Nintendo tuo lisää SNES-klassikoita Switch Onlineen – kolme uutta peliä saatavilla Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo tuo lisää SNES-klassikoita Switch Onlineen – kolme uutta peliä saatavilla

Nintendo on jälleen laajentanut Switch Onlinen SNES-kirjastoa, ja lokakuun päivitys tuo kolme uutta klassikkopeliä pelaajien iloksi.

Ensimmäisenä Bubsy palaa ruudulle alkuperäisessä 1993 julkaistussa Super Nintendo -tasohyppelyssään. Sitten vuorossa on 1994/95 julkaistu SNK:n tappelupeli Fatal Fury Special, joka jatkaa tammikuussa julkaistun Fatal Fury 2:n linjaa.

Erityismaininnan saa Mario & Wario, jonka Game Freak kehitti Super Famicomille vuonna 1993. Tämä palapeli-tasohyppely on nyt ensimmäistä kertaa saatavilla Japanin ulkopuolella. Peli vaatii Joy-Con 2 -ohjaimen tai USB-hiiren Switchille, sillä pelimekaniikka perustuu hiiren liikkeisiin. Pelaajan tehtävänä on johtaa sokeaa Marioa Luigiin käyttämällä metsän keijun taikasauvaa luodakseen alustoja ja ohjatakseen hahmoa.

Päivitys tarjoaa siis sekä nostalgisia hetkiä että harvinaisempia helmiä, joita monet SNES-fanit eivät ole aiemmin päässeet kokeilemaan. Switch Online -tilaajille nämä klassikot ovat saatavilla suoraan konsolilla.

Rayman hyppää nykykonsoleille: 30-vuotisjuhlapainos listattu PS5:lle ja Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman hyppää nykykonsoleille: 30-vuotisjuhlapainos listattu PS5:lle ja Switchille

Rayman-sarja juhlii pyöreitä vuosia, ja nyt australialainen ikäluokitusviranomainen paljasti yllättävän uutisen, kun Rayman 30th Anniversary Edition oli listattu tulevaksi peliksi. Julkaisua odotetaan PS5:lle ja Nintendo Switchille, ja peli on saanut lapsiystävällisen “G”-luokituksen hyvin lievän väkivallan vuoksi. Kehittäjäksi ja julkaisijaksi on merkitty Atari, mikä herättää kysymyksiä Ubisoftin roolista projektissa.

Ubisoft on aiemmin kertonut, että Rayman on hyvissä käsissä. Merkkituottaja Loic Gounon lupasi viime vuonna faneille katsauksen sarjan 30-vuotiseen historiaan, mukaan lukien kulissien takaiset tarinat, haastattelut ja konseptikuvat. Samalla hän vihjasi, että uusi tiimi Montpellieristä ja Milanosta työskentelee Raymanin tulevaisuuden parissa.

Juhlapainos tuo takaisin sarjan värikkään tasohyppelymaailman, jossa hulvaton huumori ja seikkailu kohtaavat. Vaikka Ubisoft on viime aikoina perunut useita projekteja, kuten pitkään viivästyneen Prince of Persia: The Sands of Time Remaken, Rayman näyttää selviävän vahvana ja jatkaa hyppelyä uusien pelaajien iloksi.

Vaikka tarkkaa julkaisupäivää ja hintaa ei vielä tiedetä, fanit voivat odottaa klassisen Rayman-tyylisen kokemuksen saapuvan kauppoihin ensi vuonna, noin 60–70 euron hintaluokassa. Tämä juhlapainos saattaa myös vihjata tulevasta Rayman Legends -remakesta.

Super Mario Bros. Wonder saapuu Switch 2:lle maaliskuussa – Nintendo paljasti nyt uusia lisätietoja Kommentit pois päältä artikkelissa Super Mario Bros. Wonder saapuu Switch 2:lle maaliskuussa – Nintendo paljasti nyt uusia lisätietoja

Flower Kingdomissa tapahtuu taas: Super Mario Bros. Wonder – Nintendo Switch 2 Edition + Meetup in Bellabel Park julkaistaan 26. maaliskuuta Nintendo Switch 2:lle. Uusi versio tuo mukanaan täysin uuden alueen, runsaasti moninpeliä ja nipun parannuksia, jotka on tehty nimenomaan uutta konsolia silmällä pitäen.

Uusi Bellabel Park toimii kokoontumispaikkana yhteistyölle ja kisailulle. Tarjolla on sekä co-op- että kilpailullisia pelimuotoja, joissa kerätään kolikoita, ammutaan kuplia ja yritetään pysyä hengissä pidempään kuin kaverit. Paikallisessa moninpelissä jopa neljä pelaajaa voi pelata samalla konsolilla, ja GameShare-toiminnon ansiosta yksi pelin omistaja voi jakaa kokemuksen muille. Verkossa ja langattomasti mukaan voi liittyä jopa 12 pelaajaa.

Mukana on myös uutta yksinpelisisältöä. Toad Brigade Training Camp tarjoaa haasteita Wonderin kentissä, Assist Mode helpottaa uusien pelaajien elämää, ja Flower Kingdom saa uusia vieraita: Rosalina tekee ensiesiintymisensä pelissä, ja Luma auttaa moninpelissä vahingoittumattomana tukihahmona. Tasapainon vuoksi myös Koopalingsit palaavat keppostelemaan ja levittämään kaaosta ympäri valtakuntaa.

Jos omistat jo Super Mario Bros. Wonderin ja Nintendo Switch 2 -konsolin, uuteen sisältöön pääsee käsiksi erillisellä Upgrade Pack -päivityksellä, jonka ennakkotilaukset ovat jo alkaneet. Julkaisun yhteydessä myyntiin tulee myös kolme uutta amiiboa: Elephant Mario, Poplin & Prince Florian sekä Captain Toad & Talking Flower.