Nintendo Switch ohitti PlayStation 2:n Yhdysvaltojen myyntilistoilla Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch ohitti PlayStation 2:n Yhdysvaltojen myyntilistoilla

Nintendo Switch

Nintendo Switch on ohittanut :n ja noussut Yhdysvaltojen toiseksi myydyimmäksi pelialustaksi. Ykkössijalla on edelleen .

Switchin myynti on kuitenkin hidastunut. Marraskuussa se oli myyntilistoilla vasta toisena :n jälkeen. Pelien myynti kokonaisuudessaan on myös laskenut verrattuna viime vuoteen.

oli marraskuun myydyin peli, mutta vuoden tähän mennessä myydyin peli on . Myös ja debytoivat marraskuun myyntilistoilla.

Nintendo kyselee pelaajilta mielipidettä uudesta peliformaatista Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo kyselee pelaajilta mielipidettä uudesta peliformaatista

Super Nintendo World

haluaa tietää, mitä mieltä fanit ovat sen uudesta ja kiistanalaisesta peliformaatista, niin sanotuista Game-Key-korteista. Äskettäin julkaistussa kyselyssä yhtiö kartoittaa, suosivatko pelaajat fyysisiä vai digitaalisia pelejä ja miksi. Tavoitteena on ymmärtää kuluttajien tottumuksia erityisesti Switch 2 -konsolin aikakaudella.

Game-Key-kortit eivät ole aivan perinteisiä pelikasetteja. Ne toimivat käytännössä avaimina, kortti pitää olla konsolissa, jotta peli toimii, mutta varsinainen peli täytyy ladata netistä erikseen. Kortti ei kuitenkaan ole sidottu tiettyyn laitteeseen, joten sen voi myydä edelleen, ainakin teoriassa.

Monet pelaajat ovat närkästyneet siitä, että fyysinen kortti ei enää takaa pysyvää pelin omistusta. Kun Nintendo lopetti :n ja 3DS:n digikaupat, pelaajat menettivät pääsyn ostamiinsa peleihin ja nyt pelätään, että sama voi toistua. Fyysinen peli ei enää tarkoita offline-vapautta, vaan riippuvuutta Nintendon palvelimista.

Kilpaileva julkaisija on ilmoittanut, että heidän pelinsä tulevat jatkossakin sisältämään kokonaiset pelit fyysisillä korteilla, tosin pieniä poikkeuksia saattaa tulla. Pelaajayhteisö odottaa nyt, kuunteleeko Nintendo palautetta vai jatkaako se Game-Key-linjalla.

Vastausaikaa kyselyyn ei ole rajattu.

Sony julkaisee ensimmäisen langattoman tappeluohjaimensa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony julkaisee ensimmäisen langattoman tappeluohjaimensa

on virallisesti hypännyt mukaan tappelupelien ohjainkehitykseen. Sonyn ensimmäinen täysin oma, langaton arcade-tikku sai nyt virallisen nimen, . Ohjain paljastettiin juuri sopivasti ennen vuoden suurinta taistelupelitapahtumaa, Evo 2025 -turnausta Las Vegasissa.

FlexStrike toimii sekä :llä että :llä, ja sen voi liittää joko USB-C-kaapelilla tai langattomasti PlayStation Linkin kautta, eli erittäin matalalla viiveellä, joka kelpaa jopa turnaustasolle. Ohjaimessa on mekaaniset painikkeet, vaihdettavat suuntakiekot (neliö, ympyrä ja oktaani) sekä sisäänrakennettu akku. Mukana tulee myös kuljetuslaukku, joten tämä tikku ei jää vain olohuoneeseen.

Erikoisuutena FlexStrike mahdollistaa jopa kahden ohjaimen liittämisen yhdellä USB-sovittimella – erinomainen ratkaisu kaverimatsien ystäville. Lisäksi samalla adapterilla voi käyttää myös langattomia PlayStation-kuulokkeita, joten huuto ei jää kuulematta matsin tiimellyksessä.

Ohjain sisältää samat painikkeet kuin PS5:n DualSense (paitsi mykistyspainikkeen) ja tarjoaa myös kosketuslevyn sekä mahdollisuuden lukita painikkeet matsin ajaksi, ei enää vahinkoskumppauksia kesken finaalin.

FlexStrike saapuu markkinoille vuoden 2026 aikana, mutta kiinnostuneet voivat jo nyt vilkaista ennakkokappaletta Evo 2025 -tapahtumassa. Hinta ei ole vielä tiedossa, mutta tämä tikku ei todennäköisesti ole se edullisin mättöväline, eikä sen tarvitsekaan olla. Tässä on vakavasti otettava haastaja fight stick -markkinoille.