Nyt se on varmaa – Playstation 5 konsolin hinta paljastettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt se on varmaa – Playstation 5 konsolin hinta paljastettiin

Playstation 5

Tulevan sukupolven -konsolin hinnasta on liikkunut paljon huhuja ja spekulaatiota. Nyt kuitenkin on vihdoin paljastanut molempien konsoliversioiden hinnat. Playstation 5 -konsolista joutuu pulittamaan 499 euroa ja ilman optista asemaa varustetusta digitaalisesta versiosta 399 euroa.

Samaisessa tapahtumassa Sony paljasti myös konsolin julkaisuajankohdan. Se ilmestyy Yhdysvalloissa, Japanissa, Kanadassa, Meksikossa, Australiassa, Uudessa-Seelannissa sekä Etelä-Koreassa marraskuun 12. päivä. Muualla maailmassa konsoli ilmestyy marraskuun 19. päivä.

Samalla paljastettiin myös julkaisupelejä. Niiden joukossa olivat mm. , , , ja . Muita konsoleiden ilmestyessä saatavilla olevia pelejä ovat mm. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, , sekä Demon’s Souls.

Myös konsolin lisälaitteet saivat hintansa:

  • DualSense™ -ohjain 69,99€
  • PULSE 3D™ -kuulokkeet 99,99€
  • HD Camera 59,99€
  • Media Remote -kaukosäädin 29,99€
  • DualSense™ -latausasema 29,99€

Tässä vielä tulevan konsolin tarkat speksit:

Prosessori: x86-64-AMD Ryzen™ “Zen 2” 8 Cores / 16 Threads, 3.5 GHz
Näytönohjain: AMD Radeon™ RDNA 2, Ray Tracing Acceleration, 2.23 GHz (10.3 TFLOPS)
Muisti: GDDR6 16GB 448GB/s
Tallennustila: 825GB SSD 5.5GB/s
Asema: Ultra HD Blu-ray (66G/100G) ~10xCAVBD-ROM (25G/50G) ~8xCAVBD-R/RE (25G/50G) ~8xCAVDVD ~3.2xCLV, 100GB/levy
Videon liitäntä: HDMI™ OUT, 4K 120Hz TVs, 8K TVs, VRR
Ääni: “Tempest” 3D AudioTech
Koko: 390mm x 104mm x 260mm (leveys x korkeus x syvyys)
Koko PS5 Digital: 390mm x 92mm x 260mm (leveys x korkeus x syvyys)
Paino PS5: 4.5kg, PS5 Digital Edition: 3.9kg
Virtalähde PS5: 350W, PS5 Digital Edition: 340W
Liitännät: USB Type-A port (Hi-Speed USB)m USB Type-A port (Super-Speed USB 10Gbps) x2, USB Type-C® port (Super-Speed USB 10Gbps)
Verkko: Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T), IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth® 5.1

Sony herättää vuoden 1979 Walkman-kuulokkeet henkiin – myös Stranger Things -erikoismalli tulossa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony herättää vuoden 1979 Walkman-kuulokkeet henkiin – myös Stranger Things -erikoismalli tulossa

tuo markkinoille uudet MDR-3R-kuulokkeet, joiden ulkonäkö pohjautuu vuonna 1979 ensimmäisen Walkman-soittimen yhteydessä esiteltyihin MDR-3-kuulokkeisiin. Retrohenkinen uutuus on kuitenkin varustettu nykyaikaisella USB-C-liitännällä, mikrofonilla ja johdossa olevalla kaukosäätimellä.

Samalla Sony julkaisee Netflixin -sarjan innoittaman erikoisversion. Molemmat mallit tulevat saataville marraskuussa 2026.

