Odotettu Teenage Mutant Ninja Turtles -sarja saa ensi-iltansa Paramount+ -palvelussa kesällä 2024 Kommentit pois päältä artikkelissa Odotettu Teenage Mutant Ninja Turtles -sarja saa ensi-iltansa Paramount+ -palvelussa kesällä 2024

paljasti ensimmäisen kurkistuksen tulevaan Teenage Mutant Ninja Turtles: -sarjaan nimeltä Tales of the Teenage Mutant Ninja Turtles. Uusi alkuperäissarja on määrä saada ensi-iltansa myöhemmin tänä kesänä striimauspalvelussa.

Mutant Mayhem -elokuvan jalanjäljissä seuraava sarja näyttää, miten sen nuoret sankarit tasapainoilevat elämäänsä lukiolaisina samalla kun kohtaavat uusia vaarallisia vihollisia New Yorkin kovilla kaduilla. Lehdistötiedotteen mukaan sarjassa nähdään näyttelijät Nicolas Cantu, Brady Noon, Micah Abbey ja Shamon Brown Jr. palaamassa rooleihinsa Leonardo, Raphael, Donatello ja Michaelangelo. Emmy- ja Golden Globe -palkittu näyttelijä Ayo Edebiri palaa myös rooliinsa April O'Neilina.

Sarjan tuottavat ja Seth Roganin omistama Point Grey Pictures. Chris Yost, joka on kirjoittanut muun muassa The Mandalorianille ja Thor: Ragnarokille, toimii sarjan vastaavana tuottajana yhdessä Netflixin Blue Eye Samurai -sarjan ohjaajan Alan Wanin kanssa. Wan on aiemmin toiminut myös ohjaajana Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles -sarjassa sekä käsikirjoittajana vuoden 2012 Teenage Mutant Ninja Turtles -sarjassa.

Devil May Cry palaa – ja tällä kertaa ihan eri meiningillä Kommentit pois päältä artikkelissa Devil May Cry palaa – ja tällä kertaa ihan eri meiningillä

Netflixin : The Animated Series saa jatkoa, mutta älä odota toistoa, sillä showrunner Adi Shankar lupaa, että toinen kausi on kuin eri sarja. Jos ensimmäinen kausi ei vielä napannut, saattaa uusi yritys osua paremmin.

Shankar kertoi faneille sosiaalisessa mediassa, että päähenkilö Dante päivittää tasonsa ja pääsee esittelemään sellaista demonintappotaituruutta, jota pelisarjan fanit ovat kaivanneet. Silti luvassa ei ole pelkkää ylivoimaa, vaan myös hahmokehitystä, koska Dante ei ole voittamaton, vaan nimenomaan kasvava ja kehittyvä sankari.

Kaikki fanit eivät kuitenkaan ole olleet tyytyväisiä. Osa on kritisoinut hahmojen, kuten Danten ja Ladyn, käsittelyä ja todennut, että sarja on mennyt vikaan hahmojen ydintarinoiden ymmärtämisessä. Tässä kohtaa on hyvä muistaa, että Shankarin versio ei ole virallista pelikanonia, vaan eräänlainen vaihtoehtoinen aikajana, jossa luovuutta voi käyttää vapaammin.

Vaikka toisen kauden julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu, sarja sai virallisen jatkotilauksen jo huhtikuussa. Ehkäpä Dante on sittenkin parhaimmillaan toisella kierroksella.

Tom Hardyn rikosdraama MobLand saa toisen kauden – 26 miljoonaa katsojaa ei voi olla väärässä Kommentit pois päältä artikkelissa Tom Hardyn rikosdraama MobLand saa toisen kauden – 26 miljoonaa katsojaa ei voi olla väärässä

on virallisesti vahvistanut, Tom Hardyn tähdittämä palaa toiselle kaudelle. Sarjan suosion perusteella päätös ei yllätä ketään, sillä rikosdraamaa on katsonut jo yli 26 miljoonaa ihmistä sen maaliskuun lopun ensi-illan jälkeen.

Sarja kertoo Hardyyn roolihahmosta Harry Da Sousasta, fiksaajasta, joka työskentelee Pierce Brosnanin esittämän rikollispomon Conrad Harriganin alaisuudessa. Mukana nähdään myös Helen Mirren sekä Paddy Considine () ja Joanne Froggatt (). Tarina sukeltaa kahden rikollissukupolven maailmaan, jossa verisiteet, liiketoimet ja kostot kietoutuvat yhteen.

MobLand on noussut Paramount+:n toiseksi katsotuimmaksi alkuperäissarjaksi kautta aikojen ja nousi Iso-Britanniassa suoratoiston kärkeen. Rotten Tomatoesissa sarja pitää hallussaan vakuuttavaa 75 % arvosanaa ensimmäiseltä kaudelta.

Vaikka toisen kauden ensi-illan päivämäärää ei vielä tiedetä, yksi asia on selvä: Tom Hardyn rooli fyysisesti raskaissa tuotannoissa, kuten ja , on jättänyt jälkensä. Näyttelijä on myöntänyt kärsivänsä useista vammoista, kuten selkä- ja lonkkavaivoista. Silti Hardy palaa rikosten maailmaan, toivottavasti yhtä rautaisena kuin ennen.

Suomessa sarjaa esitetään SkyShowtime -palvelussa.