Nyt rytisee maaseudulla – Farming Simulator 25 saa lisää rautaa ja räväkämpää tyyliä Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt rytisee maaseudulla – Farming Simulator 25 saa lisää rautaa ja räväkämpää tyyliä

Farming Simulator 25 saa ilmaisen päivityksen, ja nyt lähtee pelissä peltoja tasaamaan uudet koneet ja kuteet. Tämä päivitys tuo tullessaan neljä uutta menopeliä, joilla hoituu metsän kaato, peltotyöt ja pidemmätkin siirtymät tyylillä. Samalla myös pelihahmot pääsevät pukeutumaan tuoreisiin traktorimuodin luomuksiin.

Suurin tähti uudessa kalustossa on jyhkeä John Deere 1270G -harvesteri, joka ei hätkähdä tiheääkään risukkoa. Pelloille saadaan lisätehoa Pöttinger Aerosem VT 5000 DD -kylvökoneella ja Väderstad TopDown 600 -kultivaattorilla, jotka tekevät kylvöstä ja maanmuokkauksesta lastenleikkiä. Ja kun pitää liikkua paikasta toiseen, Škoda Enyaq Coupé RS iV -sähköauto hoitaa homman hiljaisesti mutta sähäkästi.

Päivityksessä ei unohdeta tyyliä: mukana tulee myös uusi kattaus Pöttingerin työvaatteita, joilla pelihahmo loistaa navetan hämärässäkin.

Farming Simulator 25 jatkaa sarjan tapaan maanviljelyn juhlaa, mutta nyt aiempaa komeammin. Päivitetty pelimoottori tuo ruudulle entistä paremmat grafiikat, elävämmän sään ja aidomman maan käyttäytymisen. Sumut leijuvat, varjot tanssivat ja traktorit kyntävät kuin oikeasti. Lopputulos? Ehkäpä koukuttavin viljelyelämys mitä ruudulla on nähty.

Farming Simulator 25 on saatavilla PC:lle, Macille, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle. Ikäraja on PEGI 3 – eli peltoa pääsee kyntämään turvallisesti kaikenikäisille.

†

Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla

Kyllä, Limited Run Games on vahvistanut (Bluesky-palvelun kautta), että pelin digitaalinen versio julkaistaan perjantaina 13. helmikuuta 2026.

Limited Run Games on ilmoittanut erittäin jännittävästä parannetusta versiosta vuoden 1987 NES-klassikosta Jawsista, ja heillä on valmiina myös tyypilliset näyttävä fyysiset versiot.

Nämä uudet fyysiset versiot pelistä sisältävät 8-bittisen alkuperäisversion, johon on nyt lisätty moderneja mukavuuksia, kuten pikatalennus. Mutta tietysti pääosassa on ”massiivisesti laajennettu” Jaws Enhanced Edition, joka suurentaa seikkailua sisällyttämällä siihen neljän Jaws-elokuvan elementtejä, eikä vain yhden hyvän.

Alun perin LJN:n vuonna 1987 julkaisemassa pelissä ohjaat venettä ja metsästät erilaisia ilkeitä meren asukkaita, mukaan lukien tietysti sen suuren kumihain, joka kauhistutti katsojia niin pahasti aikoinaan.

Tässä on pelin molempien versioiden ominaisuuksia, sekä kehittäjien omat kuvat fyysistä kopioista:

Jaws Retro Edition -ominaisuudet:
Tallenna missä tahansa, kelaa taaksepäin, saavutukset ja palkinnot
musiikkisoitin, ja galleria.

Kuva: Limited Run Games

Jaws Enhanced Version -ominaisuudet:
Retro Editionin ominaisuudet ja sen lisäksi merkittävästi laajennettu, moniosainen seikkailu, joka on täynnä viittauksia ja kunnianosoituksia kaikkiin neljään Jaws-elokuvaan, uudet tehtävät ja tavoitteet, uudet kyvyt ja aseet veneellesi ja sukeltajallesi, ja haastavampia vihollisia ja enemmän tapoja käsitellä niitä.

Kuva: Limited Run Games

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.