Nintendo, Sony ja Microsoft haluavat tuoda loot boxien todennäköisyydet julki Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo, Sony ja Microsoft haluavat tuoda loot boxien todennäköisyydet julki

Suurimmat konsolivalmistajat , ja ovat yhteistuumin ajamassa uusia menettelytapoja joiden avulla loot boxien todennäköisyydet tulisivat kaikille nähtäväksi. Entertainment Software Association on kertonut säännösten tulevan voimaan ensi vuoden puolella.

Monet pelifirmat ovat jo luvanneet tuoda loot boxien todennäköisyydet esille. Yritysten joukossa on mm. Activision Blizzard, Bandai Namco Entertainment, , , , sekä Ubisoft.

Loot boxit ovat jo pitkään olleet suurennuslasin alla ja monet maat ovat aktivoituneet loot boxien uhkapelimaisen luonteen vuoksi. teki linjauksen loot boxien todennäköisyyksistä -peleille jo vuonna 2017 ja seurasi myöhemmin perässä Play -kaupassa olevia pelejä koskien.

LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa

Pitkään odotettu Batman: Legacy of the Dark Knight saa vihdoin julkaisupäivän Switch 2:lla. Lepakkosankarin paluu tapahtuu 18. syyskuuta 2026, ja ennakkotilaukset ovat jo käynnissä.

Switch 2 -versiosta julkaistaan kaksi painosta. Perusversion hinta on noin 60 euroa, kun taas Deluxe Edition maksaa noin 80 euroa. Kalliimpi versio sisältää lisäsisältöä, mutta toisin kuin -, – ja -versioissa, sillä ei saa ennakkopääsyä peliin. Kaikki pääsevät siis Gothamin kaduille samaan aikaan.

Deluxe-pakettiin kuuluu Legacy Collection -lisäosa, joka tuo peliin uusia pukuja, ajoneuvoja ja Batcave-esineitä klassisista Batman-tarinoista, kuten Arkham-peleistä ja Batman Beyondista. Lisäksi mukana on Mayhem Collection -DLC, joka lisää pelattaviksi hahmoiksi Jokerin ja Harley Quinnin sekä kokonaan uuden tarinatehtävän. Fyysisen version ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös LEGO Retro Video Game Batman -minihahmon.

Julkaisun vahvistuminen on monelle helpotus. Kun erään toisen suuren pelin Switch 2 -versio joutui hiljattain jäihin juuri ennen julkaisuaan, osa pelaajista pelkäsi saman kohtalon odottavan myös LEGO Batmania. Nyt huolet voidaan ainakin toistaiseksi unohtaa.

oli yksi kevään puhutuimmista pelijulkaisuista, ja sitä on kiitelty erityisesti huumoristaan sekä tavastaan kunnioittaa Batmanin pitkää historiaa. Edellisestä varsinaisesta LEGO Batman -pelistä onkin vierähtänyt jo yli vuosikymmen, joten Viittasankarin paluu LEGO-palikoiden maailmaan on monelle fanille enemmän kuin tervetullut.

Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella

Sony

Interactive Entertainmentin omien pelien myynti on ollut laskusuunnassa viime vuosina, selviää yhtiön julkaisemista ja Game Filen kokoamista tilastoista. Vuonna 2020–2021 PlayStationin omia pelejä myytiin huippuvuonna yhteensä 58,4 miljoonaa kappaletta, mutta tuorein luku on pudonnut noin 32,1 miljoonaan.

Huippuvuosi ei ollut sattumaa, koska silloin markkinoita vauhdittivat jättihitit kuten ja sekä :n lanseeraus, joka sai pelaajat hamstraamaan uutta sisältöä poikkeuksellisella vauhdilla. Nyt samaa “hitti-imua” ei ole nähty yhtä vahvana.

Viime vuosina Sony on toki osunut myös maaliin, esimerkiksi palkitulla Astro Botilla ja uudemmalla -julkaisulla, mutta samalla mukaan on mahtunut myös selviä pettymyksiä, kuten nopeasti flopannut . Kokonaiskuva on silti ollut laskeva, vaikka viimeisin vuosi toi pienen piristymisen.

Samaan aikaan Sony on panostanut studio-ostoihin ja uudelleenjulkaisuihin, mutta ne eivät ole onnistuneet kääntämään trendiä pysyvästi ylöspäin. Vaikka konsolit myyvät edelleen hyvin ja yksittäiset pelit voivat olla jättimenestyksiä, “tasaisen tappava hittiputki” näyttää harventuneen.

Katseet kohdistuvat nyt tuleviin julkistuksiin, kuten Insomniacin odotettuun -peliin, joka saattaa olla yksi avain uusien menestysten käynnistämiseen. Kysymys kuuluu, löytyykö PlayStationille vielä seuraava iso hittiaalto vai onko kulta-aika jo ainakin hetkellisesti takanapäin.