Oblivion Remastered valloittaa pelimarkkinat – myyntimenestys jo ensimmäisellä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Oblivion Remastered valloittaa pelimarkkinat – myyntimenestys jo ensimmäisellä viikolla

Bethesdan klassikkopelin uusi tuleminen on saanut lentävän lähdön: The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered on noussut jo Yhdysvaltojen vuoden 2025 kolmanneksi myydyimmäksi peliksi – heti Monster Hunter: Wildsin ja Assassin’s Creed: Shadowsin jälkeen. Uudistettu versio julkaistiin yllättäen 22. huhtikuuta, ja se keräsi ensimmäisen viikon aikana yli 4 miljoonaa pelaajaa.

Peli saavutti huiman 216 784 yhtäaikaisen pelaajan huipun Steamissa, mutta luku ei edes kata koko pelaajakuntaa – Oblivion Remastered julkaistiin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series -konsoleille ja Xbox Game Passiin. Menestyksestä tekee erityisen se, että Game Pass -pelaajat eivät edes näy virallisissa myyntitilastoissa.

Oblivion Remastered on rakennettu Unreal Engine 5:llä, ja se tuo mukanaan merkittäviä parannuksia: 4K-tarkkuus, 60 fps:n sulavuus, uudistettu taistelujärjestelmä, parempi hahmoluonti ja täysin uusi kolmannen persoonan näkymä tekevät pelistä lähes kuin uuden. Fanit puhuvat jo Oblivion 2.0:sta, vaikka Bethesda itse kutsuu peliä remasteriksi.

Menestys on herättänyt toiveet muista Bethesdan klassikoiden uusintaversioista. Fallout 3 ja New Vegas ovat vahvoilla, ja alkuperäisen Fallout 3:n suunnittelija Bruce Nesmith vihjaa, että mahdollinen remaster toisi mukanaan merkittäviä parannuksia ampumamekaniikkaan Fallout 4:n tyyliin.

Bethesda ei lepää laakereillaan – The Elder Scrolls VI, Starfield, Fallout 76 ja jopa Fallout-sarjan toinen kausi ovat kaikki työn alla. Oblivion Remastered näyttää kuitenkin, että klassikoiden uudelleenherättäminen voi olla juuri se, mitä fanit kaipaavat.

Tammikuun katsotuimmat leffat ja sarjat Suomessa – Heated Rivalry karkasi kärkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Tammikuun katsotuimmat leffat ja sarjat Suomessa – Heated Rivalry karkasi kärkeen

One Battle After Another

Tammikuun 2026 katsotuimmat elokuvat ja sarjat Suomessa paljastavat, mitä suomalaiset todella katsoivat suoratoistopalveluissa alkuvuodesta. Tilastojen kärjessä näkyvät sekä suuret nimet että yllättävät nousijat, ja erityisesti sarjojen puolella yksi hittisarja erottuu selvästi edukseen.

Suuret tuotannot kiinnostavat yhä laajaa yleisöä, mutta rinnalle nousee tasaisesti myös erikoisempia ja keskustelua herättäviä nimikkeitä. Elokuvapuolella kärki on tiukka, sarjoissa taas yksi nimi karkaa selvästi muilta.

Elokuvat – toimintaa, jatko-osia ja mysteeriä

Elokuvien ykköspaikan vei tammikuussa Leonardo DiCaprion ja Sean Pennin tähdittämä One Battle After Another, joka keräsi eniten katselukertoja suomalaisissa suoratoistopalveluissa. Heti perässä tuli Syntisiä, joka on pysynyt korkealla listalla viikosta toiseen.

Kolmannelle sijalle nousi The Naked Gun eli Mies ja alaston ase -uusinto, ja neljänneksi kiri The Rip. Viiden kärjen täydensi Jurassic World Rebirth, joka todistaa, että dinosaurukset kiinnostavat edelleen vuodesta riippumatta.

Tammikuun 2026 katsotuimmat elokuvat Suomessa 

  1. One Battle After Another
  2. Sinners
  3. The Naked Gun
  4. The Rip
  5. Jurassic World Rebirth
  6. The Tank
  7. F1
  8. Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery
  9. Ballerina
  10. Train Dreams

Listan alemmilla sijoilla korostuu monipuolisuus. Mukana on niin toimintaa kuin rauhallisempaa draamaa, eikä kokonaisuus nojaa vain yhteen genreyn.

Sarjat – Heated Rivalry nousi kärkeen

Sarjojen puolella tammikuu oli selvästi yhden nimen juhlaa. Heated Rivalry vei ykköspaikan ja piti sen hallussaan koko kuukauden ajan. Katsojaluvut erottuivat selvästi muista.

Toiseksi nousi The Night Agent (Yövahti), joka on löytänyt uskollisen yleisönsä. Kolmantena nähtiin Fallout, joka jatkaa tasaista menestystään myös alkuvuonna. Neljänneksi sijoittui Pluribus, joka on pysynyt suomalaisten katselulistoilla jo useamman kuukauden ajan.

Tammikuun 2026 katsotuimmat sarjat Suomessa

  1. Heated Rivalry
  2. The Night Agent
  3. Fallout
  4. Pluribus
  5. A Knight of the Seven Kingdoms
  6. The Rookie
  7. The Pitt
  8. Landman
  9. His & Hers
  10. All Her Fault

Listan loppupäässä korostuvat tasaisesti suosiota keränneet sarjat, jotka eivät ehkä dominoi keskustelua, mutta keräävät vakaasti katsojia viikosta toiseen.

Mitä tammikuun listat kertovat?

Tammikuun katsotuimmat elokuvat ja sarjat osoittavat, että suomalaiset arvostavat sekä tuttua että uutta. Suuret brändit ja jatkot vetävät yhä, mutta rinnalle nousee rohkeampia ja persoonallisempia tuotantoja. Sarjojen puolella sitoutuminen on vahvaa, kun taas elokuvissa kärki elää nopeammin.

Lähde: JustWatch

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.