Obsidianin Josh Sawyer ei halua RPG-pelien muuttuvan ”liian helpoiksi höttöpeleiksi” Kommentit pois päältä artikkelissa Obsidianin Josh Sawyer ei halua RPG-pelien muuttuvan ”liian helpoiksi höttöpeleiksi”

Obisidian Entertainment

Roolipelien veteraani Josh Sawyer, tunnettu muun muassa Fallout: New Vegasista ja Pillars of Eternitystä, haluaa ravistella nykypäivän pelisuunnittelua: vaikeus ei ole vihollinen. Antamassaan haastattelussa Sawyer kritisoi trendiä, jossa roolipeleistä tehdään liian yksinkertaisia, jotta ne miellyttäisivät kaikkia.

On virhe tehdä kaikille sopivaa yhtä ja samaa peliä.

Sawyer sanoo.

Hänen mukaansa syvälliset järjestelmät, vaikeat valinnat ja runsas varustehäröily ovat juuri sitä, mitä monet roolipelien ystävät rakastavat. Sweaty boys, kuten hän itseään ja kaltaisiaan pelaajia leikillisesti kutsuu, kaipaavat pelillistä purtavaa, eivät pelkkää tarinamoodia.

Sawyerin mielestä hyvällä suunnittelulla voidaan tukea laajaa pelaajakuntaa, niin kevyttä tarinamatkailijaa kuin taktisesta taistelusta innostunutta mikromanageria. Esimerkiksi Pillars of Eternity 2: Deadfire tarjoaa lähes mahdottoman vaikean vaikeustason, mutta myös Story Time -tilan, jossa kuoleminen on käytännössä mahdotonta. Kumpikin voi toimia, kunhan molempia tehdään ajatuksella.

Sawyer painottaa, että helpon pelitilan tarjoaminen ei vaadi massiivista lisätyötä, kunhan järjestelmät rakennetaan fiksusti.

Ei se ole työtä ilman vaivaa, mutta ei se ole niin paljon työtä kuin voisi kuvitella.

Sawyer toteaa.

Yhteenvetona: vaikeustason valinnan ei tarvitse tarkoittaa pelin pinnallistamista. Hyvä RPG voi olla sekä syvä että saavutettava, kunhan sitä ei sorvata valmiiksi purkiksi kaikille samaan muottiin.

Amazonin Fallout-yllätys olikin vain visiitti Mr. Housen luo Kommentit pois päältä artikkelissa Amazonin Fallout-yllätys olikin vain visiitti Mr. Housen luo

Jos toivoit, että Amazonin Fallout-laskuri paljastaisi Fallout 3:n tai Fallout: New Vegasin remasteroidun version, pettymys oli melkoinen. Sen sijaan kyse oli uudesta interaktiivisesta elementistä TV-sarjassa, missä katsojat pääsivät kurkistamaan Mr. Housen luksuspenthouseen Lucky 38 -kasinolla, nähdäkseni 3D-mallinnuksen, kuvia Stripiltä ja lyhyen videotervehdyksen.

Laskurin ulkoasu muistutti Fallout-karttaa, ja fanit innostuivat välittömästi ajatuksesta uudesta pelistä. Todellisuudessa se oli vain teaser sarjan toisen kauden finaaliin. Uutta pelijulkistusta ei siis tällä kertaa tullut.

Mutta ei hätää, Fallout-remastereita odotellaan edelleen. Fallout 3 Remastered ja Fallout: New Vegas Remastered ovat työn alla, vaikka tarkkaa julkaisupäivää ei ole annettu. Bethesda aikoo toistaa viime vuoden menestyksen The Elder Scrolls IV: Oblivion Remasteredin kanssa, joka keräsi yli 4 miljoonaa pelaajaa.

Bethesdan kehityspomo Todd Howard on myös vahvistanut, että Fallout 5 tulee huomioimaan TV-sarjan tapahtumat, mutta se julkaistaan vasta The Elder Scrolls VI:n jälkeen. Eli vaikka pelit eivät vielä ilmestyneet, sarjan ja remasterien maailma rakentuu hiljalleen ja fanit saavat edelleen odottaa.

Kaiken kaikkiaan kyseessä oli siis enemmän kulissien takaa kurkistus kuin uusi peliseikkailu. Jos kaipaat Falloutin tunnelmaa, Mr. Housen penthouse voi tarjota pienen maistiaisen, mutta VATS-tilaan ei tällä kertaa hypätä.

Jäitä hattuun, joutomaan asukit: Fallout-remasterit eivät ilmestykään aivan vielä Kommentit pois päältä artikkelissa Jäitä hattuun, joutomaan asukit: Fallout-remasterit eivät ilmestykään aivan vielä

Huhut Fallout 3:n ja Fallout: New Vegasin remastereista ovat viime viikkoina käyneet kuumina, mutta nyt on aika laskea kierroksia. Bethesda ei ole pudottamassa pelejä yllättäen kauppoihin ihan lähiaikoina, vaikka projektit ovatkin todellisuudessa tekeillä.

Tieto ei sinänsä yllätä. Fallout-TV-sarja on ollut valtava menestys, ja sen toinen kausi suuntaa vahvasti New Vegasin maisemiin. Lisäksi Bethesda sai sisäisesti hyvän vastaanoton Oblivion Remasteredista, joten vanhojen suosikkien kiillottaminen on selvästi osa yhtiön strategiaa. Silti tämä ei tarkoita, että Fallout-remasterit olisivat aivan nurkan takana.

Viime aikojen spekulaatiot lähtivät liikkeelle Steam-havainnoista, joissa Fallout 3:n ja New Vegasin sivuilla näkyi epämääräistä aktiivisuutta. Moni ehti jo haaveilla niin sanotusta shadow dropista, eli yllättäen julkaistusta remasterista. Todellisuudessa kyse oli lähinnä vanhojen versioiden kieli- ja pakettipäivityksistä, ei uusista julkaisuista.

Kulisseissa Bethesda on venytetty äärimmilleen. Työn alla ovat muun muassa massiivisia odotuksia kantava The Elder Scrolls VI sekä Starfieldin suuret päivitykset. Fallout 5 häämöttää vielä kaukana tulevaisuudessa, ja siksi vanhempien osien remasterointi nähdään välietappina, mutta aikataulu ei ole tiukka.

Nykyisillä tiedoilla Fallout 3:n remaster saattaa ilmestyä ennen New Vegasia, mahdollisesti jo tämän vuoden aikana, mutta mitään ei ole lukittu. Sitä odotellessa fanien on tyydyttävä Fallout 4 Anniversary Editioniin, Fallout 76:n päivityksiin ja kunnianhimoisiin modeihin. Ei ehkä unelmien täyttymys, mutta ydinräjähdyksen kokoiseksi pettymykseksikään tätä ei voi kutsua.