NZXT julkaisi uuden kotelon, näytönohjainjäähyjä sekä virtalähteitä Kommentit pois päältä artikkelissa NZXT julkaisi uuden kotelon, näytönohjainjäähyjä sekä virtalähteitä

NZXT H510 Flow

Laitevalmistaja NZXT on julkaissut uuden H510 Flow -kotelon, Kraken -näytönohjainjäähyjä sekä C-sarjan virtalähteitä.

H510 Flow -kotelo

H510 Flow kotelo on optioitu erityisesti hyvään ilmankiertoon. Tämän mahdollistaa kotelon etuosassa oleva rei’itetty etupaneeli. Kotelossa on myös valmistajalle ominainen kaapelipalikka, karkaistua lasia oleva ikkuna, sekä monipuoliset liittimet etupaneelissa.

Hintaa kotelolle kertyy 109,90 euroa ja se on saatavilla sekä mustana että valkoisena. Kotelo saapuu myyntiin lokakuun puolessa välissä.

Kraken -näytönohjaijäähyt

Kraken -tuotesarja on puolestaan päivittynyt Kraken X ja Kraken Z -jäähyjen sekä AER RGB 2 -tuulettimien myötä. Jäähyissä on päivitetty pumppu ja suurempi vesisäiliö. Myös ulkonäköä on paranneltu ja lisätty tuki 5V ARGB -järjestelmälle.

Kraken X3 RGB White on saatavilla 240 mm (179,99 €), 280 mm (199,99 €) ja 360 mm (229,99 €) koossa. Kraken Z3 RGB on myös saatavilla Kraken X3 RGB White on saatavilla 240 mm (265,90 €), 280 mm (284,90 €) ja 360 mm (324,90 €) koossa. Jäähyt saapuvat myyntiin lokakuun puolessa välissä.

C-sarjan virtalähteet

C-sarjan Bronze -virtalähteet puolestaan tarjoavat vakaan ja turvallisen virtalähteen kaikenlaisille PC-projekteille. Tuotesarja tuottaa vähemmän lämpöä ja siinä on viiden vuoden takuu. Virtalähteiden jäähdytys on hiljainen. Virtalähteet ovat saatavilla 550W (68,50 €), 650W (77,00 €) ja 750W (85,50 €) -koossa ja saapuvat myyntiin vuoden lopulla.

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.