Nintendo Switch 2:sta ilmoilla jälleen mielenkiintoisia dokumentteja Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2:sta ilmoilla jälleen mielenkiintoisia dokumentteja

Nintendolta on saapumassa tänä vuonna uusi pelikonsoli, jonka virallinen nimi on vahvistettu :ksi. Vaikka Nintendo on jo virallisesti ilmoittanut konsolista, monia yksityiskohtia on vielä pimennossa. Uusien FCC:n (Federal Communication Commission) dokumenttien mukaan konsoli tulee tukemaan NFC-teknologiaa, mikä viittaa siihen, että Amiibo-figuureiden tuki jatkuu myös uudessa laitteessa.

Dokumenteista selviää, että NFC-ominaisuus sijaitsee oikeassa Joy-Con-ohjaimessa, aivan kuten alkuperäisessäkin -konsolissa. Näyttää siltä, että Nintendo jatkaa samaa käytäntöä, jossa pelaajat voivat helposti hyödyntää langattomia NFC-figuureja pelisisällön avaamiseen.

FCC-dokumenteissa on merkitty koodilla BEE-001, jossa ”BEE” on Nintendon käyttämä merkintä Switch 2 -tuoteperheelle. Koodissa ”001” viittaa pääkonsoliin, ”014” oikeaan Joy-Con-ohjaimeen ja ”012” vasempaan ohjaimeen. Nintendo on noudattanut tätä koodausjärjestelmää vuosikymmeniä: ”DMG” oli alkuperäinen Game Boy, ”DOL” GameCube, ”RVL” Wii ja ”HAC” alkuperäinen Nintendo Switch.

Dokumenteista selviää myös, että Nintendo Switch 2:ta voidaan ladata sekä pohjassa että uudessa yläosassa sijaitsevista USB-C-porteista. Nintendo oli jo aiemmin vahvistanut, että konsoli saa ylimääräisen USB-C-portin yläosaan, mutta tämä on ensimmäinen vahvistus siitä, että molempia portteja voidaan käyttää lataamiseen.

Wi-Fi-yhteyksien osalta Switch 2 tarjoaa päivityksen alkuperäiseen verrattuna. Konsoli tukee Wi-Fi 6 (802.11ax) -verkkoja jopa 80 MHz:n kaistanleveydellä, kun alkuperäinen Switch tuki Wi-Fi 5 (802.11ac) -verkkoja. Dokumenttien perusteella konsoli ei kuitenkaan tue Wi-Fi 7:ää tai Wi-Fi 6E:tä, eikä siinä ole tukea nopeammalle 6 GHz:n taajuusalueelle, vaan ainoastaan 2,4 GHz:n ja 5 GHz:n verkoille.

FCC:n dokumenteissa olevat kaaviot näyttävät konsolia testattavan sekä kiinnitetyillä että irroitetuilla ohjaimilla ja sekä telakan kanssa että ilman sitä, mikä vahvistaa, että kyseessä on todella uusi Switch-konsoli.

Dokumenteista ei kuitenkaan selviä, onko Nintendo Switch 2:ssa nopeampi latausnopeus tai enemmän tehoa telakassa ollessaan. Alkuperäinen Switch toimitettiin epätavallisella verkkolaitteella, joka latasi jopa 15 voltin ja 2,6 ampeerin teholla. FCC-dokumentit osoittavat, että Switch 2:n enimmäisjännite on edelleen 15 volttia, mutta niissä mainitaan myös verkkolaite, joka lataa jopa 20 voltilla.

Nintendo ei ole vielä paljastanut Switch 2:n tarkkaa julkaisupäivää, mutta yhtiö on vahvistanut konsolin julkaistavan jossain vaiheessa tätä vuotta.

.

Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo

on saanut ilmaisen demon kaikille alustoille, vaikka vakuutti ennen pelin julkaisua, ettei julkista demoversiota olisi tulossa lainkaan. Pieni juju kuitenkin löytyi, sillä demo julkaistiin vasta kolme kuukautta itse pelin ilmestymisen jälkeen.

Demo antaa pelaajille mahdollisuuden kokeilla pelin alkutunnelmia sekä tutustua päähenkilöiden Grace Ashcroftin ja Leon Kennedyn uuteen selviytymiskauhuseikkailuun. Mukana on osa pelin alkuvaiheista, mutta tallennuksia ei voi siirtää kokoversioon. Eli jos onnistut säästämään viimeisen haulikonpanoksen täydellisellä hetkellä, saavutuksesta ei valitettavasti saa palkintoa myöhemmin.

Sarjan pitkäaikaiset fanit saattavat muistaa Resident Evil 7: Biohazardin kuuluisan “Dirty Coin” -bonuksen, jonka pystyi siirtämään teaser-demosta varsinaiseen peliin. Tällä kertaa vastaavia pieniä salaisuuksia tai palkintoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Demo on puhtaasti maistiaispala niille, jotka haluavat testata kauhutunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Resident Evil Requiemin demo on nyt saatavilla :lle Steamin kautta, :lle, 2:lle sekä Series X|S -konsoleille.

Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin

laajenee uusille alustoille juuri sopivasti kesän kynnyksellä. ja ilmoittivat, että lämminhenkinen ötökänkeräilypeli saapuu 28. toukokuuta Switchlle, – ja Series -konsoleille sekä Windows Storeen. Samalla peli liittyy myös Xbox Game Passiin.

Pelissä seurataan käsinpiirrettyä Hanaa, joka viettää kesälomaansa pyydystellen hyönteisiä ja haastamalla muita ötökkätaistelijoita. Idea kuulostaa hieman siltä kuin joku olisi yhdistänyt kesäleirin, Pokémonin ja hyönteisverkon samaan pakettiin, eikä se ole lainkaan huono asia. Pelaajat voivat kerätä, kouluttaa ja kehittää erilaisia ötököitä sekä rakentaa niistä oman taistelutiiminsä.

Erityisesti -versio saa hauskan lisämausteen, sillä Joy-Con-ohjaimia voi heiluttaa kuin oikeaa hyönteisverkkoa ötököiden pyydystämiseksi. Jos naapuri siis näkee jonkun huitovan olohuoneessa ilmaa keskellä kesäpäivää, kyseessä ei välttämättä ole kärpässota vaan täysin normaali pelisessio.

Alun perin Steamissa vuonna 2025 julkaistu Kabuto Park on kerännyt lähes 3000 “Ylivoimaisesti myönteinen” -arvostelua, joten pienestä mutta pidetystä indie-hitistä on kyse. Pelin voi läpäistä alle viidessä tunnissa, joten kyseessä ei ole satojen tuntien jättiseikkailu vaan enemmänkin kevyt ja rentouttava kesäpeli.

Pelin hinnaksi ilmoitettiin noin 5 euroa, ja samalla tarjolle tulee myös pakettiversio yhdessä Minami Lanen kanssa noin 8 eurolla. Halvemmalla ei taida saada edes oikeaa hyönteisverkkoa kioskista.