Nintendo tuo takaisin klassisen Game & Watch -käsikonsolin Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo tuo takaisin klassisen Game & Watch -käsikonsolin

Nintendo Super Mario Game & Watch

on tuomassa 80-luvun ikonisen Game & Watch -konsolin takaisin osana Super Mario Bros. sarjan 35-vuotista juhlaa.

https://www.youtube.com/watch?v=z4QQ1FhwUQc

Päivitetyssä Super Mario Game & Watch -konsolissa on luonnollisesti moderni LCD-näyttö ja ladattava akku USB-liittimellä.

Konsolin mukana tulevat ja Super Mario Bros.: The Lost Levels and Ball -pelit.

Käsikonsoli tulee myyntiin marraskuun 13. päivä ja hintaa sille kertyy 50 dollaria.

Mario Kart Worldin valintaruudussa piilee salainen sävel Kommentit pois päältä artikkelissa Mario Kart Worldin valintaruudussa piilee salainen sävel

-fanit ovat jälleen löytäneet uuden piilotetun yllätyksen, eli niin kutsutun easter eggin, tuoreesta -pelistä. Tällä kertaa kyseessä on varsin ikoninen sävelmä, joka on hiipinyt vuosien varrella kymmeniin Nintendo-peleihin lähes huomaamatta – Totakan laulu on palannut.

Kyseinen kappale on pelisäveltäjä Kazumi Totakan käsialaa, ja se on tunnettu siitä, että se löytyy piilossa peleissä kuten , , . ja . Nyt se on bongattu myös Mario Kart Worldin hahmovalintaruudusta – eikä miten tahansa, vaan Yoshin hyräilemänä.

Temppu toimii näin: valitse Yoshi hahmolistasta ja jätä vihreä dinosaurus seisoskelemaan paikalleen. Hetken kuluttua se alkaa hyräillä tuttua sävelmää, aivan kuten :ssakin. Ensimmäisenä löydöstä raportoi -käyttäjä charizardtelephone, joka sattui jättämään ruudun päälle hetkeksi ja kuuli Yoshin hyräilyn.

Samaan aikaan Mario Kart World kiitää myyntitilastoissa. Japanissa peli on jo ohittanut alkuperäisen Switchin julkaisuhitin Zelda: Breath of the Wildin fyysiset myynnit, kiitos muun muassa -konsolin mukana tulevan pelipaketin.

Yoshin hyräily on pieni, mutta nostalginen kunnianosoitus Totakalle, jonka sävel elää edelleen Nintendo-pelien sielussa.

Nintendo julkaisee uuden Switch 2 -yksinoikeuspelin Drag x Driven vaatimattomaan 20 euron hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo julkaisee uuden Switch 2 -yksinoikeuspelin Drag x Driven vaatimattomaan 20 euron hintaan

on paljastanut uuden Switch 2 -yksinoikeuspelin julkaisupäivän, peli ilmestyy 14. elokuuta 2025 yksinoikeudella Nintendo eShopissa. Samalla yhtiö vahvisti hinnan: 19,99 dollaria eli noin 20 euroa. Fyysistä versiota ei ole tulossa, joten peli löytyy vain digitaalisena.

Drag x Drive ei ole aivan tavanomainen urheilupeli. Kyseessä on kolmen hengen koripallotyylinen moninpeli, jossa pelihahmot liikkuvat pyörätuoleilla ja ohjaus tapahtuu Joy-Con 2 -ohjainten avulla. Ohjaimet asetetaan mouse mode -tilaan, jolloin niillä simuloidaan pyörätuolin työntämistä, vauhdin lisäämistä ja temppujen suorittamista.

Vaikka peli maksaa tuplasti enemmän kuin Switch 2:n opastuspelinä toiminut Welcome Tour (joka maksoi vain 10 euroa), Nintendo ei ole tarjonnut Drag x Drivea konsolin mukana. Tämä onkin herättänyt pientä napinaa fanien keskuudessa, jotka olisivat toivoneet sen tulevan ilmaisena kylkiäisenä.

Julkaisupäivän myötä Switch 2:n pelikalenteri alkaa näyttää varsin lupaavalta loppuvuodelle. Heinäkuussa ilmestyvät ja , ja elokuun lopussa vuorossa on uusi versio Kirby and the Forgotten Landista. Näiden lisäksi odotetaan myös isompia julkaisuja, kuten ja .

Vaikka Drag x Drive kuulostaa hieman erikoiselta, se on juuri sitä oudon omaperäistä Nintendoa, jota moni fani rakastaa ja ehkä juuri siksi kannattaa pitää peli silmällä.