Nintendo tuo takaisin klassisen Game & Watch -käsikonsolin Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo tuo takaisin klassisen Game & Watch -käsikonsolin

Nintendo Super Mario Game & Watch

Nintendo on tuomassa 80-luvun ikonisen Game & Watch -konsolin takaisin osana Super Mario Bros. sarjan 35-vuotista juhlaa.

Päivitetyssä Super Mario Game & Watch -konsolissa on luonnollisesti moderni LCD-näyttö ja ladattava akku USB-liittimellä.

Konsolin mukana tulevat Super Marios Bros. ja Super Mario Bros.: The Lost Levels and Ball -pelit.

Käsikonsoli tulee myyntiin marraskuun 13. päivä ja hintaa sille kertyy 50 dollaria.

007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027

James Bondin uusi seikkailu joutuu odottamaan Switch 2 vielä hieman pidempään. on siirtänyt pelin julkaisua jo kolmannen kerran, ja uusi julkaisuaika on nyt maaliskuussa 2027.

IO Interactiven tekninen tuottaja Cristina Vega kertoi, että päätös oli lopulta pakon sanelema. Kehitystiimi on työskennellyt pelin parissa kovalla tahdilla jo pitkään, minkä lisäksi markkinointiin ja muihin julkaisun valmisteluihin liittyvät tekijät vaikuttivat aikatauluun. Viivästyksen tarkoituksena on varmistaa, että Switch 2 -versio on mahdollisimman viimeistelty.

Switch 2 -version kehitys on Vegan mukaan edennyt hyvin ja alkaa lähestyä loppusuoraa. Edessä on kuitenkin vielä suorituskyvyn hiomista ja muuta hienosäätöä. Tavoitteena on saada peli tuntumaan Switch 2 mahdollisimman lähellä -versiota.

Täysin samanlaista teknistä toteutusta ei kuitenkaan voida luvata. Switch 2 muistirajoitukset ja muu laitteisto pakottavat kehittäjät tekemään kompromisseja esimerkiksi kaukana näkyvien kohteiden yksityiskohdissa. Vegan mukaan tarkoituksena on kuitenkin säästää asioissa, jotka eivät juuri vaikuta pelaajan kokemukseen.

IO Interactiven -peli julkaistiin muille alustoille toukokuussa ja ylsi yhtiön mukaan neljän miljoonan myytyyn kappaleeseen kolmessa kuukaudessa. Switch 2 -pelaajat pääsevät siis Bondin matkaan vasta maaliskuussa 2027, jos tällä kertaa julkaisupäivä pysyy aikataulussa.

Xbox-kysely kartoittaa pelaajien kantaa Project Helix -konsolin fyysiseen asemaan Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox-kysely kartoittaa pelaajien kantaa Project Helix -konsolin fyysiseen asemaan

näyttää vielä pohtivan, pitäisikö seuraavan -konsolin tukea fyysisiä pelilevyjä. Xbox Insider Hub -sovelluksessa julkaistussa kyselyssä pelaajilta tiedustellaan, kuinka tärkeänä he pitävät levyiltä asentamista tulevassa, työnimellä ”Helix” tunnetussa konsolissa.

Kyselyssä ominaisuuksia voi arvioida vaihtoehdoilla ”Ei tarpeellinen”, ”Olisi kiva” ja ”Pakollinen”. Jälkimmäinen tarkoittaa käytännössä sitä, ettei pelaaja ostaisi konsolia ilman kyseistä ominaisuutta. Levyt eivät kuitenkaan ole kyselyn ainoa erikoisuus. Microsoft tiedustelee myös esimerkiksi pelitilanteen mukaan vaihtuvasta konsolivalaistuksesta sekä automaattisesta järjestelmästä, joka tallentaisi pelien parhaat hetket helposti jaettaviksi.

Kysely on mielenkiintoinen etenkin siksi, että Microsoft on viime vuosina vienyt Xboxia vahvasti kohti digitaalista pelaamista. Fyysisten pelien merkitys on Xboxilla muutenkin pienempi kuin PlayStationilla ja -koneilla, ja osa peleistä ei edes sisällä kaikkia tarvittavia tiedostoja levyllä. Lisäksi jotkin julkaisijat jättävät Xboxin fyysiset versiot kokonaan väliin.

Levyasema ei kuitenkaan välttämättä tarkoittaisi sitä, että kaikki tulevat pelit julkaistaisiin edelleen levyllä. Microsoft voisi tarjota esimerkiksi erillisen irrotettavan levyaseman tai käyttää asemaa lähinnä vanhempien, taaksepäin yhteensopivien Xbox-pelien pelaamiseen. Toistaiseksi Microsoft ei ole vahvistanut, millainen Helixin levytilanne tulee olemaan. Ainakin kyselyn perusteella levysoitin ei ole vielä saanut Xbox-tiimiltä lopullista lähtöpasseja.