Nintendo Switch 2:sta ilmoilla jälleen mielenkiintoisia dokumentteja Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2:sta ilmoilla jälleen mielenkiintoisia dokumentteja

Nintendolta on saapumassa tänä vuonna uusi pelikonsoli, jonka virallinen nimi on vahvistettu Nintendo Switch 2:ksi. Vaikka Nintendo on jo virallisesti ilmoittanut konsolista, monia yksityiskohtia on vielä pimennossa. Uusien FCC:n (Federal Communication Commission) dokumenttien mukaan konsoli tulee tukemaan NFC-teknologiaa, mikä viittaa siihen, että Amiibo-figuureiden tuki jatkuu myös uudessa laitteessa.

Dokumenteista selviää, että NFC-ominaisuus sijaitsee oikeassa Joy-Con-ohjaimessa, aivan kuten alkuperäisessäkin Switch-konsolissa. Näyttää siltä, että Nintendo jatkaa samaa käytäntöä, jossa pelaajat voivat helposti hyödyntää langattomia NFC-figuureja pelisisällön avaamiseen.

FCC-dokumenteissa Nintendo Switch 2 on merkitty koodilla BEE-001, jossa ”BEE” on Nintendon käyttämä merkintä Switch 2 -tuoteperheelle. Koodissa ”001” viittaa pääkonsoliin, ”014” oikeaan Joy-Con-ohjaimeen ja ”012” vasempaan ohjaimeen. Nintendo on noudattanut tätä koodausjärjestelmää vuosikymmeniä: ”DMG” oli alkuperäinen Game Boy, ”DOL” GameCube, ”RVL” Wii ja ”HAC” alkuperäinen Nintendo Switch.

Dokumenteista selviää myös, että Nintendo Switch 2:ta voidaan ladata sekä pohjassa että uudessa yläosassa sijaitsevista USB-C-porteista. Nintendo oli jo aiemmin vahvistanut, että konsoli saa ylimääräisen USB-C-portin yläosaan, mutta tämä on ensimmäinen vahvistus siitä, että molempia portteja voidaan käyttää lataamiseen.

Wi-Fi-yhteyksien osalta Switch 2 tarjoaa päivityksen alkuperäiseen verrattuna. Konsoli tukee Wi-Fi 6 (802.11ax) -verkkoja jopa 80 MHz:n kaistanleveydellä, kun alkuperäinen Switch tuki Wi-Fi 5 (802.11ac) -verkkoja. Dokumenttien perusteella konsoli ei kuitenkaan tue Wi-Fi 7:ää tai Wi-Fi 6E:tä, eikä siinä ole tukea nopeammalle 6 GHz:n taajuusalueelle, vaan ainoastaan 2,4 GHz:n ja 5 GHz:n verkoille.

FCC:n dokumenteissa olevat kaaviot näyttävät konsolia testattavan sekä kiinnitetyillä että irroitetuilla ohjaimilla ja sekä telakan kanssa että ilman sitä, mikä vahvistaa, että kyseessä on todella uusi Switch-konsoli.

Dokumenteista ei kuitenkaan selviä, onko Nintendo Switch 2:ssa nopeampi latausnopeus tai enemmän tehoa telakassa ollessaan. Alkuperäinen Switch toimitettiin epätavallisella verkkolaitteella, joka latasi jopa 15 voltin ja 2,6 ampeerin teholla. FCC-dokumentit osoittavat, että Switch 2:n enimmäisjännite on edelleen 15 volttia, mutta niissä mainitaan myös verkkolaite, joka lataa jopa 20 voltilla.

Nintendo ei ole vielä paljastanut Switch 2:n tarkkaa julkaisupäivää, mutta yhtiö on vahvistanut konsolin julkaistavan jossain vaiheessa tätä vuotta.

.

