Nintendo Switch 2:n tehokas laitteisto houkuttelee kolmannen osapuolen studioita kunnianhimoisiin AAA-peliprojekteihin Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2:n tehokas laitteisto houkuttelee kolmannen osapuolen studioita kunnianhimoisiin AAA-peliprojekteihin

Nintendo Switch -konsolin seuraajan, Switch 2:n, laitteistoteho houkuttelee kolmannen osapuolen pelistudioita kunnianhimoisiin AAA-projekteihin uuden raportin mukaan.

YouTube-kanavallaan sisällöntuottaja Pedro Henrique Lutti Lippe (tunnetaan sosiaalisessa mediassa nimellä Brazil) käsitteli Nintendo Switch 2:n laitteistokapasiteettia suhteessa kolmannen osapuolen studioiden mahdolliseen tukeen. Hänen mukaansa tuleva konsoli on niin tehokas, että käytännössä jokainen kolmannen osapuolen julkaisija harkitsee sen tukemista kunnianhimoisimmilla AAA-peleillään.

Sisällöntuottajan mukaan tilanne kolmannen osapuolen tuen suhteen Nintendo Switch 2:lla on hyvin erilainen verrattuna aiempaan, jolloin jotkin julkaisijat tukivat Nintendon alustoja vain vanhempien pelien porttauksilla tai vähemmän teknisesti kunnianhimoisilla uutuuksilla.

Brazil mainitsi myös, että hänen toimialakontaktiensa mukaan sellaiset julkaisijat kuin Ubisoft, EA, Bandai Namco, Capcom, Sega ja Microsoft pitävät Nintendo Switch 2:n laitteistoa riittävän tehokkaana kaikkein kunnianhimoisimpienkin peliensä pyörittämiseen. Tuleva konsoli tulee ilmeisesti olemaan osa edellä mainittujen julkaisijoiden pitkän aikavälin strategiaa, sillä se pysyy toteuttamiskelpoisena alustana heidän tuleville peleilleen. Hän kuitenkin varoitti, että tulee hetki, jolloin Nintendo Switch 2 ei pysty pyörittämään kaikkein vaativimpia pelejä. Esimerkiksi GTA 6:n kaltainen peli ei todennäköisesti toimi konsolilla sen prosessori-intensiivisen luonteen vuoksi.

Samanlaisia näkemyksiä jakoi hiljattain sisällöntuottaja eXtas1s, joka mainitsi Microsoftin tuovan Call of Duty -pelin, Halo: The Master Chief Collectionin ja Microsoft Flight Simulator 2024:n Nintendo Switch 2:lle. Lisäksi hän uskoo Bethesdan tuovan Fallout 4:n ja Starfieldin Nintendon tulevalle konsolille. Bandai Namco Entertainmentin osalta hän väitti julkaisijan panostavan vahvasti Nintendo Switch 2:een, sillä sekä Tekken 8 että Elden Ring ovat tulossa alustalle.

Split Fictionin ohjaaja Josef Fares puolustaa EA:ta Kommentit pois päältä artikkelissa Split Fictionin ohjaaja Josef Fares puolustaa EA:ta

Hazelightin perustaja ja Split Fiction -ohjaaja Josef Fares ottaa puolustuksen kannan. Hänen mielestään Electronic Artsia on maalattu turhan usein pahikseksi pelialalla. Fares muistuttaa, että jokainen julkaisija tekee joskus virheitä, ja esimerkiksi Nintendo, Microsoft ja Sony eivät ole täydellisiä. Hänen mukaansa EA:lla on paljon hyviä ihmisiä, jotka ymmärtävät Hazelightin tavan työskennellä ja kunnioittavat sitä.

Fares korostaa, että Hazelightin ja EA:n yhteistyö on toiminut erinomaisesti.

Jos yhteistyö olisi huono, emme tekisi pelejämme EA:n kanssa enää. – Fares sanoi.

EA:n henkilöstö on hänen mukaansa täynnä pelaajia, ei pelkkiä pukuihin sonnustautuneita corporate-tyyppejä, ja studio tekee aina itse päätökset peleistään.

Puhuttaessa EA:n “pahiksen” maineesta, Fares viittaa yhtiön viime vuoden 55 miljardin dollarin (noin 50 miljardia euroa) hankintaan Saudi-Arabian ja yksityisen pääoman toimijoiden toimesta. Kauppa on herättänyt kritiikkiä ihmisoikeuskysymysten takia, ja esimerkiksi The Sims -sisällöntuottajia on jättänyt EA:n Creator Networkin.

Samaan aikaan Hazelight juhlii viime vuoden menestystä. Split Fiction myi ensimmäisen vuorokauden aikana 1 miljoona kappaletta ja viikon loppuun mennessä vielä toisen miljoonan. Peli rikkoi kolme maailmanennätystä: eniten pelattua paikallista co-op-peliä Steamissä, myydyin 48 tunnin aikana ja myydyin viikon sisällä julkaisemisesta. Lisäksi työn alla on elokuvaversio, jossa pääosassa nähdään Sydney Sweeney ja ohjauksesta vastaa Jon M. Chu.

Ihmiset voivat olla rauhallisin mielin, Hazelight tekee aina mitä haluaa. – Fares lopetti terävästi.

Resident Evil Requiem paljastaa uutta pelikuvaa – Showcase jo tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem paljastaa uutta pelikuvaa – Showcase jo tällä viikolla

Capcom nostaa kauhun jännitystä jälleen uudelle tasolle. Resident Evil Requiem -pelistä nähdään uutta pelikuvaa ja kuullaan viimeisimpiä uutisia tulevassa Showcase-tapahtumassa, joka striimataan verkossa torstaina 15. tammikuuta klo 12:00 Suomen aikaa. Esityksen jälkeen luvassa on vielä keskustelustrimmi Capcomin YouTube-kanavalla, joten analysoitavaa ja spekulointia riittää varmasti.

Vaikka Leon S. Kennedy on jo vahvistettu pelin hahmokaartiin, fanien kysymyksiä riittää yhä. Onko peli todellakin osittain avoin maailma, ja mitä muita yllätyksiä Capcom on vielä kätkenyt? Showcase lupaa vastauksia ja vihjeitä vain kuusi viikkoa ennen pelin helmikuun 27. päivän julkaisua.

Tapahtuma on erinomainen tilaisuus kaikille kauhun ystäville kurkistaa, mitä Resident Evil Requiem tuo tullessaan. Lupaus jännitystä, selviytymistä ja pelottavia yllätyksiä pysyy korkealla. Fanit voivat valmistautua keskustelemaan, spekuloimaan ja ehkä vähän pelkäämään yhdessä Capcomin kanssa.