Norjalaisen Wardrunan perustaja Einar Selvik mukana Assassin’s Creed Valhalla -pelin musiikinteossa: Kuuntele pelin soundtrack Kommentit pois päältä artikkelissa Norjalaisen Wardrunan perustaja Einar Selvik mukana Assassin’s Creed Valhalla -pelin musiikinteossa: Kuuntele pelin soundtrack

Assassin's Creed Valhalla

Norjalaisen, muinaisuskosta ja historiasta inspiroituvan Wardrunan perustaja Einar Selvik oli mukana luomassa Assassin's Creed Valhalla -toimintaseikkailupelin tunnusmusiikin. Pelissä kuljetaan norjalaisen viikinkisoturi Eivorin kanssa, joka matkaa klaaninsa kanssa Englantiin.

Assassin's Creed Valhalla ilmestyy marraskuun 17. päivä, mutta sen tulevaan tunnelmaan pääsee Raven Saga -EP:n myötä, jonka seitsemästä kappaleesta on kaksi Selvikin kädenjälkeä. Soundtrackin teossa on ollut mukana Jesper Kyd sekä Sarah Schachner.

Yhteistyöstä Selvik kertoi, että pyysi häntä toteuttamaan musiikin, joka esittää ja rakentuu aitoon, norjalaisen historiaan. Projektin lisäksi Selvik valmistautuu Wardrunan kanssa syyskuiselle Pohjois-Amerikan kiertueelle. Bändiltä on myös ilmestymässä Kvitravn-albumi tammikuun 22. päivä.

”It´s a great honour for me to be welcomed into this massive Assassins Creed entity and long-time pillars of historical storytelling in games. I have been tasked by Ubisoft to create music that displays and builds upon authentic Norse historical musicality. Through historical instruments, their inherent tonalities, oral poetic traditions and language, I have aimed to make creations that could potentially bring the player closer to the theme and era of the game.”

 

Skull and Bones aloitti toisen sisältövuotensa Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones aloitti toisen sisältövuotensa

Skull and Bones

Muistatko vielä Ubisoftin -merirosvopelin? Julkaisu kesti vuosia ja kun se lopulta saatiin ulos helmikuussa 2024, vastaanotto oli melko haalea. Pelaajia jäi vähän ja kiinnostus hiipui nopeasti – ainakin Steamissä.

Silti jatkaa pelin tukemista, ja nyt starttaa toinen sisältövuosi. Ensimmäinen kausi kantaa nimeä Ascent into Chaos ja tuo peliin uutta tekemistä: sluuppi-laiva, uusi statusvaikutus nimeltä Shell-Shocked, päivityspuu sekä tiikerinpentu lemmikiksi.

Lue myös: Purjeilla kohti pettymyksiä – arvostelussa merirosvoseikkailu Skull and Bones

Merkittävin uutuus on Item Ascension -järjestelmä, jossa tehokkaita aseita voi kehittää kolmella tasolla: Basic, Advanced ja Special. Aseiden harvinaisuus määrittää, kuinka monta ja millaisia parannuksia niihin voi lisätä. Käyttö vaatii vähintään Infamy Tier 9 -tason.

Ubisoft vakuuttaa sitoutuneensa pelin pitkäaikaiseen kehitykseen. Jää nähtäväksi, kuinka moni enää nousee laivaan mukaan.

Skull and Bones on saatavilla sekä ja sekä S -pelikonsoleille että :lle. Tietokoneversiot ovat myynnissä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoissa. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Prince of Persia loikkaa taskuun – The Lost Crown nyt myös mobiilissa Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia loikkaa taskuun – The Lost Crown nyt myös mobiilissa

Prince of Persia: The Lost Crown

on tuonut suositun : The Lost Crown -toimintaseikkailun iPhone- ja -laitteille. Nyt voit hypätä muinaisen Persian syövereihin vaikka bussimatkalla – eikä pelituntuma kärsi tippaakaan.

Kyseessä on sivulta kuvattu metroidvania-henkinen seikkailu, jossa ketterä tasohyppely, napakat taistelut ja mystinen tarinankerronta lyövät kättä. Mukana on myös älykkäitä pulmakohtia ja eeppisiä vihollisia, kuten genressä kuuluukin. The Lost Crown tuo sarjan vanhan koulukunnan tunnelman tähän päivään ja sujahtaa sulavasti nykyaikaisiin puhelimiin.

Mobiiliversio pyörii hienosti 60 fps:n nopeudella ja ohjaus toimii joko peliohjaimella tai suoraan kosketusnäytöltä. Pelaamista on myös mukautettu mobiilikäyttöön: esimerkiksi automaattinen juomien ja torjuntojen käyttö sekä ajanhidastus helpottavat vaikeimpia kohtia.

Kaikki alkuperäisen version saavutettavuusominaisuudet ovat mukana, eikä syyttä – peli nappasi Innovation in Accessibility -palkinnon The Game Awards 2024 -gaalassa.

Voit kokeilla peliä maksutta App Storessa ja Google Play Storessa. Koko pelin voi lunastaa tarjoushintaan 5. toukokuuta asti.

Prince of Persia: The Lost Crown on nyt saatavilla iOS- ja Android-laitteiden lisäksi , , , , Nintendo -konsoleille sekä :lle. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauksella. Ikärajasuositus on PEGI 16.