Nintendo Switch 2:sta ilmoilla jälleen mielenkiintoisia dokumentteja Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2:sta ilmoilla jälleen mielenkiintoisia dokumentteja

Nintendolta on saapumassa tänä vuonna uusi pelikonsoli, jonka virallinen nimi on vahvistettu :ksi. Vaikka on jo virallisesti ilmoittanut konsolista, monia yksityiskohtia on vielä pimennossa. Uusien FCC:n (Federal Communication Commission) dokumenttien mukaan konsoli tulee tukemaan NFC-teknologiaa, mikä viittaa siihen, että Amiibo-figuureiden tuki jatkuu myös uudessa laitteessa.

Dokumenteista selviää, että NFC-ominaisuus sijaitsee oikeassa Joy-Con-ohjaimessa, aivan kuten alkuperäisessäkin -konsolissa. Näyttää siltä, että Nintendo jatkaa samaa käytäntöä, jossa pelaajat voivat helposti hyödyntää langattomia NFC-figuureja pelisisällön avaamiseen.

FCC-dokumenteissa Nintendo on merkitty koodilla BEE-001, jossa ”BEE” on Nintendon käyttämä merkintä Switch 2 -tuoteperheelle. Koodissa ”001” viittaa pääkonsoliin, ”014” oikeaan Joy-Con-ohjaimeen ja ”012” vasempaan ohjaimeen. Nintendo on noudattanut tätä koodausjärjestelmää vuosikymmeniä: ”DMG” oli alkuperäinen Game Boy, ”DOL” GameCube, ”RVL” Wii ja ”HAC” alkuperäinen Nintendo Switch.

Dokumenteista selviää myös, että Nintendo Switch 2:ta voidaan ladata sekä pohjassa että uudessa yläosassa sijaitsevista USB-C-porteista. Nintendo oli jo aiemmin vahvistanut, että konsoli saa ylimääräisen USB-C-portin yläosaan, mutta tämä on ensimmäinen vahvistus siitä, että molempia portteja voidaan käyttää lataamiseen.

Wi-Fi-yhteyksien osalta Switch 2 tarjoaa päivityksen alkuperäiseen verrattuna. Konsoli tukee Wi-Fi 6 (802.11ax) -verkkoja jopa 80 MHz:n kaistanleveydellä, kun alkuperäinen Switch tuki Wi-Fi 5 (802.11ac) -verkkoja. Dokumenttien perusteella konsoli ei kuitenkaan tue Wi-Fi 7:ää tai Wi-Fi 6E:tä, eikä siinä ole tukea nopeammalle 6 GHz:n taajuusalueelle, vaan ainoastaan 2,4 GHz:n ja 5 GHz:n verkoille.

FCC:n dokumenteissa olevat kaaviot näyttävät konsolia testattavan sekä kiinnitetyillä että irroitetuilla ohjaimilla ja sekä telakan kanssa että ilman sitä, mikä vahvistaa, että kyseessä on todella uusi Switch-konsoli.

Dokumenteista ei kuitenkaan selviä, onko Nintendo Switch 2:ssa nopeampi latausnopeus tai enemmän tehoa telakassa ollessaan. Alkuperäinen Switch toimitettiin epätavallisella verkkolaitteella, joka latasi jopa 15 voltin ja 2,6 ampeerin teholla. FCC-dokumentit osoittavat, että Switch 2:n enimmäisjännite on edelleen 15 volttia, mutta niissä mainitaan myös verkkolaite, joka lataa jopa 20 voltilla.

Nintendo ei ole vielä paljastanut Switch 2:n tarkkaa julkaisupäivää, mutta yhtiö on vahvistanut konsolin julkaistavan jossain vaiheessa tätä vuotta.

.

007 First Light saa ilmaista lisäsisältöä tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light saa ilmaista lisäsisältöä tällä viikolla

James Bondin uusin peliseikkailu saa uutta pelattavaa jo tällä viikolla. on vahvistanut, että 007 First Lightiin julkaistaan torstaina 2. lokakuuta ilmainen DLC. Sen tarkkaa sisältöä kehittäjä ei kuitenkaan ole vielä paljastanut.

