Nintendo puolustaa Switch 2:n tutoriaalipelin Welcome Tourin hintaa Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo puolustaa Switch 2:n tutoriaalipelin Welcome Tourin hintaa

on herättänyt hämmennystä fanien keskuudessa, kun se ilmoitti veloittavansa Switch 2:n mukana julkaistavasta tutoriaalipelistä, , 9,99 dollaria. Monet odottivat, että peli olisi ilmainen konsolin mukana tuleva lisä, kuten oli :llä.

Mikä Welcome Tour on?

Welcome Tour on digitaalinen opaspeli, joka toimii eräänlaisena interaktiivisena näyttelynä uudesta Switch 2 -konsolista. Pelaajat voivat tutustua laitteeseen minipelien ja teknisten demojen avulla – mukana ovat muun muassa , ja . Pelissä ohjataan pientä avatar-hahmoa valtavan Switch 2:n sisällä, tutkien sen ominaisuuksia ja teknologiaa hauskalla tavalla.

Nintendo of American varatoimitusjohtaja Bill Trinen, perusteli pelin hintaa. Hänen mukaansa kyseessä ei ole vain nopea johdanto uuteen järjestelmään, vaan “melko kattava ohjelmisto”, joka tarjoaa paljon yksityiskohtia konsolin ominaisuuksista. Erityisesti teknisestä puolesta kiinnostuneille käyttäjille peli tarjoaa hänen mukaansa aidosti arvoa.

Kun katsoo, mitä kaikkea peli sisältää, niin 9,99 dollaria ei tunnu liialliselta. Se on harkittu, viimeistelty tuote. – Trinen kommentoi.

Vaikka peli on edullisempi kuin muut Switch 2 -julkaisut, monet fanit ovat pettyneitä, että se ei ole konsolin mukana ilmaiseksi. Trinenin mukaan kuitenkin pelin laatu ja sen kehittämiseen käytetty työ oikeuttavat erillisen maksun.

Huhut uumoilevat Nintendon suunnittelevan uutta LCD-paneelia Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut uumoilevat Nintendon suunnittelevan uutta LCD-paneelia Switch 2:lle

2 kehitys näyttää jatkuvan taustalla, sillä maailmalta on kantautunut huhuja uudesta konsoliversiosta, jossa olisi päivitetty LCD-näyttö. Havainto tehtiin kiinalaisella jälleenmyyntisivustolla, jossa nähty malli vaikuttaa sisältävän Sharpin valmistaman uuden paneelin ja selvästi muuttuneita liitäntöjä verrattuna nykyiseen Switch 2 -versioon.

Kyse ei siis välttämättä olisi vain pienestä sisäisestä korjauksesta. Uuden näytön epäillään voivan parantaa erityisesti joillakin käyttäjillä havaittua ghosting-ilmiötä, jossa liikkuviin kohteisiin jää ärsyttävä jälkikuva. Toinen mahdollisuus on, että kyseessä on Euroopan markkinoille suunnattu uudistettu malli, joka liittyy uusiin akkuja koskeviin säädöksiin.

Moni -fani ehti varmasti jo innostua ajatuksesta OLED-päivityksestä, mutta tällä kertaa ei kannata vielä kaivaa juhlahattua esiin. Havaintojen perusteella kyseessä ei vaikuta olevan odotettu Switch 2 OLED, vaan ennemmin nykyisen konsolin tekninen hienosäätö.

Nykyinen Switch 2 tarjoaa 7,9-tuumaisen LCD-näytön, joka yltää 1080p-tarkkuuteen ja tukee HDR10:tä sekä jopa 120 hertsin VRR-ominaisuutta. Nintendo on aiemmin perustellut LCD-valintaa sillä, että näyttötekniikka on kehittynyt huomattavasti ja tarjosi yhtiön mukaan parhaan kokonaisuuden konsolin julkaisuvaiheessa.

Jos uusi malli päätyy virallisesti markkinoille, kyseessä voi olla tuttu Nintendo-temppu, ei täysin uusi konsoli, vaan pieni päivitys, joka tekee olemassa olevasta raudasta hieman paremman. OLED-haaveet saavat kuitenkin vielä jatkaa odotteluaan.

Sonyn pomo vihjaa PS6:n ottavan oppia Nintendo Switchin hybridimallista Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn pomo vihjaa PS6:n ottavan oppia Nintendo Switchin hybridimallista

on antanut uusia vihjeitä tulevaisuuden -suunnitelmistaan, ja fanit ovat heti tarttuneet yhteen lauseeseen: voisiko tuleva toimia osittain Switchin tapaan? Sonyn mukaan seuraavan sukupolven alusta tavoittelee kokemusta, jota voi käyttää luontevasti myös olohuoneen ulkopuolella.

Sonyn Interactive Entertainment -johtaja Hideaki Nishino kertoi haastattelussa, että yhtiö haluaa päästä eroon ajatuksesta, jossa PlayStation tarkoittaa vain olohuoneen televisiota. Sony on viime vuosina laajentanut tarjontaansa esimerkiksi pelinäyttöihin ja kaiuttimiin, jotta pelaaminen voisi sopia paremmin erilaisiin käyttöympäristöihin. Kun Nishino puhui seuraavan sukupolven alustasta, hän ei maininnut suoraan PS6:ta, mutta totesi Sonyn tavoitteena olevan tarjota saumaton kokemus, joka ei rajoitu yhteen paikkaan. Tämä sai monet pohtimaan, voisiko Sony kehittää oman Switch-tyylisen hybridikonsolin, jossa sama laite toimisi sekä kotona että kannettavana.

Huhuja erillisestä PS6-käsikonsolista on liikkunut jo pitkään, ja yksi mahdollisuus olisi laite, joka yhdistyy televisioon telakan kautta Nintendo Switchin tavoin. Toinen vaihtoehto voisi olla uuden sukupolven -tyylinen laite, joka keskittyisi suoratoistoon ja pilvipelaamiseen. Sony on myös puhunut pilvipelaamisen merkityksestä tulevaisuudessa. Nishinon mukaan PS Portal on saanut vahvan vastaanoton erityisesti Pohjois-Amerikassa, Euroopassa ja Japanissa, ja pilvipelaaminen kiinnostaa yhtiötä myös siksi, että se voi vähentää tehokkaan laitteiston tarvetta tilanteessa, jossa komponenttien hinnat ovat nousussa.

Virallisia PS6-tietoja ei vielä ole paljastettu, mutta suunta vaikuttaa selvältä. Sony ei ehkä enää ajattele PlayStationia vain yhtenä laatikkona television alla. Tulevaisuuden PlayStation voi olla kokonainen ekosysteemi, jossa pelaaja vaihtaa sujuvasti olohuoneen, käsilaitteen ja pilven välillä, vähän kuin konsolimaailman sveitsiläinen linkkuveitsi.