NVIDIA esitteli uudet RTX 50-sarjan näytönohjaimet Kommentit pois päältä artikkelissa NVIDIA esitteli uudet RTX 50-sarjan näytönohjaimet

NVIDIA on julkaissut uuden sukupolven näytönohjaimia työpöytäkoneille CES 2025 -messuilla. Tällä kertaa tarjolla on neljä mallia: RTX 5090, RTX 5080, RTX 5070 Ti ja RTX 5070, joiden hinnat vaihtelevat 1 999 eurosta 549 euroon. Tämä sukupolvi tuo mukanaan merkittäviä parannuksia edelliseen Ada Lovelace -arkkitehtuuriin verrattuna, mukaan lukien PCIe 5.0 -liitäntä, GDDR7-muisti ja DisplayPort 2.1a. Kaikissa RTX 50 -malleissa on 16-napainen virtaliitin.

GeForce RTX 5090 on GB202-pohjainen malli, jossa on huikeat 21 760 CUDA-ydintä, mikä tekee siitä ensimmäisen GeForce GPU:n, joka ylittää 20 000 ydintä. Tämä malli on ainoa, joka on varustettu 512-bittisellä muistiväylällä ja 32 GB GDDR7 -muistilla. RTX 5090 vaatii käyttöönsä 575 W tehoa, mikä on merkittävä 125 W lisäys edelliseen RTX 4090:ään verrattuna. NVIDIA on hinnoitellut tämän mallin 1 999 euroon.

RTX 5090 Founders Editionissa on uusi muotoilu, joka on ainoastaan kaksipaikkainen huolimatta suuresta tehonkulutuksesta. Tämä saavutetaan uudenlaisen 3D Vapor Chamber -rakenteen ja pienen piirilevyn ansiosta.

RTX 5080:ssa käytetään GB203-grafiikkaprosessoria, jossa on täydet 10 752 CUDA-ydintä. NVIDIA ilmoittaa tämän mallin tulevan markkinoille 16 GB GDDR7 -muistilla ja 256-bittisellä muistiväylällä. Tämä malli tarjoaa myös nopeampaa muistikapasiteettia kuin muut RTX 50 -sarjan mallit. RTX 5080:n TDP on 360 W, mikä on 40 W enemmän kuin edeltäjällään. Hinta tälle mallille on asetettu 1 229 euroon.

NVIDIA RTX 5070 Ti sisältää puolestaan 8 960 CUDA-ydintä ja 16 GB GDDR7 -muistia, ja sen hinta on 924 euroa. Lisäksi NVIDIA on julkistanut RTX 5070 -näytönohjaimen, jonka suorituskyvyn kerrotaan olevan ”kaksinkertainen” verrattuna RTX 4070:ään. Tämä malli sisältää vahvistetusti 12 GB muistia ja sen kaistanleveys on 572 GB/s. RTX 5070:n hinta tulee olemaan noin 679 euroa.

NVIDIA vahvistaa RTX 5070 -sarjan julkaisun helmikuussa, kun taas RTX 5080 ja RTX 5090 saapuvat kauppoihin tammikuun lopulla.

Hellreaper tuo helvetillistä toimintaa PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Hellreaper tuo helvetillistä toimintaa PC:lle ja konsoleille

Uusi roguelike-toimintapeli Hellreaper on kehitteillä PC:lle, Xbox Series X|S:lle ja PS5:lle. Peli vie pelaajan entisen enkelin saappaisiin, joka on nyt mystinen teloittaja, lähetetty puhdistamaan helvetin loputtomia joukkoja.

Jokainen pelikerta on erilainen, ja pelaajan on sovitettava Hellreaperin aseistus, kyvyt ja reliikit omaan pelityyliinsä. Tämä takaa sen, että pelin maailma ja haasteet pysyvät tuoreina jokaisella pelikerralla.

Pelimaailma on synkkä ja painajaismainen, tulesta, luista ja varjoista muodostuneita maisemia, joissa kätkeytyy polkuja ja salaisuuksia. Jokainen läpipeluukerta tarjoaa uusia reittejä ja yllätyksiä, mikä tekee Hellreaperista haastavan ja kiehtovan kokemuksen.

Peli on jo lisättävissä Steam-toivelistalle, ja kehittäjä Awesome Games Studio lupaa julkaista lisätietoja myöhemmin. Hellreaper lupaa yhdistää toimintaa, strategiaa ja roguelike-jännitystä synkässä, mystisessä paketissa.

Thief VR: Legacy of Shadow – varastelua virtuaalitodellisuudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Thief VR: Legacy of Shadow – varastelua virtuaalitodellisuudessa

Thief tekee paluun, ja tällä kertaa VR-maailmassa. Legacy of Shadow vie klassisen stealth-sarjan kokemusmaailman uudelle tasolle, ja pitkäaikaiset fanit voivat huokaista helpotuksesta. Garrettin ääni on mukana, vaikka pelaaja hyppääkin uuden varas Magpien saappaisiin. Tarina sijoittuu Thief: Deadly Shadowsin ja vuoden 2014 Thiefin väliin, ja Garrettin ja Magpien kohtalot kietoutuvat jo varhaisessa vaiheessa.

Pelin ydin pysyy samana, varasta, vältä huomiota ja käytä ympäristöä eduksesi. VR antaa pelille uudenlaista syvyyttä, missä voit tarttua esineisiin kädelläsi, kaataa vartijat polvilleen ja raahata heidät pimeään nurkkaan. Myös lukkojen avaaminen ja valonlähteiden sammuttaminen tuntuu luonnolliselta VR-ohjaimilla. Erilaiset nuolet, kuten vesi-, tuli- ja köysinuolet, ovat mukana, ja pienetkin yksityiskohdat, kuten kynttilöiden puhaltaminen pois, lisäävät immersiota.

Thief VR ei tyydy pelkkään tehtävien suorittamiseen. Pelaaja saa tutkia kartanoita, etsiä piilotettua saalista ja ratkaista pulmia, kuten kirjojen asettelua hyllyssä. Monipuoliset reitit ja erilaiset lähestymistavat, esimerkiksi savupiipun kautta laskeutuminen tekevät pelistä aidosti Thiefin kaltaisen. Jokainen vartijan ohitus tai salakavala temppu palkitsee, ja pelin maailma tuntuu elävältä ja reagoivalta.

Legacy of Shadow kunnioittaa Thiefin perintöä tuomalla mukaan kaikki klassisen sarjan elementit ja yhdistämällä ne VR:n tarjoamaan upottavaan kokemukseen. Se on pala rikollisen taituruuden historiaa, johon pelaaja voi todella sukeltaa ja tutkia joka nurkan ja varjon. Pelin virallinen julkaisu on luvassa myöhemmin tänä vuonna PC:lle, PSVR 2:lle ja Meta Questille.