Nintendo vahvisti: Switch 2 tukee VRR-teknologiaa vain käsikonsolitilassa Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo vahvisti: Switch 2 tukee VRR-teknologiaa vain käsikonsolitilassa

Nintendo on tuonut selkeyttä Switch 2 -konsolin VRR-tukeen liittyvään hämmennykseen. Yhtiö ilmoitti virallisesti, että VRR (Variable Refresh Rate) toimii vain käsikäyttötilassa, eli konsolin omalla näytöllä. Telkkariin kytkettynä eli telakassa pelattaessa tukea ei ainakaan toistaiseksi ole tarjolla.

Aiemmin huhtikuussa VRR-mainintoja nähtiin lyhyesti Switch 2:n virallisilla sivuilla, mutta ne katosivat varsin nopeasti. Nyt Nintendo myöntää, että alkuperäinen tieto oli virheellinen. Yhtiö ei myöskään luvannut VRR-tukea televisiokäyttöön tulevaisuudessa, kommentoiden vain: Meillä ei ole aiheesta ilmoitettavaa.

Vaikka tieto voi olla pettymys niille, jotka toivoivat sulavampaa ruudunpäivitystä telkkaripelissä, tilanne voi vielä muuttua. Esimerkiksi Sony toi VRR-tuen PS5:lle vasta myöhemmässä ohjelmistopäivityksessä.

Samaan aikaan Nintendo on julkaissut listan Switch 2 -päivityksen saavista peleistä – mukana ovat mm. Pokémon Scarlet & Violet ja Super Mario 3D World + Bowser’s Fury. Yhtiö vakuuttaa myös, että uusia konsoleita riittää varmasti joulumarkkinoille asti.

Donkey Kong Bananza valittiin vuoden perhepeliksi – Nintendo otti kaksi voittoa TGA 2025 -gaalassa Kommentit pois päältä artikkelissa Donkey Kong Bananza valittiin vuoden perhepeliksi – Nintendo otti kaksi voittoa TGA 2025 -gaalassa

Nintendo juhli The Game Awards 2025 -gaalassa kahden oman pelinsä voittoa. Donkey Kong Bananza kruunattiin vuoden parhaaksi perhepeliksi, kun taas Mario Kart World kaasutti kotiin parhaan urheilu-/ajopelin palkinnon. Molemmat pelit ovat saatavilla yksinoikeudella Nintendo Switch 2:lle.

Donkey Kong Bananza tarjoilee massiivisen 3D-tasohyppelyseikkailun, jossa Donkey Kongin raakaa voimaa hyödynnetään maailman muokkaamiseen kirjaimellisesti maan sisältä käsin. Ympäristöä rikkova pelimekaniikka avaa uusia alueita, ja matkaa värittävät erilaiset Bananza-muodonmuutokset sekä yhteistyö nuoren Paulinen kanssa. Peli on laajentunut myös DK Island & Emerald Rush -DLC:llä, joka lisää aikahaasteita ja uusia tutkimusalueita.

Mario Kart World puolestaan vie ikonisen pelisarjan avoimeen maailmaan. Kilpailut kulkevat saumattomasti radalta toiselle, ja jopa 24 pelaajaa voi ottaa yhteen jättikisoissa. Uusi Knockout Tour -pelitila karsii hitaimmat jokaiselta tarkastuspisteeltä, kun taas Free Roam antaa pelaajien kruisailla vapaasti, etsiä salaisuuksia ja napata kuvia näyttävistä maisemista.

Gaalassa palkittiin myös useita Nintendon kumppanistudioiden pelejä, jotka ovat pelattavissa Switchillä ja Switch 2:lla. Mukana olivat muun muassa Hades II (paras toimintapeli), Final Fantasy Tactics – The Ivalice Chronicles (paras simulaatio-/strategiapeli) ja Hollow Knight: Silksong (paras toimintaseikkailupeli).

Illan aikana nähtiin myös useita uusia Switch 2 -paljastuksia. Vuodelle 2026 on tulossa muun muassa Orbitals, retro-/anime-henkinen kahden pelaajan intergalaktinen seikkailu; Capcomin uusi sci-fi-tarina PRAGMATA™; sosiaalinen kauhuhitti Phasmophobia; sekä värikäs kaksi­pelaajan tasohyppely Out of Words.

Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle

Assassin’s Creed -pelisarja tekee uuden tempun, Shadows-seikkailut ovat nyt saatavilla myös Nintendo Switch 2 -pelikonsolilla. Ubisoft on hyödyntänyt uuden konsolin ominaisuuksia, kuten kosketusnäyttöä, jolloin kartalla liikkuminen ja kohteiden valinta on aiempaa helpompaa ja sujuvampaa. Peli näyttää upealta ja pyörii sulavasti myös kannettavassa muodossa.

Switch 2 -versio sisältää alkuperäisen pelin kaikki päivitykset ja erikoistehtävät, mutta Claws of Awaji -laajennus julkaistaan konsolille vasta alkuvuodesta 2026. Peli on saatavilla sekä fyysisenä korttina että digitaalisesti Nintendo eShopista, ja Ubisoft Connect -palvelu mahdollistaa tallennusten jakamisen eri laitteiden välillä.

Shadows vie pelaajat 1500-luvun Japaniin, jossa shinobi Naoe ja legendojen samurai Yasuke kohtaavat historiallisia hahmoja valtataisteluiden keskellä. Avoin pelimaailma elää sään ja vuodenaikojen mukaan, tarjoten runsaasti tutkittavaa ja kauniita ympäristöjä.

Peli on julkaistu aiemmin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, PC:lle ja Macille, ja se löytyy myös Ubisoft+ -palvelusta. Ikäraja on PEGI 18. Assassin’s Creed Shadows jatkaa perinteistä tarinankerrontaa historiallisessa miljöössä, mutta nyt mukaan mahtuu myös napakalla kosketusnäytön ohjauksella varustettu taskuseikkailu.