Oblivion Remastered hurmaa pelikansaa – ”Tämä on enemmän remake kuin remaster” Kommentit pois päältä artikkelissa Oblivion Remastered hurmaa pelikansaa – ”Tämä on enemmän remake kuin remaster”

Bethesdan ja Virtuosin tuore julkaisu The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered on vihdoin täällä – ja se on paljon enemmän kuin pelkkä visuaalinen päivitys. 19 vuotta alkuperäisen pelin jälkeen fanit pääsevät palaamaan Cyrodiiliin täysin uudistetuissa maisemissa, jotka herättävät vanhan klassikon uudelleen henkiin. Monet ovat sitä mieltä, että kyseessä on lähes remake, ei pelkkä remaster.

Peli on rakennettu Unreal Engine 5:n voimin, ja visuaaliset parannukset ovat valtavia: hahmomallit, valaistus ja ympäristöt ovat täysin uusittu. Myös lip sync -tekniikkaa on kehitetty, mikä tekee keskusteluista aiempaa elävämpiä – unohtamatta klassisia repliikkejä, jotka ovat yhä mukana.

Fanit ovat erityisen innostuneita uusista pelimekaniikoista. Mukana on muun muassa mahdollisuus sprintata, modernisoitu tasonnousujärjestelmä sekä päivitetty lukonmurtaminen. Pelin käyttöliittymä on saanut kasvojenkohotuksen, mutta säilyttää silti alkuperäisen ”pergamenttimaisen” tyylin. Tärkeintä oli säilyttää alkuperäisen viehätys – kömpelöt animaatiot ja nostalginen dialogi ovat yhä paikallaan.

Halusimme ihmisten tuntevan sen saman kuin silloin 2000-luvulla – mutta modernilla otteella. – Bethesdan Todd Howard painotti julkaisulähetyksessä.

Fanit ovat ylistäneet remasterin tasapainoa vanhan ja uuden välillä.

Kaikki päätökset olivat oikeita. Vanhat ääninäyttelijät, uudet mukaan rytmittämään, uusi käyttöliittymä, mutta silti tuttu fiilis – työpäivä ei lopu tarpeeksi nopeasti! – Yksi Reddit-käyttäjä kiteytti tunnelman.

Oblivion Remastered on nyt saatavilla PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X|S:lle hintaan 49,99 dollaria – ja se sisältyy myös Xbox Game Pass Ultimateen.

Rayman täyttää 30 vuotta – juhlapaketti tuo klassikon takaisin 120 uudella kentällä Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman täyttää 30 vuotta – juhlapaketti tuo klassikon takaisin 120 uudella kentällä

Ubisoft juhlistaa yhden tasohyppelyhistorian tunnetuimman hahmon merkkivuotta julkaisemalla Rayman: 30th Anniversary Editionin. Vuonna 1995 debytoinut raajaton sankari palaa nyt nykylaitteille laajennettuna kokonaisuutena, joka ei nojaa pelkkään nostalgiaan vaan tuo mukaan myös rutkasti uutta pelattavaa.

Digital Eclipsen ja Ubisoft Montpellierin yhteistyössä toteutettu juhlapainos kokoaa yhteen peräti viisi eri versiota alkuperäisestä Raymanista. Mukana ovat PlayStation-, Atari Jaguar-, MS-DOS-, Game Boy Advance- ja Game Boy Color -julkaisut, jotka on päivitetty toimimaan sulavasti tämän päivän konsoleilla ja PC:llä. Käytännössä kyseessä on aikamatka 90-luvun värikkäisiin tasoloikkiin – ilman vanhojen laitteiden pölyjen puhaltelua.

Pelin maailma vie jälleen Dream Forestin satumaisiin maisemiin ja Band Landsin musiikilliseen kaaokseen, kun Rayman yrittää pelastaa electoonit ja pysäyttää pahantahtoisen tohtori Darkin. Uutta sisältöä ei ole säästelty: mukaan on lisätty muun muassa SNES-prototyypistä peräisin olevia kenttiä, ja kokonaisuus sisältää huimat 120 lisäkenttää. Säveltäjä Christophe Héralin musiikki on myös päivitetty uuteen loistoon.

Modernille pelaajalle tarjolla on helpotuksia, kuten minuutin taaksepäin kelaus, loputtomat elämät ja vahingoittumattomuus. Toisin sanoen: nyt Rayman ei kaadu yhteen harha-askeleeseen, ellei pelaaja itse niin halua. Lisäksi pakettiin kuuluu yli 50 minuutin interaktiivinen dokumentti, jossa nähdään tekijöiden haastatteluja, varhaisia luonnoksia ja harvinaista pelimateriaalia.

Rayman: 30th Anniversary Edition on nyt saatavilla digitaalisesti PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, Nintendo Switchille ja PC:lle Ubisoft Storen ja Steamin kautta. Fyysinen versio saapuu kauppoihin kesäkuussa. Kolmekymmentä vuotta myöhemmin Rayman todistaa, että hyvä tasohyppely ei vanhene – se vain saa lisää kenttiä.

Amazonin Fallout-yllätys olikin vain visiitti Mr. Housen luo Kommentit pois päältä artikkelissa Amazonin Fallout-yllätys olikin vain visiitti Mr. Housen luo

Jos toivoit, että Amazonin Fallout-laskuri paljastaisi Fallout 3:n tai Fallout: New Vegasin remasteroidun version, pettymys oli melkoinen. Sen sijaan kyse oli uudesta interaktiivisesta elementistä TV-sarjassa, missä katsojat pääsivät kurkistamaan Mr. Housen luksuspenthouseen Lucky 38 -kasinolla, nähdäkseni 3D-mallinnuksen, kuvia Stripiltä ja lyhyen videotervehdyksen.

Laskurin ulkoasu muistutti Fallout-karttaa, ja fanit innostuivat välittömästi ajatuksesta uudesta pelistä. Todellisuudessa se oli vain teaser sarjan toisen kauden finaaliin. Uutta pelijulkistusta ei siis tällä kertaa tullut.

Mutta ei hätää, Fallout-remastereita odotellaan edelleen. Fallout 3 Remastered ja Fallout: New Vegas Remastered ovat työn alla, vaikka tarkkaa julkaisupäivää ei ole annettu. Bethesda aikoo toistaa viime vuoden menestyksen The Elder Scrolls IV: Oblivion Remasteredin kanssa, joka keräsi yli 4 miljoonaa pelaajaa.

Bethesdan kehityspomo Todd Howard on myös vahvistanut, että Fallout 5 tulee huomioimaan TV-sarjan tapahtumat, mutta se julkaistaan vasta The Elder Scrolls VI:n jälkeen. Eli vaikka pelit eivät vielä ilmestyneet, sarjan ja remasterien maailma rakentuu hiljalleen ja fanit saavat edelleen odottaa.

Kaiken kaikkiaan kyseessä oli siis enemmän kulissien takaa kurkistus kuin uusi peliseikkailu. Jos kaipaat Falloutin tunnelmaa, Mr. Housen penthouse voi tarjota pienen maistiaisen, mutta VATS-tilaan ei tällä kertaa hypätä.