Nvidia tavoitti juuri historiallisen suuren markkina-arvon Kommentit pois päältä artikkelissa Nvidia tavoitti juuri historiallisen suuren markkina-arvon

, yhtiö, joka on tunnettu tehokkaista näytönohjaimistaan, on saavuttanut historiallisen virstanpylvään: 2 triljoonan dollarin markkina-arvon. Tämä on ensimmäinen kerta, kun piirisiruvalmistaja on saavuttanut tämän saavutuksen, vahvistaen Nvidian aseman vallitsevana voimana teknologia-alalla.

Tämä saavutus tulee vain vuosi sen jälkeen, kun Nvidia ylitti toivomansa 1 biljoonan dollarin rajan ja viikko sen jälkeen, kun se ohitti Amazonin ja Alphabettin maailman neljänneksi arvokkaimpana yrityksenä. Uutiset seuraavat Nvidian vaikuttavaa Q4-tulosraporttia, joka paljasti huiman 265 prosentin nousun neljännesvuosittaisissa tuloissa ja ennätykselliset 60,9 miljardin dollarin vuositulot, mikä on 126 prosentin vuosittainen kasvu.

Nvidian menestys ulottuu perinteisten peli- ja näytönohjainmarkkinoiden ulkopuolelle. Yritys on noussut johtavaksi toimijaksi tekoälyssä (AI), ja se on suosittu sirutoimittaja yrityksille, jotka käyttävät AI-ratkaisuja. Vahvistaakseen asemaansa Nvidia valmistautuu lanseeraamaan seuraavan sukupolven AI-sirunsa, HGX H200, joka tarjoaa lisää muistikapasiteettia ja kaistanleveyttä käsitellä ”massiivisia määriä” dataa generatiivisille AI-sovelluksille.

Tämä saavutus asettaa Nvidian eliittiin – se liittyy Microsoftiin ja Appleen ainoana Yhdysvalloissa toimivana yrityksenä, joka on saavuttanut 2 biljoonan dollarin rajan. Vaikka kilpailijat, kuten Microsoft, tutkivat omien AI-sirujen kehittämistä vähentääkseen riippuvuuttaan Nvidiasta, viimeaikaiset raportit viittaavat siihen, että Nvidia perustaa uuden 30 miljardin dollarin liiketoimintayksikön, joka keskittyy luomaan räätälöityjä AI-siruja eri yrityksille.

Kun AI-maailma jatkaa kehittymistään, on selvää, että Nvidia on hyvin asemoidussa asemassa säilyttääkseen hallintonsa ja vahvistaakseen markkinajohtajuuttaan.

Lähde: Bloomberg

Snap yrittää jälleen perustella 2 200 dollarin älylasien olemassaolon Kommentit pois päältä artikkelissa Snap yrittää jälleen perustella 2 200 dollarin älylasien olemassaolon

yrittää saada kuluttajat vakuuttuneiksi siitä, miksi yhtiön 2 200 dollarin eli noin 1 880 euron ovat hintansa arvoiset. Aiemmin tänä vuonna esitellyt lasit eivät nimittäin saaneet aivan sellaista vastaanottoa kuin Snap olisi toivonut. Hintaa pidettiin hurjana, ulkonäköä kummallisena ja internetissä laite sai osakseen melko reippaasti naljailua.

Nyt Snap on palannut asiaan Los Angelesissa järjestetyssä tapahtumassa ja esitellyt laseille joukon uusia ominaisuuksia. Specs saa muun muassa HBO Max- ja Spotify-tuen, joten laseilla voi jatkossa kuluttaa myös viihdettä. Vielä kiinnostavampi uutuus on Specs Intelligence, eli tekoälyjärjestelmä, jonka on tarkoitus oppia käyttäjän tavoitteista, rutiineista ja tärkeistä asioista yhdistämällä tietoja tämän käyttämiin sovelluksiin ja laitteisiin.

