Nintendon klassikko Final Fight ladattavissa ilmaiseksi PC:lleKommentit pois päältä artikkelissa Nintendon klassikko Final Fight ladattavissa ilmaiseksi PC:lle
Peli ilmestyi alunperin Super Nintendo -konsolille vuonna 1989 ja siinä Mad Gear Gang niminen jengi hallitsee Metro Cityn kaupunkia. Kolme kostonhimoista kansalaista aloittaa kuitenki taistelun pahuutta vastaan. Pelata voi joko yksin tai yhdessä kaverin kanssa.
Voit ladata Final Fight -pelin PC:lle ilmaiseksi täältä.
The Last of Us Day 2026 toi faneille uutta sisältöä, mutta ehkä hieman eri muodossa kuin moni odotti. Naughty Dog ei nimittäin paljastanut The Last of Us Part 3, vaan juhlapäivän suurin pelijulkistus on yhteistyö Ghost of Yōtein kanssa.
Lokakuun 1. päivästä alkaen Ghost of Yōtein Most Wanted -tilassa voi hankkia The Last of Us:ista inspiraationsa saaneen Clicker-haarniskan. Kun varuste on avattu, sitä voi käyttää myös pelin päätilassa sekä uudessa Echoes of Sekigahara -lisäsisällössä. Ainakin Clickerit saavat siis jatkaa elämäänsä, vaikka kolmatta The Last of Us -peliä ei vieläkään näy.
Juhlapäivän yhteydessä julkistettiin lisäksi Bloody Clicker -keräilyhahmo yhteistyössä Youtoozin kanssa sekä uusia The Last of Us -teemaisia avataria PlayStationille ja Steamille. PC-pelaajille ja PlayStation-käyttäjille on luvassa myös alennuksia sarjan peleistä. Kaupan päälle Naughty Dog julkaisi tunnin mittaisen metroaseman äänimaiseman, jos Cordyceps-maailman tunnelmaa on sattunut tulemaan ikävä.
Faneille tärkein kysymys jäi kuitenkin edelleen ilman vastausta. The Last of Us Part 3 ei ole vahvistettu, eikä Naughty Dog ole kertonut, että peli olisi edes parhaillaan kehityksessä. Viimeisin varsinainen pelijulkaisu oli The Last of Us Part 2 yli kuusi vuotta sitten, ja vuonna 2023 peruttu moninpeli sulki samalla yhden mahdollisen suunnan sarjan tulevaisuudelle.
Naughty Dogilla katse on tällä hetkellä vahvasti myös uuden Intergalactic: The Heretic Prophet -pelin suunnassa. Studio on luvannut kertoa siitä huomattavasti enemmän vuonna 2027. The Last of Us -fanit joutuvat siis vielä odottamaan, josko Naughty Dogilla olisi kolmannen osan suhteen jotain kerrottavaa. Toistaiseksi Clickerit ovat saaneet enemmän huomiota kuin Ellie.
Monster Hunter -sarja tekee uuden loikan puhelimille, kun Monster Hunter OutlandersjulkaistaaniOS– ja Android-laitteille 29. lokakuuta. TiMi Studio Groupin ja Capcomin kehittämä peli on ilmaiseksi pelattava avoimen maailman metsästyspeli, joka on suunniteltu alusta alkaen mobiililaitteille.
Outlanders sijoittuu uuteen Aesolandin maailmaan, jossa pelaajat pääsevät tutkimaan ympäristöä, metsästämään hirviöitä ja rakentamaan oman seikkailunsa. Mukana on myös kokonaan uusia seikkailijoita, kumppaneita ja hirviöitä. Yksi uusista tuttavuuksista on Elder Dragon -luokan Ruger Aidal, joka saapuu näyttävästi paikalle auringon tavoin hehkuvana.
Taistelussa käytössä on julkaisussa seitsemän tuttua Monster Hunter -asetta: Great Sword, Long Sword, Dual Blades, Hammer, Lance, Heavy Bowgun ja Bow. Jokainen ase yhdistyy erilaisiin seikkailijoihin ja tarjoaa uusia jatkohyökkäyksiä. Kehittäjät lupaavat lisää aseita myöhempiin päivityksiin.
Hirviöitä voi lähteä metsästämään yksin tai yhdessä muiden kanssa. Mukaan voi kutsua enintään neljän pelaajan metsästysryhmän, joten suurempien hirviöiden kaatamiseen ei tarvitse lähteä aivan yksin. Mukana ovat myös Palico, Rutaco ja Trillan -kumppanit, joilla on omat persoonallisuutensa ja tapahtumansa.
Monster Hunter Outlanders julkaistaan 29. lokakuuta App Storeen ja Google Playhin. Manner-Kiinassa julkaisu tapahtuu myöhemmin vuonna 2027. Peli on ilmainen, joten Capcomin ja TiMi Studio Groupin mobiiliversio tarjoaa sarjan metsästysmeininkiä ilman erillistä hintalappua.