Nvidia paljasti seuraavan RTX 3000 -sarjan näytönohjaimet Kommentit pois päältä artikkelissa Nvidia paljasti seuraavan RTX 3000 -sarjan näytönohjaimet

Nvidia RTX 3090

Nvidia on paljastanut seuraavan sukupolven RTX 3000 -sarjan näytöohjaimet. Sarjan lippulaiva Nvidia RTX 3090 yltää jopa 8K-laatuun 60 fps:n päivitysnopeudella.

RTX 3090 on jatkoa Titan RTX -ohjaimelle ja on sitä puolet tehokkaampi. Ohjaimesta löytyy 10,496 CUDA-ydintä, 24GB GDDR6X-muistia, 1.7MHz boost-kellotaajuus, 19.5Gbps muistitaajuus, 8K HDR ShadowPlay ja HDMI 2.1 -tuki.

Nvidian toisen sukupolven Ampere RTX-arkkitehtuuri mahdollistavat realistisimman säteenseurannan ja huippuluokan tekoälytoiminnot.

Saatavilla tulee olemaan myös keskiluokan RTX 3080, josta löytyy 8 704 CUDA-ydintä, 10GB GDDR6X-muistia sekä kevyin RTX 3070 -malli, jossa on 5 888 CUDA-ydintä ja 8GB GDDR6X-muistia.

RTX 3090 saapuu myyntiin syyskuun 24. päivä 1 589€ hintaan. RTX 3080 mallista joutuu pulittamaan 739€ ja se saapuu myyntiin syyskuun 17. päivä. Lokakuussa ilmestyvästä RTX 3070 -mallista puolestaan 529€.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.

GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027

-pelaajien ei ehkä tarvitse odottaa julkaisua yhtä pitkään kuin pelisarjan edellisen osan kohdalla. GamesBeatin raportin mukaan Rockstar Gamesin odotettu jättipeli saattaisi saapua tietokoneille jo vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä eli tammi-maaliskuussa.

julkaistaan aluksi ja Xbox Series X|S 19. marraskuuta 2026. ei ole vielä vahvistanut PC-version julkaisupäivää, joten alkuvuoden aikatauluun kannattaa toistaiseksi suhtautua huhuna.

Mahdollinen julkaisuikkuna olisi PC-pelaajille iloinen yllätys. saapui tietokoneille vasta noin puolitoista vuotta konsolijulkaisunsa jälkeen. Jos kuudes osa seuraisi raportoitua aikataulua, odotus jäisi tällä kertaa huomattavasti lyhyemmäksi.

Pitkä odotus on saanut osan PC-pelaajista pohtimaan, pitäisikö pelin vuoksi hankkia kokonaan uusi konsoli. Jos raportin tiedot pitävät paikkansa, maltti saattaa kuitenkin palkita jo muutaman kuukauden kuluttua konsolijulkaisusta. Toistaiseksi PC-pelaajien kannattaa silti pitää ostohousut jalassa ja odottaa Rockstarin virallista vahvistusta.