana ja kokoaa samalla yhteen pelaajan tähänastiset seikkailut näyttäväksi, seinävaatetta muistuttavaksi kokonaisuudeksi.

Kaiken perusteella Nintendo ei ole siis lähtenyt tekemään Ocarina of Timesta täysin uutta peliä, vaan pikemminkin rakentanut klassikon uudelleen modernilla tekniikalla ja lisännyt mukaan muutamia uusia yllätyksiä.

Ja sitten on se julkaisupäivä. 5. marraskuuta. Juuri ennen kuin GTA 6 yrittää vallata kaiken mahdollisen pelimaailman hapen.

Zelda täyttää 40 vuotta – Nintendo järjestää kaksi Direct-lähetystä Kommentit pois päältä artikkelissa Zelda täyttää 40 vuotta – Nintendo järjestää kaksi Direct-lähetystä

Nintendolla on tällä viikolla luvassa kaksinkertainen annos Direct-herkkua. Yhtiö järjestää tiistaina 40th Anniversary Direct -lähetyksen ja heti seuraavana päivänä tavallisen Directin.

Ensimmäisenä vuorossa on tiistaina 8. syyskuuta kello 16.00 Suomen aikaa alkava -aiheinen lähetys. Noin 30 minuuttia kestävässä Directissä Nintendo lupaa kertoa lisää The Legend of Zelda -sarjan 40-vuotisjuhliin liittyvistä asioista.

Zelda-faneilla on siis aihetta pitää silmät auki. Nintendo ei tässä kohtaa vielä kerro tarkemmin, mitä lähetyksessä nähdään.

Keskiviikkona 9. syyskuuta kello 16.00 vuorossa on puolestaan Nintendo Direct – 09/09/2026. Tällä kertaa lähetys kestää noin 45 minuuttia ja keskittyy tuleviin peleihin, joiden julkaisu sijoittuu tulevaan talveen.

Kaksi Directiä kahteen päivään tarkoittaa siis melkoista Nintendo-viikkoa. Tiistaina katseet kääntyvät Zeldan 40-vuotisjuhliin ja keskiviikkona 2 talven pelitarjontaan.

Molemmat lähetykset voi katsoa suorana Nintendon Direct-sivulta tai Nintendo UK YouTube-kanavalta.