Nintendo myöntää: 160 000 Nintendo-tiliä yritetty hakkeroida Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo myöntää: 160 000 Nintendo-tiliä yritetty hakkeroida

Nintendo esti käyttäjien kirjautumisen tileilleen NNID:n eli Network ID:n kautta, kun 160000 tiliä oli yritetty hakkeroida huhtikuun alusta alkaen. Japanilaisen peliyhtiön sivulla kerrottiin kirjautumistunnusten ja salasanojen päätyneen laittomasti muuhun tarkoitukseen, kuin heidän tarjoamaa palvelua varten.

Ulkopuolinen taho oli päässyt käsiksi nimitunnuksiin, syntymäaikoihin ja sähköpostiosoitteisiin, ja osan käyttäjätunnusten varjolla oli tehty valeostoksia. Nintendo suosittelee kaikkia käyttäjiä aktivoimaan kaksivaiheisen todentamisen. Yhtiö suosittelee sitä kaiken verkkotunnusten hyödyntämisessä.

Nintendo resetoi kaikki tilit, joihin hyökkäys kohdistui ja tiedotti asianomaisia tapahtuneesta. Lisäksi yritys estää tilille kirjautumisen Nintendo Network ID:n (NNID) kautta, joita käytettiin 3DS- ja -laitteissa. Nintendo -konsoli hyödyntää tileissä uudempaa järjestelmää, jotka on tähän mennessä linkittynyt vanhmempiin tunnuksiin.

Nintendo varoitti, että mikäli käyttäjien tunnukset ovat samat NNID:ssä ja Nintendo-accountissa, saattaa laittomia ostoja tapahtua My Nintendo Storessa tai Nintendo eShopissa pankkikortti- ja PayPall-tiedoin.  Osa käyttäjistä on jo havainnut, että heidän tunnuksillaan oli ostettu digitaalisia tavaroita, kuten Fortnite VBucksin paketteja.

Nintendo kehoittaa käyttäjiä ilmoittamaan heille, mikäli he huomaavat outoja hankintoja ja muutoksia tilillään. Siten peliyhtiö voi tarkastella ja tutkia ostohistoriaa sekä peruuttaa ostot, joita käyttäjä ei ole itse tehnyt. Nintendo myös lupaa panostaa entisestään tietoturvallisuuteen, jotta voisi taata ettei vastaavia tietomurtoja enää tapahdu.

The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin Kommentit pois päältä artikkelissa The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin

on viimein esitellyt kunnolla tulevan The Legend of : Ocarina of Time -remaken ja samalla vahvistanut pelille julkaisupäivän. Nintendo 2 tehty uusioversio saapuu 5. marraskuuta.

Ja kyllä, Nintendo on siis julkaisemassa yhden vuoden suurista peleistään samassa kuussa Grand Theft Auto 6 kanssa. Rohkeutta ei ainakaan puutu.

Vuoden 1998 Nintendo 64 -klassikko on rakennettu Switch 2 kokonaan uudelleen. Uudistettu 3D-grafiikka antaa pelille varsin erilaisen ilmeen verrattuna aiempiin Zelda-peleihin, mutta alkuperäisen seikkailun rakenne vaikuttaa pysyneen hyvin pitkälti ennallaan.

Mukana on kuitenkin myös nykyaikaisempia pelimekaniikkoja. Link pystyy nyt hyppäämään ja syöksymään manuaalisesti, esineiden välillä voi vaihtaa nopeasti ja tähtäämiseen voidaan käyttää liikeohjausta. Myös Hyrulen maailmaa on hieman laajennettu. Esimerkiksi Castle Towniin on luvassa uusia alueita ja kauppojen yhteyteen minipelejä.

Yksi hauskimmista uudistuksista liittyy luonnollisesti pelin nimeen. Ocarinaa soittaessa kappaleita ei tarvitse enää näppäillä perinteisillä painikeyhdistelmillä, vaan Linkin soittamia melodioita voi oikeasti hyräillä.

Jos virtuaalinen ocarina ei riitä, Nintendo tarjoaa lisäksi fyysisen Ocarina-lisälaitteen, jolla kappaleita pääsee soittamaan itse.

Uutena ominaisuutena mukana on myös Threads of Time -niminen valikko, joka toimii eräänlaisena tehtäväkirjana ja kokoaa samalla yhteen pelaajan tähänastiset seikkailut näyttäväksi, seinävaatetta muistuttavaksi kokonaisuudeksi.

Kaiken perusteella Nintendo ei ole siis lähtenyt tekemään Ocarina of Timesta täysin uutta peliä, vaan pikemminkin rakentanut klassikon uudelleen modernilla tekniikalla ja lisännyt mukaan muutamia uusia yllätyksiä.

Ja sitten on se julkaisupäivä. 5. marraskuuta. Juuri ennen kuin GTA 6 yrittää vallata kaiken mahdollisen pelimaailman hapen.

Zelda täyttää 40 vuotta – Nintendo järjestää kaksi Direct-lähetystä Kommentit pois päältä artikkelissa Zelda täyttää 40 vuotta – Nintendo järjestää kaksi Direct-lähetystä

Nintendolla on tällä viikolla luvassa kaksinkertainen annos Direct-herkkua. Yhtiö järjestää tiistaina 40th Anniversary Direct -lähetyksen ja heti seuraavana päivänä tavallisen Directin.

Ensimmäisenä vuorossa on tiistaina 8. syyskuuta kello 16.00 Suomen aikaa alkava -aiheinen lähetys. Noin 30 minuuttia kestävässä Directissä Nintendo lupaa kertoa lisää The Legend of Zelda -sarjan 40-vuotisjuhliin liittyvistä asioista.

Zelda-faneilla on siis aihetta pitää silmät auki. Nintendo ei tässä kohtaa vielä kerro tarkemmin, mitä lähetyksessä nähdään.

Keskiviikkona 9. syyskuuta kello 16.00 vuorossa on puolestaan Nintendo Direct – 09/09/2026. Tällä kertaa lähetys kestää noin 45 minuuttia ja keskittyy tuleviin peleihin, joiden julkaisu sijoittuu tulevaan talveen.

Kaksi Directiä kahteen päivään tarkoittaa siis melkoista Nintendo-viikkoa. Tiistaina katseet kääntyvät Zeldan 40-vuotisjuhliin ja keskiviikkona 2 talven pelitarjontaan.

Molemmat lähetykset voi katsoa suorana Nintendon Direct-sivulta tai Nintendo UK YouTube-kanavalta.