Nintendo Switch on nyt kaikkien aikojen kuudenneksi myydyin konsoli Japanissa Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch on nyt kaikkien aikojen kuudenneksi myydyin konsoli Japanissa

Nintendo Switch

Switch -konsolista on tullut Nintendon myydyimpiä konsoleita Japanissa. Switch on ohittanut myyntiluvuissa legendaarisia laitteita, kuten Playstation 1 sekä Game Boy Advanced. Switch on ollut Nintendolle todellinen jättimenestys viimeisten vuosien aikana. Edeltäjiinsä verrattuna konsoli on onnistunut kilpailemaan Sonyn ja Microsoftin konsoleiden kanssa, sillä Switch kattoi noin 87 prosenttia Japanin myydyistä konsoleista vuonna 2020. Switch on myynyt Japanissa kokonaisuudessaan 19 miljoonaa konsolia.

Luultavasti konsoli nousee pian listoilla taas yhden sijan ylemmäs, sillä listan sijalla viisi istuva PSP on myynyt noin 300 000 kappaletta enemmän kuin Switch. Nykyisellä tahdilla Nintendon konsoli nousee viidennelle sijalle vielä ennen heinäkuuta. Kärkipaikalle laitteella on vielä pitkä matka tosin listan kaikki kolme myydyintä konsolia kuuluvat Nintendolle. DS -käsikonsoli on myynyt Japanissa huimat 32 miljoonaa kappaletta. Nintendon konsolilla menee tällä hetkellä todella hyvin myös maailmanlaajuisesti. Esimerkiksi Yhdysvaltojen puolella vuosi 2020 oli konsolille menestyksekäs, mutta vuonna 2021 PS5 ja Xbox Series X/S -konsolit kiipeävät luvuissa ohitse viimeistään, kun laitteiden saatavuuteen saadaan parannuksia. Nähtäväksi jääkin milloin Nintendo julkaisee Pro -version suositusta konsolistaan.

Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle? Kommentit pois päältä artikkelissa Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle?

Sonyn viimeaikaiset viestit ovat herättäneet huolta -pelaajien keskuudessa. Yhtiön kerrotaan harkitsevan muutosta strategiaansa, jossa -yksinoikeuspelejä on tuotu myöhemmin PC:lle. Päätös voisi kuitenkin vaikuttaa paljon laajemmin kuin vain tietokonepelaajiin, erityisesti Kiinassa.

Analytiikkayhtiö Alinea Insightsin mukaan peräti 42 prosenttia -pelin PC-myynnistä tuli Kiinasta, joka oli pelin suurin markkina-alue Steamissa. Myös on menestynyt erityisen hyvin kiinalaisten pelaajien keskuudessa. Tämä ei ole yllättävää, sillä konsolipelaaminen ei ole koskaan saavuttanut Kiinassa samanlaista suosiota kuin PC- ja mobiilipelaaminen osittain maan tiukkojen tuontirajoitusten vuoksi.

Jos vähentäisi PC-julkaisujaan ja yrittäisi houkutella pelaajia ostamaan -konsolin pelatakseen tulevia hittipelejä, se voisi samalla menettää miljoonia potentiaalisia asiakkaita Kiinassa. Steamissa yksinkertaistettu kiina on toiseksi käytetyin kieli englannin jälkeen, mikä kertoo markkinan valtavasta koosta.

Mielenkiintoista kyllä, PC-julkaisut eivät näyttäisi syövän PlayStation-version myyntiä. Alinean mukaan Death Stranding 2 saavutti parhaat kahden viikon myyntilukunsa PlayStationilla juuri PC-julkaisun jälkeen. Samankaltainen ilmiö nähtiin myös Stellar Bladen kohdalla, jonka -myynti kasvoi samaan aikaan PC-version julkaisun kanssa.

Tämä saattaa olla merkittävä viesti Sonylle. Vaikka PC-julkaisut eivät välttämättä saa kaikkia ostamaan PlayStationia, ne näyttävät kasvattavan pelien näkyvyyttä ja tavoittavan valtavia yleisöjä erityisesti Kiinassa. Jos Sony todella perääntyy PC-strategiastaan, se ei ehkä menetä vain tietokonepelaajia, vaan myös yhden maailman tärkeimmistä pelimarkkinoista.

Huhut pitivät paikkansa: Nintendo paljasti virallisesti täysiverisen Zelda: Ocarina of Time -remaken Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut pitivät paikkansa: Nintendo paljasti virallisesti täysiverisen Zelda: Ocarina of Time -remaken

The Legend of Zelda: Ocarina of Time x Unreal 5

Pitkään velloneet ja hartaat fanihuhut ovat vihdoin osoittautuneet todeksi: pelijätti on virallisesti ilmoittanut kehittävänsä täysiveristä, modernia uusintaversiota (remake) legendaarisesta -mestariteoksestaan.

​Realistisempi graafinen ilme Switch 2 -konsolille

​Uusi The Legend of Zelda: Ocarina of Time on suuntaamassa suoraan Nintendon odotetulle seuraavan sukupolven Nintendo 2 -konsolille. Pelin on määrä ilmestyä myyntiin jo kuluvan vuoden 2026 aikana.

​Nintendo Directissä näytetyn lyhyen teaser-trailerin perusteella uusintaversio ottaa merkittävän pesäeron sarjan viimeisimpiin hittipeleihin. Siinä missä Breath of the Wild ja Tears of the Kingdom luottivat satumaiseen ja maalaukselliseen cel-shading-tyyliin ja Link’s Awakening lelumaisen söpöön dioraamamaailmaan, uusi Ocarina of Time luottaa huomattavasti realistisempaan, astetta synkempään ja graafisesti vaikuttavampaan visuaaliseen ilmeeseen.

​Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun alun perin vuonna 1998 Nintendo 64 -konsolille ilmestynyt klassikko julkaistaan uudelleen – moni muistaa yhä käsikonsolille tehdyn Ocarina of Time 3D -version. Tällä kertaa kyseessä on kuitenkin alusta asti uusiksi rakennettu massiivinen graafinen ja pelimekaaninen päivitys, joka ottaa kaiken tehon irti Nintendon uudesta raudasta.

​Lisää paljastuksia odotettavissa Zeldan 40-vuotisjuhlalähetyksessä

​Vaikka Nintendo vahvisti pelin ilmestyvän vielä tämän vuoden puolella, tarkkaa julkaisupäivää ei Direct-lähetyksessä paljastettu. Traileri pidettiin tarkoituksella hyvin lyhyenä ja arvoituksellisena, sillä siinä näytettiin vain nopea, vilaukselta ohitettu kuva itse päähenkilö Linkistä.

​Alan asiantuntijat uskovatkin, että Nintendo säästää varsinaista pelikuvaa ja suurempia paljastuksia tulevaan The Legend of Zelda -pelisarjan 40-vuotisjuhlastriimiinsä. Tuossa lähetyksessä fanit tulevat suurella todennäköisyydellä saamaan huomattavasti syvemmän katsauksen siihen, miltä Hyrule ja sen ikoniset temppelit näyttävät modernilla huippuraudalla.