Noituri astuu esiin Kommentit pois päältä artikkelissa Noituri astuu esiin

San Diegon comic-con on vielä tulossa, mutta sitä ennen tahdotaan vähän herätellä ihmisten muistoja. Välillä kovaakin pilkkaa päälleen saaneesta Witcher adaptiosta, on julkaistu promokuvia.

Ennen kuvat ovat välittäneet pelottavan huonon kuvan produktion puvustuksesta. Vaikka cosplay on kovalla tasolla, pitäisi miljoonaprojektin yltää edes puoleen siitä. Nilfgardin mustaan pukeutuneet valloittajat ovat näyttäytyneet mustassa vakosamettissa ja kypärässä jonka on valmistanut ilmesesti Kiinassa kuntouttava työtoiminta. Miekka on lähellä sydäntä koska olen itsekin käyttänyt lasivillapuukkoa miekkailussa.

Ensimmäisissä kuvissa Noituri näytti hopeisen peruukkinsa kanssa enemmänkin toiveita toteuttavalta keijulta kuin demoneita halkaisevalta tuhoajalta. Nyt kuitenkin Netflix on näyttänyt mihin he pystyvät ja mikä tulee olemaan sarjan laatu. Ei voi muuta kuin vesi kielellä odottaa seikkailuja. Mikä tulee olemaan Witcher sarjan muoto? Onko sarjassa joka viikko uusi hirviö vai pitkä juonikuvio jossa Geralt toimii pelinappulana valtakuntapelissä? Katsotaan mitä Comic-con tuo tullessaan!

Capcom räväyttää Gamescomissa – zombit, samurait ja scifiseikkailut valtaavat lavan Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom räväyttää Gamescomissa – zombit, samurait ja scifiseikkailut valtaavat lavan

Pelitalo on paljastanut täyden pelivalikoimansa Gamescom 2025 -tapahtumaan, eikä lista jätä ketään kylmäksi. Ensimmäistä kertaa maailmassa fanit pääsevät kokeilemaan livenä tulevia hittipelejä , ja mystistä scifipeliä PRAGMATA. Pelipaikka on halli 9, osasto A070, eikä kokemus jää ahtaaksi, yli 950 neliötä ja 85 pelattavaa demoa takaa, että jonoa syntyy.

Resident Evil Requiem jatkaa legendaarista kauhupelisarjaa jo yhdeksännessä pääpelissä. Uutuus lupaa hyytävää tunnelmaa, teknisesti huippuunsa viritettyä toimintaa ja uuden aikakauden selviytymiskauhua, kun julkaisu koittaa helmikuussa 2026. Samalla esittäytyy Onimusha: Way of the Sword, jossa katanat viuhuvat ja demonit saavat kyytiä historiallisessa mutta karmivasti vääristyneessä Kiotossa.

Myös pitkään hiljaiseloa viettänyt PRAGMATA tekee vihdoin yleisölle debyyttinsä. Scifitarinan yksityiskohdat ovat yhä hämärän peitossa, mutta nyt siihen pääsee vihdoin käsiksi – tai ainakin ohjain kädessä.

Lisäherkkuna messuilla nähdään myös Street Fighter 6 ja Kunitsu-Gami: Path of the Goddess uudelle Nintendo Switch 2 -konsolille. Capcom ei tyydy vain demoihin: luvassa on myös livelähetyksiä, vierailijoita ja Rocket Beans TV:n saksankieliset shownpäivät aamusta iltaan.

Gamescomissa tiedossa on siis kunnon pelijuhla ja Capcom selvästi aikoo olla sen äänekkäin vetonaula.

Kaksi laadukasta indie-peliä Backpack Hero ja Figment ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Kaksi laadukasta indie-peliä Backpack Hero ja Figment ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

tarjoaa tällä viikolla ilmaiseksi kaksi helmeä -pelaajille: sekä . Tarjoukset ovat voimassa 3.–10. heinäkuuta 2025, joten muista hakea molemmat ajoissa kirjastoosi.

Backpack Hero – Taktinen roguelike, jossa voitto riippuu repun sisällön järjestelystä

Backpack Hero on indie-dungeon crawler -rogalike, jossa painopiste ei ole vain kerättävissä esineissä vaan myös niiden sijoittelussa reputauluun. Optimoi reppusi sijoittelu – esimerkiksi miekat ja kevyt panssari toimivat paremmin, kun ne ovat oikeassa paikassa. Samalla kehität kaupunkiasi Haversack Hilliä tutkimiseen kerätyillä resursseilla. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Figment – Musikaalinen pulmaseikkailu surrealistisessa mielimaailmassa

Figment on uniikki pulma-seikkailu, joka sijoittuu ihmismielen surrealistiseen maailmaan. Pelaaja ohjaa Dustya, rohkeuden ääntä, joka pyrkii kukistamaan painajaisia musikaalisten taistojen ja värikkään grafiikan avulla. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Epic jatkaa viikoittaista ilmaispeliperinnettään ja ensi viikolla luvassa ovat sekä Figment 2: Creed Valley.

Kiinnostuitko? Lataa molemmat pelit itsellesi viimeistään 10. heinäkuuta, sillä sen jälkeen ilmaistarjous päättyy. Backpack Hero sekä Figment ovat normaalisti noin 20 euron hintaisia, mutta nyt ne saa ilmaiseksi, mikä on mainio mahdollisuus kokeilla indie-seikkailuja.