NVIDIA esitteli uudet RTX 50-sarjan näytönohjaimet Kommentit pois päältä artikkelissa NVIDIA esitteli uudet RTX 50-sarjan näytönohjaimet

on julkaissut uuden sukupolven näytönohjaimia työpöytäkoneille -messuilla. Tällä kertaa tarjolla on neljä mallia: RTX 5090, RTX 5080, RTX 5070 Ti ja RTX 5070, joiden hinnat vaihtelevat 1 999 eurosta 549 euroon. Tämä sukupolvi tuo mukanaan merkittäviä parannuksia edelliseen Ada Lovelace -arkkitehtuuriin verrattuna, mukaan lukien PCIe 5.0 -liitäntä, GDDR7-muisti ja DisplayPort 2.1a. Kaikissa RTX 50 -malleissa on 16-napainen virtaliitin.

GeForce RTX 5090 on GB202-pohjainen malli, jossa on huikeat 21 760 CUDA-ydintä, mikä tekee siitä ensimmäisen GeForce GPU:n, joka ylittää 20 000 ydintä. Tämä malli on ainoa, joka on varustettu 512-bittisellä muistiväylällä ja 32 GB GDDR7 -muistilla. RTX 5090 vaatii käyttöönsä 575 W tehoa, mikä on merkittävä 125 W lisäys edelliseen RTX 4090:ään verrattuna. NVIDIA on hinnoitellut tämän mallin 1 999 euroon.

RTX 5090 Founders Editionissa on uusi muotoilu, joka on ainoastaan kaksipaikkainen huolimatta suuresta tehonkulutuksesta. Tämä saavutetaan uudenlaisen 3D Vapor Chamber -rakenteen ja pienen piirilevyn ansiosta.

RTX 5080:ssa käytetään GB203-grafiikkaprosessoria, jossa on täydet 10 752 CUDA-ydintä. NVIDIA ilmoittaa tämän mallin tulevan markkinoille 16 GB GDDR7 -muistilla ja 256-bittisellä muistiväylällä. Tämä malli tarjoaa myös nopeampaa muistikapasiteettia kuin muut RTX 50 -sarjan mallit. RTX 5080:n TDP on 360 W, mikä on 40 W enemmän kuin edeltäjällään. Hinta tälle mallille on asetettu 1 229 euroon.

NVIDIA RTX 5070 Ti sisältää puolestaan 8 960 CUDA-ydintä ja 16 GB GDDR7 -muistia, ja sen hinta on 924 euroa. Lisäksi NVIDIA on julkistanut RTX 5070 -näytönohjaimen, jonka suorituskyvyn kerrotaan olevan ”kaksinkertainen” verrattuna RTX 4070:ään. Tämä malli sisältää vahvistetusti 12 GB muistia ja sen kaistanleveys on 572 GB/s. RTX 5070:n hinta tulee olemaan noin 679 euroa.

NVIDIA vahvistaa RTX 5070 -sarjan julkaisun helmikuussa, kun taas RTX 5080 ja RTX 5090 saapuvat kauppoihin tammikuun lopulla.

Xbox perääntyy Copilot-AI:sta konsoleilla Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox perääntyy Copilot-AI:sta konsoleilla

on tehnyt uuden suunnanmuutoksen -strategiassaan ja yhtiön Copilot-tekoälyavustajaa ei enää tuoda lainkaan konsoleille. Päätöksen vahvisti Asha Sharma, joka perusteli ratkaisua tarpeella yksinkertaistaa pelikokemusta ja vähentää sekä pelaajien että kehittäjien “kitkaa”.

oli tarkoitus tuoda osaksi Xbox-ekosysteemiä, mutta nyt suunnitelma on haudattu kokonaan myös mobiilista puhumattakaan. Sharma kuvaa muutosta osaksi laajempaa linjanmuutosta, jossa Xbox keskittyy nopeuteen, yhteisöön ja selkeämpään pelikokemukseen, eikä ylimääräisiin ominaisuuksiin, jotka eivät suoraan paranna pelaamista.

Päätös on saanut yllättävän paljon positiivista palautetta pelaajilta. Taustalla on ollut huoli siitä, että tekoälyä oltaisiin ujuttamassa liikaa pelikonsoliin. Sharma on kuitenkin korostanut, että pelit pysyvät jatkossakin ihmisten tekemänä taiteena, ja teknologia on vain työkalu, ei korvaaja.

Muutos tulee keskellä isompaa uudelleenjärjestelyä Xboxilla. Sharma on ottanut ohjat sen jälkeen, kun aiemmat johtajat Phil Spencer ja Sarah Bond poistuivat tehtävistään alkuvuonna. Samalla yhtiö työstää uutta konsolia, koodinimeltään , jonka luvataan yhdistävän Xbox- ja -pelaamisen entistä tiiviimmin.

Vaikka Copilotin peruminen voi kuulostaa pieneltä asialta, se kertoo isommasta linjasta. Xbox haluaa nyt vähemmän kokeiluja käyttöliittymässä ja enemmän selkeää pelaamista. Toisin sanoen vähemmän digiapureita, enemmän itse pelaamista.

Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta

Varkaiden ystäville on luvassa uutta pelattavaa, kun hiiviskelyseikkailu julkaistaan toukokuussa. Pelin takana on varsin kovia nimiä, kuten – ja -sarjoista tuttu Warren Spector sekä sarjan veteraani Paul Neurath. Tällä kertaa tiimi lähestyy genreä hieman eri kulmasta edullisella hinnalla ja pelaajayhteisöä kuunnellen.

Pelin perusversio maksaa vain noin 5 euroa, mikä on nykymittapuulla poikkeuksellisen matala lähtöhinta. Vastineeksi saa aloituskampanjan, joka sisältää 16 tehtävää kahdella kartalla. Pelin voi pelata yksin tai kavereiden kanssa, ja kampanjan läpäisyyn arvioidaan kuluvan vähintään neljä tuntia, riippuen tietenkin siitä, kuinka usein jää kiinni.

Tapahtumat sijoittuvat vaihtoehtoiseen 1900-luvun alun kaupunkiin nimeltä Kilcairn, jossa varjoissa liikkuminen ja oveluus ovat valttia. Matkan varrella avattavana on myös kuusi erilaista varustetta, jotka auttavat hiiviskelyssä ja keikkojen suorittamisessa.

Kehittäjät haluavat pelin nopeasti pelaajien käsiin, jotta tulevaa sisältöä voidaan rakentaa aidon palautteen pohjalta. Toisin sanoen pelaajien tekemiset ja mieltymykset vaikuttavat siihen, mihin suuntaan peli kehittyy julkaisun jälkeen.

Thick as Thieves julkaistaan :lle Steamissa 20. toukokuuta. Jos hiiviskely, yhteistyö ja pieni riskinotto kiinnostavat, nyt voi olla hyvä hetki lisätä peli toivelistalle ja valmistautua uran aloittamiseen Kilcairnin katujen ovelimpana varkaana.