Nyt se on varmaa – Red Dead Redemption 2 saapuu PC:lle ja Stadialle marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt se on varmaa – Red Dead Redemption 2 saapuu PC:lle ja Stadialle marraskuussa

Red Dead Redemption 2

Pitkien spekulaatioiden jälkeen Rockstar on vihdoin paljastanut että sen villin lännen räiskintä Red Dead Redemption 2 ilmestyy PC:lle marraskuun 5. päivä. Peli saapuu myös Google Stadia -pelipalveluun kun se lanseerataan marraskuussa.

Pelin ennakkotilaukset alkavat Rockstar Games Launcherin kautta lokakuun 9. päivä ja kestävät aina lokakuun 22. päivään asti. Rockstarin kautta pelin ennakkotilanneet voivat valita myös kaksi Rockstarin aiempaa peliä ilmaiseksi kaupanpäälliseksi. Näihin kuuluvat GTA 3, Vice City, San Andreas, Bully, L.A. Noire tai Max Payne 3.

Muut kauppapaikat kuten Epic Games Store, Humble Store sekä GameStop aloittavat pelin ennakkomyynnin lokakuun 23. päivä. Näiden kautta pelin ennakkotilanneet saavat 25 kultaharkkoa pelivaluuttaa kaupanpäälle. Ne jotka pelin haluavat hankkia Steamin kautta joutuvat odottamaan joulukuuhun.

PC-versio tulee olemaan luonnollisesti grafiikoiltaan konsoliversioita parempi ja tulee sisältämään uutta sisältöä kuten metsästystehtäviä, jengitukikohtia, aseita jne.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.

Xbox Game Passin helmikuun uutuudet: Avatar, Final Fantasy ja koiravaljakoita! Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Passin helmikuun uutuudet: Avatar, Final Fantasy ja koiravaljakoita!

Xbox Game Pass

Xbox Game Passiin saapuu helmikuussa taas kourallinen uusia pelejä, jotka pitävät pelaajat kiireisinä niin konsolilla, PC:llä kuin pilviversioiden kautta. Valikoimassa on kaikenlaista fantasiaa, toimintaa ja jopa lasten suosikkeja, eli jokaiselle jotakin.

Kuukauden alussa pelattavaksi tulee muun muassa Final Fantasy II ja Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii 3. helmikuuta, sekä Madden NFL 26 ja lasten seikkailupeli Paw Patrol Rescue Wheels: Championship 5. helmikuuta. Paw Patrolin kisoihin pääsee mukaan niin konsolilla, PC:llä kuin käsikonsolilla, ja se on erityisen mukava lisä nuorimmille pelaajille.

Seuraavalla viikolla pelilistalle tulevat mm. High on Life 2, Kingdom Come Deliverance ja belgialaisen Cybernetic Walrusin kehittämä kokeilu Roadside Research. Erityisesti Kingdom Come Deliverance tarjoaa historiallista realismia tšekkiläisestä keskiaikayhteiskunnasta, jos haluaa vaihtelua räiskinnälle ja seikkailulle.

Kuukauden puolivälin jälkeen, 17. helmikuuta, Game Passiin liittyy odotettu Avatar: Frontiers of Pandora sekä Avowed, jotka tarjoavat näyttävää grafiikkaa ja syvällisiä pelimaailmoja niin konsolilla kuin PC:llä. Pelit tukevat pilvipelaamista, joten mukaan pääsee vaikka sohvalta käsikonsolilla.

Helmikuu näyttää siis tarjoavan Game Passin tilaajille niin nostalgista fantasiaseikkailua, räiskintää, urheilua kuin lasten pelejä ja kaikki yhdestä palvelusta, ilman ylimääräisiä ostoksia. Pelien hinnat löytyvät Game Passin kuukausimaksun, noin 13–17 euroa kuukaudessa, puitteissa. Tämä tekee helmikuusta melkoisen pelipaketin kaikille Xbox-faneille.