Snap yrittää löytää laseille käyttöä myös työelämässä. Specs for Enterprise -ohjelman kautta yritykset voivat yhdistää lasit osaksi omia työprosessejaan. Mukana yhteistyössä ovat muun muassa , ja . Esimerkiksi IT-tukihenkilö voisi käyttää laseja apuna laitteiden korjaamisessa, jolloin ohjeet ja tarvittavat tiedot kulkisivat mukana näkökentässä.

Kaikki uudet ominaisuudet eivät kuitenkaan kuulosta aivan yhtä luontevilta. Snap esitteli esimerkiksi NBA:n ja WNBA:n kanssa kehitetyn sovelluksen, jonka avulla käyttäjä voi harjoitella koripalloheittoaan lisätyn todellisuuden avulla. Ajatus on hauska, mutta samalla herää pieni kysymys: kuinka moni oikeasti haluaa pelata koripalloa 2 200 dollarin painavat älylasit päässään?

Specs saa lisäksi erikseen myytävän yhteyspaketin, jonka avulla laseja voi käyttää myös ilman Wi-Fi-yhteyttä. Verizonin kautta tarjottava mobiiliyhteys maksaa Yhdysvalloissa 10 dollaria kuukaudessa Verizonin asiakkaille ja 20 dollaria muille. Snap aikoo järjestää Specs-laseille pop-up-esittelyn Los Angelesissa lokakuussa, ja laitteiden toimitusten on määrä alkaa myöhemmin syksyllä. Vielä on siis nähtävä, onnistuuko Snap muuttamaan kalliin silmätietokoneen tuotteeksi, jonka ihmiset oikeasti haluavat naamalleen.

Lähde: TechCrunch

Amazon ja Twitch oikeuteen: Striimaajien sisältöä käytetty tekoälyn kouluttamiseen luvatta Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon ja Twitch oikeuteen: Striimaajien sisältöä käytetty tekoälyn kouluttamiseen luvatta

ja ovat joutuneet oikeuskiistan keskelle, kun striimaaja Warren Pandiscia on nostanut yhtiöitä vastaan ryhmäkanteen. Connecticutissa toimiva striimaaja väittää, että Twitchin sisältöä on käytetty Amazonin tekoälymallien kouluttamiseen ilman striimaajilta saatua lupaa tai erillistä lisenssiä.

Kanteen mukaan Amazon ja Twitch ovat käyttäneet striimaajien videoita ja lähetyksiä tekoälymallien tarvitsemana aineistona ilman asianmukaista suostumusta. Pandiscia syyttää yhtiöitä muun muassa sopimusrikkomuksesta ja väittää, että striimaajien sisältöä on hyödynnetty kaupallisten tekoälytuotteiden kehittämiseen ilman korvausta.

Kohua lisää Twitchin aiemmin tässä kuussa tekemä muutos, jonka myötä käyttäjille lisättiin mahdollisuus kieltäytyä kanavansa sisällön käyttämisestä Amazonin generatiivisten tekoälymallien kouluttamiseen. Asetus on kuitenkin oletuksena päällä. Twitchin tuotepäällikkö Mike Minton kommentoi asiaa Patch Notes -lähetyksessä varsin suorasukaisesti: jos toiminto olisi opt-in eli vapaaehtoinen, kukaan ei hänen mukaansa liittyisi mukaan.

Ryhmäkanteessa väitetään, että Twitchin ja Amazonin toiminta on aiheuttanut sisällöntuottajille taloudellista haittaa samalla, kun yhtiöt ovat saaneet heidän sisällöstään hyötyä. Tapaus liittyy laajempaan keskusteluun siitä, missä menee tekoälyn kouluttamiseen käytettävän aineiston ja sisällöntuottajien oikeuksien raja.

Amazon ei ole ainoa teknologiajätti, joka on joutunut vastaavan syytöksen kohteeksi. Aiemmin tänä vuonna kolme -sisällöntuottajaa haastoi Applen oikeuteen väitetystä tekijänoikeudella suojatun sisällön käyttämisestä tekoälyn kouluttamiseen. Twitch-tapauksessa seuraavaksi nähdään, kuinka oikeus suhtautuu striimaajien sisältöjen käyttöön tekoälyn polttoaineena.