Walkman-klassikon ulkonäkö säilyi

MDR-3R jatkaa alkuperäisen MDR-3:n kevyttä, avointa rakennetta ja pelkistettyä muotoilua. Kuulokkeiden mukana tulevat tunnusomaiset siniset ja oranssit korvatyynyt, joilla ulkonäköä voi muokata. Myös pakkauksen ja käyttöohjeen tyyli mukailee alkuperäistä mallia.

Sonyn mukaan kuulokkeissa käytetään alkuperäisen mallin kaltaisia 23 millimetrin kaiutinelementtejä. Äänentoisto on viritetty muistuttamaan vuoden 1979 kuulokkeiden sointia, mutta siihen on tehty pieniä muutoksia nykyisiä kuuntelutottumuksia varten.

USB-C-liitännän ansiosta kuulokkeet toimivat yhteensopivien puhelimien ja muiden laitteiden kanssa ilman Bluetooth-pariliitosta tai lataamista. Johdossa oleva mikrofoni mahdollistaa myös puhelut.

Stranger Things -malli ammentaa sarjan 1980-luvun tunnelmasta

MDR-3R Stranger Things Edition -erikoismalli yhdistää Walkman-aikakauden muotoilun Netflix-sarjan maailmaan. Kuulokkeiden yksityiskohdat ovat saaneet vaikutteita muun muassa Maxin käyttämistä kuulokkeista ja sarjan Upside Down -ulottuvuudesta. Mallissa on kaiverrettu Stranger Things -logo sekä erikoispakkaus.

Sony kertoo myös käyttävänsä MDR-3R-kuulokkeissa noin 25 prosenttia kierrätysmuovia ja muovitonta pakkausta.

Hinta ja saatavuus Suomessa

Tavallisten Sony MDR-3R -kuulokkeiden suositushinta on 59 euroa. Stranger Things Edition maksaa 69 euroa. Molemmat tulevat myyntiin marraskuussa 2026.

Lähde: Sonyn lehdistötiedote.

God of War: Laufey lykkääntyy toukokuulle 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa God of War: Laufey lykkääntyy toukokuulle 2027

Santa Monica on ilmoittanut lykkäävänsä tulevaa : Laufey -peliään. Alun perin 16. helmikuuta 2027 julkaistavaksi suunniteltu peli saapuu nyt kauppoihin 20. toukokuuta 2027. Kehittäjän mukaan lisäaikaa tarvitaan, jotta lopputulos vastaisi pelaajien odotuksia.

Helmikuun julkaisuaikataulu on muutenkin käynyt melko ahtaaksi, sillä useat suuret pelit ovat siirtyneet alkuvuoteen 2027. Esimerkiksi Microsoftin on saanut uuden julkaisuikkunan samalle vuodelle. Siirto antaa myös God of Warille hieman enemmän hengitystilaa ennen vuoden muita suurjulkaisuja.

on herättänyt keskustelua jo ennen julkaisuaan, sillä tällä kertaa sarjan päähenkilönä ei nähdä Kratosta, vaan hänen tarinaansa liittyvä Laufey. Ratkaisu on jakanut fanien mielipiteitä, joten Santa Monica Studiolla on varmasti paineita näyttää, että sarja toimii myös uuden päähenkilön voimin. Kratoksen odotetaan silti olevan mukana tarinassa, joka kytkeytyy aiempiin osiin.

Lisää tietoa pelistä luvataan lähiaikoina. Seuraava mahdollinen esittelypaikka voisi olla joulukuun -gaala tai Sonyn tuleva -lähetys. Samalla lykkäys herättää kysymyksiä pelin helmikuulle suunnitellusta keräilijälaatikosta, jonka sisältö koostuu oheistuotteista eikä itse pelistä. Sen mahdollisesta siirtymisestä ei ole vielä tietoa.

God of War: Laufey on yksi vuoden 2027 kiinnostavimmista pelijulkaisuista. Lisäksi työn alla on jo toinen, Kratokseen keskittyvä God of War -peli, jonka kerrotaan liittyvän suoraan Laufeyn tarinaan.