Nintendo Switch 2:sta ilmoilla jälleen mielenkiintoisia dokumentteja Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2:sta ilmoilla jälleen mielenkiintoisia dokumentteja

Nintendolta on saapumassa tänä vuonna uusi pelikonsoli, jonka virallinen nimi on vahvistettu Nintendo Switch 2:ksi. Vaikka Nintendo on jo virallisesti ilmoittanut konsolista, monia yksityiskohtia on vielä pimennossa. Uusien FCC:n (Federal Communication Commission) dokumenttien mukaan konsoli tulee tukemaan NFC-teknologiaa, mikä viittaa siihen, että Amiibo-figuureiden tuki jatkuu myös uudessa laitteessa.

Dokumenteista selviää, että NFC-ominaisuus sijaitsee oikeassa Joy-Con-ohjaimessa, aivan kuten alkuperäisessäkin Switch-konsolissa. Näyttää siltä, että Nintendo jatkaa samaa käytäntöä, jossa pelaajat voivat helposti hyödyntää langattomia NFC-figuureja pelisisällön avaamiseen.

FCC-dokumenteissa Nintendo Switch 2 on merkitty koodilla BEE-001, jossa ”BEE” on Nintendon käyttämä merkintä Switch 2 -tuoteperheelle. Koodissa ”001” viittaa pääkonsoliin, ”014” oikeaan Joy-Con-ohjaimeen ja ”012” vasempaan ohjaimeen. Nintendo on noudattanut tätä koodausjärjestelmää vuosikymmeniä: ”DMG” oli alkuperäinen Game Boy, ”DOL” GameCube, ”RVL” Wii ja ”HAC” alkuperäinen Nintendo Switch.

Dokumenteista selviää myös, että Nintendo Switch 2:ta voidaan ladata sekä pohjassa että uudessa yläosassa sijaitsevista USB-C-porteista. Nintendo oli jo aiemmin vahvistanut, että konsoli saa ylimääräisen USB-C-portin yläosaan, mutta tämä on ensimmäinen vahvistus siitä, että molempia portteja voidaan käyttää lataamiseen.

Wi-Fi-yhteyksien osalta Switch 2 tarjoaa päivityksen alkuperäiseen verrattuna. Konsoli tukee Wi-Fi 6 (802.11ax) -verkkoja jopa 80 MHz:n kaistanleveydellä, kun alkuperäinen Switch tuki Wi-Fi 5 (802.11ac) -verkkoja. Dokumenttien perusteella konsoli ei kuitenkaan tue Wi-Fi 7:ää tai Wi-Fi 6E:tä, eikä siinä ole tukea nopeammalle 6 GHz:n taajuusalueelle, vaan ainoastaan 2,4 GHz:n ja 5 GHz:n verkoille.

FCC:n dokumenteissa olevat kaaviot näyttävät konsolia testattavan sekä kiinnitetyillä että irroitetuilla ohjaimilla ja sekä telakan kanssa että ilman sitä, mikä vahvistaa, että kyseessä on todella uusi Switch-konsoli.

Dokumenteista ei kuitenkaan selviä, onko Nintendo Switch 2:ssa nopeampi latausnopeus tai enemmän tehoa telakassa ollessaan. Alkuperäinen Switch toimitettiin epätavallisella verkkolaitteella, joka latasi jopa 15 voltin ja 2,6 ampeerin teholla. FCC-dokumentit osoittavat, että Switch 2:n enimmäisjännite on edelleen 15 volttia, mutta niissä mainitaan myös verkkolaite, joka lataa jopa 20 voltilla.

Nintendo ei ole vielä paljastanut Switch 2:n tarkkaa julkaisupäivää, mutta yhtiö on vahvistanut konsolin julkaistavan jossain vaiheessa tätä vuotta.

.

Marvel Cosmic Invasion räjäyttää käyntiin galaksiseikkailun Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel Cosmic Invasion räjäyttää käyntiin galaksiseikkailun

Marvel-fanit, huomio! Uusi toimintapeli Marvel Cosmic Invasion on nyt saatavilla, ja se vie pelaajat suoraan galaksin tuhoavien uhkien keskelle. Tribute Gamesin kehittämä 2D beat ’em up -peli tarjoaa taistelua ikonisten Marvel-hahmojen, kuten Iron Manin, Wolverinen ja Spider-Manin, kanssa.

