Oblivion Remastered valloittaa pelimarkkinat – myyntimenestys jo ensimmäisellä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Oblivion Remastered valloittaa pelimarkkinat – myyntimenestys jo ensimmäisellä viikolla

Bethesdan klassikkopelin uusi tuleminen on saanut lentävän lähdön: The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered on noussut jo Yhdysvaltojen vuoden 2025 kolmanneksi myydyimmäksi peliksi – heti Monster Hunter: Wildsin ja Assassin’s Creed: Shadowsin jälkeen. Uudistettu versio julkaistiin yllättäen 22. huhtikuuta, ja se keräsi ensimmäisen viikon aikana yli 4 miljoonaa pelaajaa.

Peli saavutti huiman 216 784 yhtäaikaisen pelaajan huipun Steamissa, mutta luku ei edes kata koko pelaajakuntaa – Oblivion Remastered julkaistiin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series -konsoleille ja Xbox Game Passiin. Menestyksestä tekee erityisen se, että Game Pass -pelaajat eivät edes näy virallisissa myyntitilastoissa.

Oblivion Remastered on rakennettu Unreal Engine 5:llä, ja se tuo mukanaan merkittäviä parannuksia: 4K-tarkkuus, 60 fps:n sulavuus, uudistettu taistelujärjestelmä, parempi hahmoluonti ja täysin uusi kolmannen persoonan näkymä tekevät pelistä lähes kuin uuden. Fanit puhuvat jo Oblivion 2.0:sta, vaikka Bethesda itse kutsuu peliä remasteriksi.

Menestys on herättänyt toiveet muista Bethesdan klassikoiden uusintaversioista. Fallout 3 ja New Vegas ovat vahvoilla, ja alkuperäisen Fallout 3:n suunnittelija Bruce Nesmith vihjaa, että mahdollinen remaster toisi mukanaan merkittäviä parannuksia ampumamekaniikkaan Fallout 4:n tyyliin.

Bethesda ei lepää laakereillaan – The Elder Scrolls VI, Starfield, Fallout 76 ja jopa Fallout-sarjan toinen kausi ovat kaikki työn alla. Oblivion Remastered näyttää kuitenkin, että klassikoiden uudelleenherättäminen voi olla juuri se, mitä fanit kaipaavat.

Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon

Battlefield 6

Battlefield 6:n PC-pelaajat ovat löytäneet keinon poistaa ristiinpeluu eli crossplay käytöstä ja joidenkin mukaan siitä on seurannut yllättävä rangaistus. Redditissä ja Steamissa levinneiden viestien mukaan ainakin yksi käyttäjä sai porttikiellon Battlefield 6 -yhteisöstä jaet­tuaan ohjeet, joilla ominaisuuden saa pois päältä pelin asetustiedostoja muokkaamalla.

Ironista kyllä, konsoleilla pelaajat voivat kytkeä crossplayn pois päältä suoraan valikoista, mutta PC-versiossa tätä asetusta ei löydy. Ohje itsessään on harmiton. Lisää pelin asetustiedostoon rivin GstGameplay.CrossPlayEnable 0 ja tallenna. Sen jälkeen PC-pelaaja voi taistella ilman konsolipelaajia juuri kuten he haluavat.

Koko hässäkkä on saanut fanit raapimaan päätään, miksi jakaminen jo olemassa olevasta toiminnosta aiheuttaa bannin? Todennäköisesti kyse oli yksittäisestä ylireagoinnista, sillä toiset ovat postanneet saman ohjeen ilman seuraamuksia.

EA tai Steam eivät ole kommentoineet tapausta, mutta keskustelu on taas nostanut esiin vanhan PC vs. konsoli -asetelman.

Football Manager 26 sai kylmän vastaanoton – fanit haukkuvat käyttöliittymän ja bugeja riittää Kommentit pois päältä artikkelissa Football Manager 26 sai kylmän vastaanoton – fanit haukkuvat käyttöliittymän ja bugeja riittää

Jalkapallomanagereiden unelmapeli Football Manager 26 on vihdoin täällä, mutta juhlat jäivät lyhyiksi. Vain 22 prosenttia yli 4 000 Steam-arvostelusta on positiivisia, ja peli komeilee tällä hetkellä ikävästi merkinnällä “enimmäkseen kielteinen”. Edeltäjä FM24 sai aikaan lähes päinvastaisen vastaanoton, joten kehittäjä Sports Interactive on nyt tiukan paikan edessä.

Fanit valittavat etenkin kömpelöstä käyttöliittymästä, suorituskykyongelmista ja siitä, että pelin syvällisyyttä on karsittu liikaa uusien pelaajien houkuttelemiseksi. Tuloksena on monien mielestä pinnallisempi kokemus, joka ei tarjoa sitä hallinnollista nippelitietojen juhlaa, jota veteraanit ovat tottuneet rakastamaan.

Arvostelusivusto OpenCritic antaa pelille keskiarvoksi 72 pistettä sadasta, mikä on reilusti vähemmän kuin Football Manager 24:n 83 pistettä. Kritiikin kärki kohdistuu etenkin siihen, että peli julkaistiin ilman ensimmäistäkään korjauspäivitystä, joten betavaiheessa havaitut ongelmat näyttävät jääneen elämään myös lopullisessa versiossa.

Onneksi toivoa ei ole täysin menetetty. Ensimmäinen korjauspäivitys on jo nurkan takana, ja jos Sports Interactive onnistuu paikkaamaan suurimmat viat, saattaa FM26 vielä pelastaa maineensa, ennen kuin kannattajat palaavat joukolla takaisin FM24:n turvalliseen syliin.