Nintendo on ilmoittanut, että sen 3DS- ja Wii U -konsolien verkkopalvelut suljetaan pian Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo on ilmoittanut, että sen 3DS- ja Wii U -konsolien verkkopalvelut suljetaan pian

Nintendo on ilmoittanut lopettavansa 3DS- ja Wii U -konsoliensa verkkopalvelut 8. huhtikuuta 2024. Tämä tarkoittaa, että näiden alustojen verkkopelaaminen ja muut online-viestintään perustuvat ominaisuudet, kuten online-co-op, internet-rankingit ja tiedonsiirto, eivät enää ole käytettävissä.

Yhtiö on myös ilmoittanut, että jos ennalta arvaamaton tapahtuma vaikeuttaa 3DS: n ja Wii U: n online-palvelujen jatkamista, niiden lopettaminen saattaa olla tarpeen suunniteltua aiemmin.

Verkkopalvelujen sulkemisen lisäksi Nintendo muistuttaa käyttäjiä, että heillä on aikaa 11. maaliskuuta 2024 asti yhdistää käyttämättömät Nintendo eShop -varansa Nintendo-tiliinsä. Tämä mahdollistaa jäljellä olevien varojen käytön Nintendo Switch -konsolissa.

Päätös lopettaa 3DS- ja Wii U -konsolien verkkopalvelut johtunee todennäköisesti näiden konsolien iästä, ja Nintendo keskittää resurssejaan uudempaan Nintendo Switchiin. Switch on ollut suuri menestys Nintendolle, ja yhtiö todennäköisesti pyrkii tukemaan sitä tulevina vuosina.

Lähde: Nintendo

Tulevan NHL 27 -jääkiekkopelin soundtrack paljastettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevan NHL 27 -jääkiekkopelin soundtrack paljastettiin

Syyskuussa julkaistavan -jääkiekkopelin soundtrack on paljastettu. Tämän vuoden musiikkikattaus sisältää runsaasti rockia ja hard rockia sekä hieman raskaampaakin materiaalia.

Metallipuolen kenties kiinnostavin valinta on Panteran ”Puck Off (Dallas Stars Theme)”. Kappale syntyi alun perin NHL-seura Dallas Starsin tunnuskappaleeksi, ja nyt se päätyy mukaan myös NHL 27:n soundtrackille.

Rockklassikoita edustavat muun muassa KISSin ”Rock And Roll All Nite”, Mötley Crüen ”Kickstart My Heart” ja Nickelbackin ”Burn It To The Ground”. Mukana ovat lisäksi esimerkiksi Bush, The Offspring, The Used, Wolfmother, The Black Keys ja Blur.

NHL 27:n soundtrack:

  • Andrew W.K. – ”Party Hard”
  • Antoine Becks – ”Hey!”
  • Bad Apple – ”Slapshot”
  • The Black Keys – ”Gold On The Ceiling”
  • Blasterjaxx & Timmy Trumpet – ”N**co”
  • Blur – ”Song 2”
  • Bush – ”Machinehead”
  • Bvrnout – ”Power Bite”
  • Daryl Hall & John Oates – ”You Make My Dreams (Come True)”
  • Dimitri Vegas & Like Mike vs. Ummet Ozcan – ”The Hum”
  • DJ Khaled – ”All I Do Is Win”
  • The Fratellis – ”Chelsea Dagger”
  • Fred Coury – ”Power Ride 22”
  • The Gaslight Anthem – ”Howl”
  • The Isley Brothers – ”Shout”
  • Jeremy Boyer – ”When The Blues Go Marching In”
  • Joe Satriani – ”Crowd Chant”
  • Kernkraft 400 – ”Zombie Nation” (Stadium Chant Remix)
  • KISS – ”Rock And Roll All Nite”
  • Locksley – ”The Whip”
  • MAKJ & Timmy Trumpet – ”Party Till We Die”
  • Monster Truck – ”Righteous Smoke”
  • Mötley Crüe – ”Kickstart My Heart”
  • Nickelback – ”Burn It To The Ground”
  • The Offspring – ”Coming For You”
  • Öwnboss & Selva – ”Panthers Pulse”
  • Panic! At The Disco – ”Vegas Lights”
  • Pantera – ”Puck Off (Dallas Stars Theme)”
  • Petey Pablo – ”Rise Up”
  • The Phantoms – ”Gonna Celebrate”
  • Pitbull – ”Don’t Stop The Party”
  • Planet Funk – ”Chase The Sun”
  • Scooter – ”Maria (I Like It Loud)”
  • Simple Minds – ”Don’t You (Forget About Me)”
  • Tim McGraw – ”I Like It, I Love It”
  • The Urge – ”The Blues Have The Urge Goal Song (Let’s Go Blues)”
  • The Used – ”Pretty Handsome Awkward”
  • Wolfmother – ”The Joker And The Thief”

NHL 27 julkaistaan 11. syyskuuta :lle sekä |S:lle.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.