Pelaajat pääsevät kohtaamaan niin sankarit kuin konnatkin erilaisissa tutuissa lokaatioissa, kun Annihilation Wave -uhka vyöryy kohti galaksia. Taistelu on nopeaa, näyttävää ja täynnä supersankarihenkistä kaaosta.

Peli on julkaistu laajalti: sitä voi pelata PlayStation 4:llä ja 5:llä, Xbox Series X|S:llä, Nintendo Switchillä ja Switch 2:lla sekä PC:llä Steamin kautta. Marvelin maailmaan sukeltaminen ei ole koskaan ollut näin helppoa tai näin villiä.

Jos olet aina haaveillut taistelevasi sivuttain Iron Manin rinnalla tai kiskaisevasi Wolverinen kynnet esiin roistoja vastaan, nyt siihen on täydellinen tilaisuus. Galaksi odottaa, ja se ei aio antaa armoa!

Ei itkeä saa, eikä meluta saa, Terminator voi tulla ikkunan taa – Joulukuun odotetuimmat pelit Kommentit pois päältä artikkelissa Ei itkeä saa, eikä meluta saa, Terminator voi tulla ikkunan taa – Joulukuun odotetuimmat pelit

Joulukuu on saapuva luoksemme ja tuolloin kauppojen valikoimiin ilmestyy mitä mielenkiintoisempia pelejä. Ohessa meidän valintamme kuukauden kiinnostavimmiksi tapauksiksi:

Marvel Cosmic Invasion (PS4, PS5, PC, Xbox one, Xbox Series X/S, Switch, Switch 2)

Julkaisu: 1. Joulukuuta

Marvel Cosmic Invasion on arcade-tyylinen beat ’em up ‒peli, jossa Marvelin sankarit yhdistävät voimansa torjuakseen Annihilusin suuren kosmisen invaasion.

Metroid Prime 4: Beyond (Switch, Switch 2)

Julkaisu: 4. Joulukuuta

Metroid Prime 4: Beyond on odotettu toimintaseikkailupeli, jossa pelaaja ohjaa ikonista palkkionmetsästäjää Samus Arania.

Let It Die: Inferno (PC, PS5)

Julkaisu: 3. Joulukuuta

Let It Die: Inferno on roguelite‑henkinen selviytymispeli, jossa pelaajat sukeltavat tuhoisaan “Hell Gateen” – valtavaan kuiluun, joka avautui maapallon järistysten seurauksena.

Routine (PC, Xbox One, Xbox Series X/S)

Julkaisu: 4. Joulukuuta

Routine on ensimmäisen persoonan sci-fi‑kauhupeli, jossa pelaaja tutkii hylättyä kuutukiasemaa.

Code Violet (PS5)

Julkaisu: 12. Joulukuuta

Code Violet on jännittävä kolmannen persoonan toimintakauhupeli, jossa pelaaja astuu Violet Sinclairin saappaisiin.

Cloudheim (PC)

Julkaisu: 4. Joulukuuta

Cloudheim on 1–4 pelaajan yhteispeli‑toiminta‑RPG, jossa yhdistyvät räjähdysherkkä fysiikkapohjainen taistelu, resurssien keruu ja rakentelu

Sleep Awake (PC, PS5. Xbox Series)

Julkaisu: 2. Joulukuuta

Sleep Awake on psykedeelinen ensimmäisen persoonan kauhupeli, jossa pelaaja astuu Katjan rooliin.

Yakuza 0: Director’s Cut (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisu: 8. Joulukuuta

Yakuza 0: Director’s Cut on täydennetty ja paranneltu versio Yakuza‑sarjan alkuperäisestä esiosasta.

Terminator 2D: No Fate (PC, PS5, PS4, Switch, Xbox Series, Xbox One)

Julkaisu: 12. Joulukuuta

Terminator 2D: No Fate on retrohenkinen 2D-toimintapeli, joka tuo elokuvan Terminator 2: Judgment Day -kohtaukset eloon pikselitaiteen ja arcade-tyylisen pelattavuuden kautta.

Octopath Traveler 0 (Switch, PC, PS5, PS4, Android, Xbox Series X/S)

Julkaisu: 4. Joulukuuta

Octopath Traveler 0 on HD‑2D-roolipeli, joka toimii esiosana suositulle Octopath Traveler ‒sarjalle.