Nintendo Switch 2:n tehokas laitteisto houkuttelee kolmannen osapuolen studioita kunnianhimoisiin AAA-peliprojekteihin Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2:n tehokas laitteisto houkuttelee kolmannen osapuolen studioita kunnianhimoisiin AAA-peliprojekteihin

Nintendo Switch -konsolin seuraajan, Switch 2:n, laitteistoteho houkuttelee kolmannen osapuolen pelistudioita kunnianhimoisiin AAA-projekteihin uuden raportin mukaan.

YouTube-kanavallaan sisällöntuottaja Pedro Henrique Lutti Lippe (tunnetaan sosiaalisessa mediassa nimellä Brazil) käsitteli Nintendo Switch 2:n laitteistokapasiteettia suhteessa kolmannen osapuolen studioiden mahdolliseen tukeen. Hänen mukaansa tuleva konsoli on niin tehokas, että käytännössä jokainen kolmannen osapuolen julkaisija harkitsee sen tukemista kunnianhimoisimmilla AAA-peleillään.

Sisällöntuottajan mukaan tilanne kolmannen osapuolen tuen suhteen Nintendo Switch 2:lla on hyvin erilainen verrattuna aiempaan, jolloin jotkin julkaisijat tukivat Nintendon alustoja vain vanhempien pelien porttauksilla tai vähemmän teknisesti kunnianhimoisilla uutuuksilla.

Brazil mainitsi myös, että hänen toimialakontaktiensa mukaan sellaiset julkaisijat kuin Ubisoft, EA, Bandai Namco, Capcom, Sega ja Microsoft pitävät Nintendo Switch 2:n laitteistoa riittävän tehokkaana kaikkein kunnianhimoisimpienkin peliensä pyörittämiseen. Tuleva konsoli tulee ilmeisesti olemaan osa edellä mainittujen julkaisijoiden pitkän aikavälin strategiaa, sillä se pysyy toteuttamiskelpoisena alustana heidän tuleville peleilleen. Hän kuitenkin varoitti, että tulee hetki, jolloin Nintendo Switch 2 ei pysty pyörittämään kaikkein vaativimpia pelejä. Esimerkiksi GTA 6:n kaltainen peli ei todennäköisesti toimi konsolilla sen prosessori-intensiivisen luonteen vuoksi.

Samanlaisia näkemyksiä jakoi hiljattain sisällöntuottaja eXtas1s, joka mainitsi Microsoftin tuovan Call of Duty -pelin, Halo: The Master Chief Collectionin ja Microsoft Flight Simulator 2024:n Nintendo Switch 2:lle. Lisäksi hän uskoo Bethesdan tuovan Fallout 4:n ja Starfieldin Nintendon tulevalle konsolille. Bandai Namco Entertainmentin osalta hän väitti julkaisijan panostavan vahvasti Nintendo Switch 2:een, sillä sekä Tekken 8 että Elden Ring ovat tulossa alustalle.

Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle

Assassin’s Creed -pelisarja tekee uuden tempun, Shadows-seikkailut ovat nyt saatavilla myös Nintendo Switch 2 -pelikonsolilla. Ubisoft on hyödyntänyt uuden konsolin ominaisuuksia, kuten kosketusnäyttöä, jolloin kartalla liikkuminen ja kohteiden valinta on aiempaa helpompaa ja sujuvampaa. Peli näyttää upealta ja pyörii sulavasti myös kannettavassa muodossa.

Switch 2 -versio sisältää alkuperäisen pelin kaikki päivitykset ja erikoistehtävät, mutta Claws of Awaji -laajennus julkaistaan konsolille vasta alkuvuodesta 2026. Peli on saatavilla sekä fyysisenä korttina että digitaalisesti Nintendo eShopista, ja Ubisoft Connect -palvelu mahdollistaa tallennusten jakamisen eri laitteiden välillä.

Shadows vie pelaajat 1500-luvun Japaniin, jossa shinobi Naoe ja legendojen samurai Yasuke kohtaavat historiallisia hahmoja valtataisteluiden keskellä. Avoin pelimaailma elää sään ja vuodenaikojen mukaan, tarjoten runsaasti tutkittavaa ja kauniita ympäristöjä.

Peli on julkaistu aiemmin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, PC:lle ja Macille, ja se löytyy myös Ubisoft+ -palvelusta. Ikäraja on PEGI 18. Assassin’s Creed Shadows jatkaa perinteistä tarinankerrontaa historiallisessa miljöössä, mutta nyt mukaan mahtuu myös napakalla kosketusnäytön ohjauksella varustettu taskuseikkailu.

Dead Rising palaa – Frank West saattaa palata Hollywoodiin Kommentit pois päältä artikkelissa Dead Rising palaa – Frank West saattaa palata Hollywoodiin

Zombit ottavat pian taas vallan, sillä Capcomin huhutaan kehittävän uutta Dead Rising -peliä. Lähteiden mukaan projekti kantaa työnimeä Rec ja sijoittuu Hollywoodiin. Pelin kerrotaan olevan mahdollinen suora jatko vuodelta 2006 tutulle alkuperäiselle Dead Risingille, ja legendaarinen valokuvaaja Frank West saattaa palata päähenkilöksi.

Huhujen mukaan myös tuttuja kasvoja, kuten Isabela Keyes ja pelisarjan ikoniset Psychopath-viholliset, nähdään taas. Pääpahiksena toimii ilmeisesti räikeä ja järjetön elokuvantekijä, joka pakottaa Frankin ja muut selviytyjät erilaisiin koitoksiin, kaikki hänen täydellisen elokuvansa vuoksi.

Paluu tuo mukanaan myös pelisarjan perinteiset elementit, tiukka aikaraja ja Frankin kuuluisa kamera ovat mukana selviytymisen apuvälineinä. Kehitysprojektin kerrotaan alkaneen jo vuonna 2023, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä ole vahvistettu.

Sarjan fanit voivat siis odottaa tuttuja zombeja, strategisia selviytymishetkiä ja runsaasti mustaa huumoria ja ehkäpä myös Hollywoodin kimalletta Frank Westin seikkailuissa.