Resident Evil Requiem lupaa valinnanvapautta ja Raccoon Cityn paluun Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem lupaa valinnanvapautta ja Raccoon Cityn paluun

Resident Evil -faneille luvassa on jännittäviä uutisia, kun Resident Evil Requiem valmistautuu julkaisuun 27. helmikuuta 2026. Tuottaja Masato Kumazawa paljasti tuoreessa haastattelussa, että peli ei tarjoa yleisölle demo-versiota, mutta sen sijaan luvassa on täysipainoinen kauhuelämys eri näkökulmilla. Pelaajat voivat itse valita ensimmäisen tai kolmannen persoonan näkymän. Ensimmäinen syvennyttää kauhua, jälkimmäinen helpottaa pelkoa ja näyttää hahmon tunteet paremmin.

Kumazawa tyrmäsi myös viimeaikaiset huhut Leon S. Kennedyn roolista, joita hän kutsui valeuutisiksi. Sen sijaan pelin päähenkilö on Grace Ashcroft, joka tuo mukanaan uudenlaista haavoittuvuutta ja jännitystä verrattuna sarjan aiempiin hahmoihin kuten Claire Redfieldiin.

Raccoon City palaa peliin suurella tavalla, mutta pelaajilta ei vaadita aiempien Outbreak-pelien tuntemusta. Kumazawa korosti, että sekä uudet että kokeneet fanit voivat nauttia tarinasta samalla tavalla. Alyssa Ashcroftin tarina toimii lähtökohtana, mutta pelaajat pääsevät sukeltamaan kaupungin historian syvyyksiin uusilla tavoilla.

Requiem juhlistaa myös Resident Evilin 30-vuotista historiaa, mutta samalla lupaillaan modernia ja laadukasta pelikokemusta ilman aiempien demojen kaltaista maistiaisversiota. Tämä on Capcomin panostus sarjan klassiseen kauhuun yhdistettynä pelaajan valinnanvapauteen ja uudistettuun näkökulmaan.

Peli julkaistaan Windows PC:lle, Xbox Series X/S:lle, PS5:lle ja Switch 2:lle, joten kaikille alustoille on luvassa oma täysi kokemus kauhuelämyksestä.

Zeldan ja Linkin elokuvaseikkailu alkaa – ensimmäiset viralliset kuvat julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa Zeldan ja Linkin elokuvaseikkailu alkaa – ensimmäiset viralliset kuvat julkaistu

The Legend of Zelda: Ocarina of Time x Unreal 5

Nintendo on vihdoin julkaissut ensimmäiset viralliset kuvat tulevasta The Legend of Zelda -näytelmäelokuvasta, ja fanit voivat nyt lakata tuijottamasta huonolaatuisia vuotokuvia kuin Deku Scrubeja ikkunan takana. Kuvat löytyivät Nintendo Today -sovelluksesta, ja niissä nähdään Bo Bragason Zeldana sekä Benjamin Evan Ainsworth Linkinä täysin valmiissa seikkailuvarustuksessa. Tämä vahvistaa samalla sen, että kuvaukset ovat virallisesti käynnissä.

Zeldan tyyli muistuttaa Breath of the Wild -pelin asua sinisine kaapuineen, kun taas Link näyttää saaneen inspiraationsa Twilight Princess -pelistä tummanvihreällä tunikallaan. Huhujen mukaan Succession-sarjasta tuttu Dichen Lachman saattaisi esittää Impaa, mutta Nintendo ei ole tätä vahvistanut. Gerudo-laakson juorut ovat siis toistaiseksi jäähyllä.

Elokuvaa ohjaa Wes Ball ja käsikirjoituksesta vastaa Jurassic World -elokuvien kirjoittaja Derek Connolly. Tuottajana toimii Shigeru Miyamoto, joten projektia ei ainakaan tehdä vasaralla Goronin vuorilla. Julkaisupäivä on merkitty kalenteriin 7. toukokuuta 2027, ja Nintendo vihjasi suunnittelevansa lisää videopelielokuvia lähivuosille.