Nyt on naurettavan halpaa! – Half-Life Complete-paketti Steamissa tuntuvassa alennuksessaKommentit pois päältä artikkelissa Nyt on naurettavan halpaa! – Half-Life Complete-paketti Steamissa tuntuvassa alennuksessa
Steam julkaisee päivittäin tusinan verran tuntuvia alennuksia pelikirjastossaan ja usein niistä osuukin kohdalle melkoisia napakymppejä.
Tällä kertaa silmiin pisti tuntuva alennus Half-Life Complete boksista, joka on hinnoiteltu -94%:tin hintalapulla. Kokonaishinnaksi jäänee siis kokonaiset 3,19€. Valitettavasti uusin ”Alyx”-peli puuttuu listauksesta, mutta tällä hinnalla se ei juurikaan haittaa.
Ja ostoksille pääsette sitten tämän linkin kautta, olkaa hyvät!
Viime vuoden flopiksi leimattu MindsEye yrittää nyt paluuta parrasvaloihin. Kehittäjä Build A Rocket Boy on julkaissut uuden Blacklisted-päivityksen ja samalla laskenut pelin hintaa houkutellakseen pelaajia takaisin Redrock Cityyn.
Uusi päivitys tuo mukanaan lyhyen tarinatehtävän, jossa pelaaja astuu palkkamurhaaja Julia Blackin rooliin. Tehtävässä metsästetään rikollisverkostoa, joka repii yritystä hajalle, eikä piiloviesti jää kovin hienovaraiseksi. Alun perin Hitman-yhteistyöksi suunniteltu sisältö näkyy rakenteessa, jossa on avoimia lähestymistapoja, useita kohteita ja läpäisy alle tunnissa.
Samalla pelin hintaa on pudotettu pysyvästi. Standard-versio maksaa nyt noin 35.49 euroa ja Deluxe noin 48.99 euroa. Kehittäjän mukaan nyt olisi täydellinen hetki hypätä mukaan, sillä peliin on lisätty vuoden aikana parannuksia ja uutta sisältöä.
Keskeinen osa tulevaisuutta on Arcadia-tila, joka tarjoaa pelaajien itse tekemiä tehtäviä, haasteita ja muuta lisäsisältöä. Ideana on rakentaa pelille pitkäikäinen ekosysteemi, vähän samaan tapaan kuin jotkut muut pelit ovat onnistuneet tekemään.
Alku ei kuitenkaan lupaa vielä ihmeitä. Steamissa pelaajamäärät ovat pysyneet hyvin matalina, mikä kertoo, ettei kiinnostus ole ainakaan toistaiseksi räjähtänyt. Taustalla painavat edelleen pelin vaikea julkaisu, bugit ja vaisu vastaanotto.
MindsEye on Leslie Benziesin johtama projekti, ja sen vaikutteet Grand Theft Auto V -tyylistä näkyvät selvästi. Nyt katseet ovat siinä, onnistuuko peli tekemään samanlaisen nousun kuin aikoinaan Cyberpunk 2077 vai jääkö tämä yritys vain laimeaksi uusinnaksi.
Crimson Desert on yksi vuoden puhutuimmista peleistä, mutta tuoreiden tilastojen perusteella pelaajat eivät tunnu kiirehtivän sen tarinan pariin. Vain noin 20–22 prosenttia pelaajista on edennyt pelin pääjuonessa puoliväliin asti ja se kertoo yhdestä asiasta: tekemistä riittää.
Steam-saavutusten mukaan vain 22,1 % pelaajista on saavuttanut pelin seitsemänteen lukuun liittyvän merkkipaalun. PlayStation 5:llä lukema on lähes sama, noin 20 %. Käytännössä tämä tarkoittaa, että valtaosa pelaajista harhailee yhä pelin alkupuolella, todennäköisesti ihan omasta tahdostaan.
Taustalla on pelin massiivinen avoin maailma, joka houkuttelee tutkimaan jokaista metsää, kylää ja sivupolkua. Kehittäjä Pearl Abyss onkin panostanut erityisesti tekemisen määrään. Esimerkiksi pelin parissa lähes 200 tuntia viettänyt pelaaja kertoi saavuttaneensa kaikki saavutukset, mutta silti sivutehtäviä jäi vielä kymmeniä tunteja jäljelle.
Kaikki eivät kuitenkaan pidä tätä pelkästään hyvänä asiana. Myös kehittäjän johto on myöntänyt, että pelin tarina olisi voinut olla vahvempi. Sama viesti kuuluu näyttelijäkaartista. Juoni ei ehkä loista, mutta maailma ja tekemisen vapaus paikkaavat puutteita.
Ilmiö ei ole täysin uusi. Monet avoimen maailman pelit, kuten The Legend of Zelda: Breath of the Wild ja Red Dead Redemption 2, ovat aiemmin osoittaneet, että pelaajat viihtyvät usein paremmin tutkimassa kuin juoksemassa tarinaa läpi. Crimson Desert näyttää jatkavan tätä perinnettä ehkä jopa äärimmilleen asti.