Oaken -strategiapeli nyt ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Oaken -strategiapeli nyt ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Oaken

Pelikauppa tarjoaa pelaajille ainutlaatuisen mahdollisuuden hankkia strateginen -peli täysin ilmaiseksi rajoitetun ajan. Tämä roguelike-henkinen vuoropohjainen strategiapeli on nyt ilmaiseksi ladattavissa -alustoille vain yhden päivän ajan.

Pelin maailma on mystinen, sijoittuen Suuren Tammen oksien väliseen tilaan. Pelissä pelaajat sukeltavat henkien asuttamaan maailmaan, jossa Tammen Laulu ohjaa kaikkea toimintaa. Kun tämä mystinen ääni katoaa, käynnistyy taistelu, joka voi joko parantaa tai tuhota Suuren Tammen.

Oaken tarjoaa pelaajille useita mielenkiintoisia ominaisuuksia:

  • Roguelike-tyyppinen kampanja, jossa on korttipohjainen hallintajärjestelmä
  • Mystiset henget celtic- ja heimokulttuurin hengessä
  • Satunnaisesti generoitu maailmankartta lukuisine tasoineen, bossihaasteineen ja tapahtumineen
  • Taktinen taistelujärjestelmä kuusikulmioisella ruudukolla, jossa sijainti ja suunta ovat avainasemassa
  • Mahdollisuus räätälöidä omia loitsuja ja henkiä
  • Helposti opittava, mutta haastava pelimekaniikka

Mikäli strategiapelit ja mystinen tunnelma kiinnostavat, kannattaa nyt toimia nopeasti. Oaken on julkaistu vuonna 2022 ja se on nyt ilmaiseksi ladattavissa GOG-alustalla rajoitetun ajan.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.

Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen Kommentit pois päältä artikkelissa Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen

Last Drop

Suomalainen indie-studio on paljastanut tulevan -pelinsä ääninäyttelijät, eikä lista jätä kylmäksi. Mukana ovat muun muassa Tommi Korpela, Jukka Rasila, Ilkka Koivula, Mato Valtonen sekä edesmennyt Olga Temonen.

Last Drop vie pelaajan 1990-luvun Suomeen, kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin, jossa seurataan kolmen kaveruksen elämää. Seppo haaveilee kirjailijan urasta ja rauhallisesta elämästä maalla, mutta suunnitelmat menevät uusiksi, kun vanha tuttu Rahikainen palaa kuvioihin – eikä ilman kyseenalaisia ideoita. Kun mukaan liittyy vielä uskollinen Kuikka, kolmikon matka ajautuu nopeasti kohti sekavia käänteitä, joissa huumori ja tragedia kulkevat käsi kädessä.

Pääkolmikon äänissä kuullaan kokenutta kaartia. Rahikaisen roolissa kuultava Tommi Korpela kuvaili projektia “pirun hauskaksi”, mikä lupaa hyvää pelin sävylle. Sepon äänenä toimii pitkän linjan ääninäyttelijä Riku Moilanen, ja Kuikan rooliin on saatu Ilkka Koivula. Sivuhahmoissa vilahtaa myös värikäs kattaus persoonia, kuten Rasila erikoisena hautaustoimiston pitäjänä ja Valtonen mystisenä Viinapiruna.

Erityisen koskettava yksityiskohta on Olga Temonen mukanaolo. Pelaajat kuulevat hänen äänensä pelin kauppakohtauksissa – rooli jäi samalla hänen viimeisimpiinsä ennen menehtymistään vuonna 2025. Tämä tuo muuten rosoiseen ja humoristiseen peliin myös ripauksen haikeutta.

Last Drop on tekijöidensä mukaan rakkauskirje 90-luvun Suomelle: lama-ajan karuus, pitkät tiet, metsät ja pienet kylät rakentavat maailmaa, jota ei ole siloiteltu liikaa. Pelin on tarkoitus ilmestyä aluksi Early Access -versiona :lle Steamiin, ja julkaisupäivä tarkentuu lähiaikoina. Lohkare Gamesin esikoispeli pyrkii yhdistämään tarinavetoisen seikkailun ja tunnistettavan suomalaisen arjen – hieman kuin Tarantino kohtaisi Kaurismäen.