Obsidian ei kaipaa uutta Fallout: New Vegasia Kommentit pois päältä artikkelissa Obsidian ei kaipaa uutta Fallout: New Vegasia

Obisidian Entertainment

on täysin tietoinen siitä, että fanit haluaisivat sen palaavan Fallout: New Vegasin pariin. Mutta vaikka moni unelmoi jatko-osasta, studio itse tuntuu löytäneen suuremman ilon oman luovan perintönsä rakentamisesta peleissä, kuten 2 ja .

Studion operatiivinen johtaja Marcus Morgan kertoi haastattelussa, että tämän vuoden kolme julkaisua Avowed, ja ovat kaikki täysin Obsidianin omia ideoita.

Tiedämme, että historiassamme olemme usein työskennelleet muiden brändien parissa, mutta nyt nautimme siitä, että saamme määritellä ja kasvattaa omaa IP:tämme. – Morgan sanoi.

Vaikka The Outer Worlds -sarjassa on yhä “New Vegas -henkeä”, studio painottaa nyt enemmän syvyyttä kuin leveyttä, eli toisin sanoen se haluaa kehittää vahvoja yksilöllisiä maailmoja sen sijaan, että loisi jatko-osia toisten pelisarjoihin.

Obsidianin menestys viime vuosina osoittaa, että studio ei enää tarvitse Falloutin kaltaista brändiä loistaakseen. Ja vaikka Mojaven autiomaan seikkailu jäänee toistaiseksi haaveeksi, The Outer Worlds 2 saattaa tarjota juuri sen annoksen sarkasmia, moraalisia valintoja ja avaruuden seikkailua, jota New Vegas -fanit kaipaavat.

Pitkäaikainen Fallout-fani Aaron Paul nähdään sarjan seuraavalla kaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Pitkäaikainen Fallout-fani Aaron Paul nähdään sarjan seuraavalla kaudessa

-sarjan kolmas kausi on vasta tekeillä, mutta tuotanto näyttää jo ottaneen ison harppauksen eteenpäin. on vahvistanut, että mukaan liittyy yllättävä mutta fanien toivoma nimi: Aaron Paul.

Paul tunnetaan parhaiten roolistaan Jesse Pinkmanina sarjassa , mutta nyt hän vaihtaa huumelaboratoriot post-apokalyptiseen erämaahan. Tarkkaa roolia ei ole vielä paljastettu, joten emme tiedä onko hän ystävä, vihollinen vai jotain siltä väliltä. Fallout-maailmassa kun harva pysyy kovin pitkään yksiselitteisenä hyviksinä.

Mielenkiintoista kyllä, tämä ei ole ensimmäinen kerta kun Paul liittyy Fallout-universumiin. Hänet nähtiin jo vuonna 2010 -pelin lanseeraustilaisuudessa, ja hän on myös itse puhunut julkisesti kiinnostuksestaan pelisarjaa kohtaan. Taustalla on lisäksi yhteys sarjan tekijöihin, sillä hän näytteli aiemmin :n Westworld -sarjassa, jonka tekijät ovat mukana myös Falloutin tuotannossa.

Sarjan toinen kausi sijoittui New Vegasiin, mutta kolmannen kauden kerrotaan siirtyvän uuteen ympäristöön, mahdollisesti Coloradoon. Tämä on kiinnostava valinta, sillä kyseinen alue ei ole entuudestaan tuttu Fallout-peleistä, mikä antaa tekijöille vapautta rakentaa uutta tarinaa ilman vanhoja rajoja.

Kolmannen kauden on arvioitu ilmestyvän vuonna 2027, ja kuvaukset alkavat jo tänä kesänä. Jos kaikki etenee suunnitelmien mukaan, Aaron Paul saattaa pian harhailla aavikkoradioaktiivisessa maailmassa ja fanit yrittävät tietenkin jo nyt arvailla, kuinka pahasti asiat menevät pieleen.

Grounded 2:n uusi Playgrounds-päivitys avasi ovet loputtomalle kaaokselle Kommentit pois päältä artikkelissa Grounded 2:n uusi Playgrounds-päivitys avasi ovet loputtomalle kaaokselle

2 aikoo panostaa luovuuteen, sillä pelin kehittäjä on vahvistanut suositun Playgrounds-tilan palaavan jatko-osassa entistä monipuolisempana. Kyseessä on pelimuoto, jossa pelaajat voivat rakentaa omia kenttiä, haasteita ja jopa täysin uusia pelitiloja.

Uudistettu Playgrounds tarjoaa työkalupakin, jolla voi tehdä muutakin kuin vain kasata seiniä ja esteitä. Pelaajat voivat lisätä kenttiin erilaisia älykkäitä toimintoja, kuten alueita, jotka reagoivat pelaajan liikkeisiin, satunnaisia esine- ja vihollisspawneja sekä skriptattuja tapahtumia. Käytännössä tämä tarkoittaa, että mielikuvitus on ainoa raja. Haluatko rakentaa areenan, pulmapelin vai kaverisi hermoja testaavan ansalabyrintin, kaikki onnistuu.

Kun oma luomus on valmis, sitä ei tarvitse pitää vain omana salaisuutena. Pelissä on yhteisökeskus, jossa pelaajat voivat jakaa, ladata ja arvostella toistensa kenttiä. Tämä avaa oven loputtomalle määrälle erilaisia pelityylejä ja kokeiluja – ja todennäköisesti myös pienimuotoiselle kilpailulle siitä, kuka tekee parhaan kentän.

Playgrounds-tila ei ole täysin uusi idea, vaan se nähtiin jo ensimmäisessä Grounded-pelissä. Nyt sitä kuitenkin laajennetaan kunnolla, mikä viittaa siihen, että kehittäjä haluaa tehdä jatko-osasta entistä yhteisövetoisemman kokemuksen.

Koska on edelleen early access -vaiheessa, ominaisuuksia lisätään ajan myötä. Playgrounds-tilan paluu on kuitenkin selvä viesti: pelissä ei pelkästään selviydytä, vaan myös rakennetaan ja ehkä vähän pelleilläänkin.