Todennäköisin veikkaus on pitkään odotettu -päivitys. Kyseinen sisältö on ollut vihjailtuna pelin päävalikossa jo julkaisusta lähtien. Aiemmin kerrottujen tietojen perusteella mukana pitäisi olla uusi TacSim-tehtävä, jossa pääsee kurvailemaan Aston Martin Valhallalla. Auto nähdään myös pelin loppupuolella näyttävässä toimintakohtauksessa.

On kuitenkin mahdollista, että torstain päivitys sisältää enemmänkin. IO Interactiven aiemmin julkaisemalla sisältösuunnitelmalla luvattiin peliin muun muassa New Game+ -tila, uusia vempaimia sekä uusia tehtäviä ja muuta pelattavaa. Kehittäjä ei ole vielä vahvistanut, mitkä näistä ovat mukana tällä viikolla julkaistavassa ilmaisessa päivityksessä.

Myöhemmin 007 First Lightiin on luvassa myös varsinainen tarinalaajennus, joka keskittyy Lenny Kravitzin esittämään Bawamaan, merirosvokuninkaaseen. Sen julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu, ja kyseessä odotetaan olevan maksullinen lisäosa.

Lisäsisällön lisäksi IO Interactive työstää edelleen pelin -versiota. Julkaisu siirtyi hiljattain vuoteen 2027, jotta pelin tekninen toteutus saadaan viimeisteltyä. Alkuperäinen on kuitenkin menestynyt hyvin, sillä peliä myytiin peräti neljä miljoonaa kappaletta ensimmäisen kolmen kuukauden aikana. Bondilla näyttää siis olevan vielä useampi tehtävä suorittamatta.

Diablo 4 ei ole katoamassa Diablo 5:n tieltä: Blizzard lupaa jatkaa pelin tukemista Kommentit pois päältä artikkelissa Diablo 4 ei ole katoamassa Diablo 5:n tieltä: Blizzard lupaa jatkaa pelin tukemista

5 tuore julkistus sai osan pelaajista pohtimaan, kuinka pitkä elämä pelillä enää on edessään. Blizzardin viesti huolestuneille pelaajille on kuitenkin varsin suoraviivainen: Diablo 4 tuki ei ole päättymässä julkaisuun.

Diablo 4 peliohjaaja Brent Gibson kertoi, että pelin kausia ja sisältöä aiotaan tehdä niin kauan kuin pelaajakunta pysyy mukana. Gibson vertasi tilannetta junaan, joka ei ole pysähtymässä. Hänen mukaansa Diablo-sarjassa on nykyään kyse enemmän kokonaisesta universumista kuin yksittäisistä peleistä.

aikoo jatkaa myös vanhempien Diablo-pelien tukemista. Gibson nosti esimerkiksi ja , joita pelataan edelleen. Hänen mukaansa niin kauan kuin pelaajat palaavat peleihin, kehittäjillä on syy tehdä niihin lisää sisältöä. Diablo 4 tapauksessa tukea on siis tarkoitus jatkaa myös Diablo 5 julkaisun jälkeen.

Diablo 4 tulevaisuudessa riittää muutenkin tekemistä. Peliin on tulossa Amazon-luokka vuoden 2027 ensimmäisellä puoliskolla, ja 2 -versio on myös työn alla. Diablo 5 julkaisuun on puolestaan vielä noin kolme vuotta, joten Blizzardilla on runsaasti aikaa kasvattaa Diablo 4 sisältömäärää ennen uuden pelin saapumista.

Myös Diablo 5 ohjaaja Joe Shely vakuuttaa, että Diablo 4:ää tuetaan edelleen täysillä. Blizzardilla on erilliset tiimit Diablo 4 ja Diablo 5, mutta tiimit tekevät myös yhteistyötä keskenään. Eli vaikka Diablo 5 on jo matkalla, Diablo 4 pelaajien ei tarvitse vielä pakata tavaroitaan ja lähteä Sanctuarysta. Juna jatkaa matkaansa.